Płytka ceramiczna - wszystko, co trzeba wiedzieć

in360.pl 4 lat temu

Ceramiczna płytka - podstawowe informacje

Płytka ceramiczna może mieć grubość od ok. 6 do 16 mm. Wśród ogromu jej zalet można wymienić to, iż jest nietoksyczna, stuprocentowo naturalna, niepalna, wytrzymała. Jest także łatwa w utrzymaniu w czystości. Ceramiczne płytki świetnie znoszą upływ czasu, dlatego wyróżniają się długoletnią żywotnością. Z uwagi na swoje walory estetyczne, pozwalają na tworzenie rozmaitych aranżacji - od surowych aż po przytulne. Wszystkie płytki ceramiczne są wypalane. Do najczęściej stosowanych surowców należą: glina, krzemionki, barwniki oraz różnego rodzaju skały. Przeważnie płytki podłogowe są wykonywane z gresu, czyli mieszanki gliny, kaolinu, skalenia, piasku kwarcowego oraz szamotu. Dobór surowców oraz temperatura wypalania świadczyć będą o charakterze płytek. Płytka ceramiczna może być pokryta szkliwem lub nie.

Jakość oraz wytrzymałość płytek ceramicznych będzie przede wszystkim zależna od technologii produkcji. Ceramiczne płytki mogą być ciągnione lub prasowane, szkliwione lub nieszkliwione. Do najbardziej odpornych zaliczamy gresy porcelanowe prasowane. Są one wykonane z glinki z domieszką 70% skalenia. Czasami mają także domieszkę kaolinu lub kwarcu. Są one wypalane w bardzo wysokich temperaturach. Przy temperaturze 1200-1300 stopni Celsjusza występuje naturalne zeszklenie, za pomocą którego płytki są bardzo odporne.

Nasiąkliwość płytek często wynosi poniżej 0,5%. jeżeli chcemy wykorzystać płytki na zewnątrz, należy wybrać te mrozoodporne. Niestety, ale zwykła terakota nie sprawdzi się w takich przypadkach. Z kolei do wykańczania powierzchni tarasu lub balkonu poleca się płytki gresowe.

Zastosowanie płytek ceramicznych

Płytki ceramiczne przez wiele lat kojarzyły się nam głównie z kuchnią i łazienką. Coraz częściej wybiera się je jednak do innych pomieszczeń w domach i mieszkaniach. Przepięknie prezentują się w przedpokoju, korytarzu, salonie, sypialni, na schodach, tarasach, balkonach czy elewacjach. Co istotne, ceramiczna płytka sprawdzi się także w pomieszczeniach gospodarczych, garażach, piwnicach. Płytki ceramiczne są także wybierane do centrów handlowych, sklepów czy budynków użyteczności publicznej.

Najbardziej solidne płytki gresowe mogą być kładzione dosłownie wszędzie. Gres ceramiczny nieszkliwiony jest odporny na intensywne użytkowanie w przejściach oraz na ścieranie. Gresy szkliwione polecane są do pomieszczeń o umiarkowanym ruchu. Do wyboru jest wiele kolorów, wzorów, dlatego mamy możliwość tworzenia najróżniejszych aranżacji. Do wyboru są płytki ceramiczne naturalne, rustykalne, minimalistyczne, wzorzyste. Ogromnym atutem jest to, iż w ofercie można znaleźć płytki ceramiczne imitujące drewno, m.in. jasny lub ciemny parkiet, usłojone deski, drewno egzotyczne, a także płytki imitujące kamień.

Płytki ceramiczne - wzory

Powierzchnia płytki ceramicznej może być gładka, pokryta wypukłym wzorem (posiada adekwatności przeciwpoślizgowe) lub lekko zróżnicowana. Płytka jest dostępna w wersji kwadratowej, prostokątnej, ale można także spotkać inne kształty. Najbardziej klasyczny jest format 20x20 cm lub 30x30 cm. W kuchniach stosuje się czasami format 10x10 cm. Aktualnie w trendach pojawiają się płytki wielkoformatowe.

Idź do oryginalnego materiału