Płatne akcje ratownicze TOPR w górach? Nie ma i nie będzie. Wszystko przez przepisy

gazeta.pl 4 dni temu
Zdjęcie: Fot. Marek Podmokły / Agencja Wyborcza.pl


Z czego jest finansowany TOPR? Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż z budżetu państwa. Czy jest możliwość, by to zmienić, a pomoc była płatna? Sprawdź, jakie są przepisy i możliwości.
Jak podaje onet.pl, tylko w 2023 r. TOPR przeprowadził aż 893 akcje ratunkowe. Do wypadków i potrzeby pomocy w górach dochodzi z różnych względów, a niestety nierzadko powodem jest nieodpowiednie przygotowanie turystów czy trudy w zejściu na dół ze względu na upojenie alkoholowe. Z tego też względu niektórzy uważają, iż takie akcje ratunkowe nie powinny odbywać się za darmo. Opłaty za niesioną pomoc nie zostaną jednak wprowadzone. Dlaczego?


REKLAMA


Zobacz wideo Policyjny "Sokół" zakończył służbę w górach. Policyjni lotnicy spędzili w powietrzu prawie 47 godzin


Z czego jest finansowany TOPR? Ochotnicy również mogą wspomóc akcje ratownicze
Wielu jest śmiałków, którzy próbują okiełznać góry, by zachwycić się żywiołem i osiągnąć cel, na przykład w postaci zdobycia wymarzonego szczytu. Gdy w mediach coraz częściej padają informacje o nieodpowiedzialności turystów, ludzie zadają sobie pytanie, kto powinien za to płacić.


Skąd pochodzą pieniądze na TOPR, czyli Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe? Według ustawy z dnia 18 sierpnia 2011 r. "O bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich", a dokładnie artykułu 17, działalność jest finansowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które otrzymuje dotacje z budżetu państwa. Oprócz tego na cel przekazuje się 15 procent zysku z biletów wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Chętni mogą również przekazywać dotacje Fundacji TOPR.


Funkcjonariusze TOPR przelatujący nad Doliną Pięciu Stawów FOT. RAFAL MIELNIK / Agencja Wyborcza.pl


Ile kosztuje akcja ratownicza w górach? Koszty są niemałe
Koszty jednej akcji ratowniczej mogą być ogromne. To nie tylko praca śmigłowca, która wyceniana jest na około 5 tys. zł na godzinę, ale także transport, środki medyczne i inne niezbędne rzeczy, bez których nie można się obejść. Nie ma jednak możliwości, by zmienić źródło dofinansowania, a wszystko ze względu na Konstytucję. Według art. 68 ust. 2:


Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa.


jeżeli masz ochotę, zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Idź do oryginalnego materiału