Płytki ceramiczne – czym się kierować przy wyborze?

in360.pl 5 lat temu

Architekci i projektanci wnętrz są zgodni, iż najpierw należy opracować projekt uwzględniający rozmieszczenie wszystkich urządzeń sanitarnych i dopiero wówczas wybrać dopasowane do wnętrza płytki łazienkowe. W małej łazience, w której jest wiele urządzeń, lepiej sprawdzą się płytki w stonowanych kolorach, które wizualnie uspokoją wnętrze. Dla przestronnych łazienek możemy zdecydować się na zastosowanie kolorowych lub dekoracyjnych płytek ceramicznych. Jakie kryteria brać pod uwagę przy zakupie płytek ceramicznych?

Fot. Aranżacja łazienki z płytkami na wzór marmuru dostępnymi w salonie in360.pl w Piasecznie

Rozmiar, kształt łazienki i rozmieszczenie wyposażenia są szczególnie ważne, gdy wybieramy płytki. Standardowe, małe kafle niekoniecznie są najlepszą opcją. Te wielkoformatowe mogą wyglądać o wiele bardziej efektownie, pod warunkiem, iż znajdziemy miejsce, w którym możemy zastosować co najmniej jeden, a najlepiej dwa rzędy takich płytek bez ich przecinania. Najkorzystniej jest wybrać rozmiar tak, aby trzeba je było ciąć jak najmniej. Tego rodzaju płytki są doskonałym tłem dla sanitariatów i mebli łazienkowych. Drugi trend dotyczy dekoracyjności. Kolekcje oferowane przez producentów płytek obejmują różne rodzaje dekorów oraz listew ściennych (zwykle kilka w jednej kolekcji). W tym nurcie znajdują się również mozaiki, które mogą stanowić samodzielne wykończenie łazienki bądź dodatkową dekorację dopasowaną do innego rodzaju płytek. Jednak, jeżeli w łazience jest dużo sprzętu i urządzeń, nie ma sensu wybierać wzorzystych kafli. Lepiej jest postawić na gładkie płytki łazienkowe, które stonują aranżację.

Jakie rodzaje płytek mamy do wyboru? Najpopularniejsza jest glazura, czyli cienkie i delikatne płytki fajansowe pokryte szkliwem, przeznaczone do układania tylko na ścianie. Kolejna opcja to terakota, a więc szkliwione płytki kamionkowe o gładkiej lub teksturowanej powierzchni, które mają wysoką wytrzymałość, ale są bardziej kruche niż gres. Terakoty używa się głównie do wykańczania podłóg, choć może być również układana na ścianie. Płytki wykonane z drobno zmielonego kwarcu, skalenia, kaolinu to gres. Tego rodzaju kafle są jednorodne pod względem struktury, twarde, odporne na ścieranie, zabrudzenia i środki chemiczne. Mogą być szkliwione i dodatkowo polerowane. Są doskonałe na podłogi, mogą również zastąpić płytki ścienne. Czasem stosuje się także szkliwiony klinkier, czyli bardzo twardy materiał o wysokich parametrach technicznych występujący w różnych kolorach.

Jeśli lubimy tradycyjną białą glazurę, warto poszukać płytek w nietypowej formie, np. wąskich i prostokątnych, które – odpowiednio ułożone – optycznie poszerzą pomieszczenie. W połączeniu z dużymi lustrami sprawią, iż łazienka będzie wydawała się większa. Z kolei kontrastujące połączenie białych kafelków łazienkowych z kolorowymi dekorami to propozycja dla tych, którzy nie lubią nudy. Kolorowa łazienka wymaga jednak spójnej koncepcji wnętrza. Wybierzmy wzór płytek, który będzie motywem przewodnim w projekcie łazienki, np. paski, kwiaty, koła. Nowoczesne formy wyposażenia łazienek oraz materiały takie, jak plastik i szkło, świetnie pasują do tego rodzaju płytek. Doskonałą opcją są rektyfikowane płytki łazienkowe, które zachowują rozmiar podany przez producenta z dokładnością 0,2 mm, a kąty pomiędzy kolejnymi bokami wynoszą dokładnie 90°. Krawędzie zwykłych płytek są zaokrąglone, a rektyfikowanych ostre, dzięki czemu powierzchnie ułożone dzięki takich kafli łazienkowych wydają się bardziej jednolite, a brzegi elementów mniej widoczne.

Płytki ceramiczne należy kupować w ilości około 10% większej niż wynika to z wymiarów podłogi i ścian. Eksperci zalecają również, aby po ułożeniu płytek pozostawić około 1 metra kwadratowego zapasu z tej samej partii, co pozwoli na zastąpienie płytki w przypadku uszkodzenia. Kafle zakupione z innej partii materiału mogą różnić się pod względem faktury czy odcienia kolorystycznego.

Zapraszamy na naszą ekspozycję z płytkami ceramicznymi, wyposażeniem łazienek, oświetleniem i więcej!
Salon stacjonarny mieści się przy ul. Julianowskiej 61 w Piasecznie koło Warszawy.
Sprawdź jak dojechać >

Idź do oryginalnego materiału