Jeden z ulubionych napitków w świecie czarodziejów. By skosztować przepysznego piwa kremowego, nie trzeba szukać gospody Pod Trzema Miotłami, chętnie odwiedzanej przez uczniów Hogwartu. Możemy je przyrządzić we własnym domu, i to bez udziału magii. Oto przepis na piwo kremowe prosto z Hogwartu!
„Wiecie co – powiedział Ron, szczękając zębami – a może byśmy tak poszli pod Trzy Miotły i strzelili sobie po kuflu kremowego piwka? Harry zgodził się z ochotą, bo wiatr ostro zacinał i przemarzły mu już ręce, więc przeszli na drugą stronę ulicy i po dziesięciu minutach stanęli przed małą gospodą. W środku było tłoczno, hałaśliwie, ciepło i mglisto (…). Harry i Hermiona znaleźli wolny stolik między oknem i piękną choinką bożonarodzeniową, stojącą obok kominka. Ron przyszedł po pięciu minutach, niosąc trzy dymiące cynowe kufle grzanego kremowego piwa”
– czytamy w powieści „Harry Potter i Więzień Azkabanu”.
To tylko jeden z fragmentów słynnego cyklu J.K. Rowling, w którym pojawia się ulubiony napój młodych czarodziejów. Mimo swojej nazwy piwo kremowe nie ma wiele wspólnego z popularnym chmielowym trunkiem. To mleczny napitek o posmaku toffi, po który mogą sięgać choćby nastolatkowie, gdyż zawiera minimalną ilość alkoholu, co odczuwają jedynie skrzaty, z uwagi na niewielki rozmiar oraz wyjątkowo słabe głowy.
Co to jest piwo kremowe?
Pienisty napój, sprzedawany zarówno na ciepło, jak i na zimno, na pewno jednak wprawia w dobry nastrój. Czy jest wymysłem Rowling? Zdaniem znawców historii kulinarnej autorka „Harry’ego Pottera” zainspirowała się istniejącym realnie specjałem, znanym w Wielkiej Brytanii jako piwo maślane. Najwcześniejsza wzmianka na jego temat pochodzi z poradnika „The Good Huswifes Handmaide for the Kitchin”, opublikowanego w Londynie w… 1588 roku.
Napój przyrządzano z piwa, cukru, jajek oraz masła i wzbogacano korzennymi przyprawami, zwłaszcza gałką muszkatołową i goździkami. Inny stary przepis, zamieszczony w książce kucharskiej Roberta Maya z 1664 r., zatytułowanej „The Accomplisht Cook”, zalecał dodatek korzenia lukrecji i anyżu.
Dziś w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych możemy kupić gotowe piwo kremowe (dostępne niekiedy także w Polsce, w sklepach internetowych), produkowane na bazie wody gazowanej, cukru, ekstraktu waniliowego, barwników (m.in. karmelowego) oraz aromatów. Czy zasmakowałoby Harry’emu? Chyba niekoniecznie.
Na szczęście napój, bardziej zbliżony do książkowego oryginału, możemy przyrządzić w domu. Oto dwa proste pomysły na piwo kremowe.
Piwo kremowe z karmelkami
W rondelku ustawionym na średnim ogniu rozpuszczamy masło (szklanka) i karmelki, sklepowe lub zrobione samodzielnie (1,5 szklanki). Gdy oba składniki się połączą, dodajemy cukier trzcinowy (2 łyżki) i syrop klonowy (3 łyżki). Dokładnie mieszamy, po czym wlewamy maślankę (4 szklanki), cały czas mieszamy, aż do uzyskania odpowiedniej temperatury napoju, który przelewamy do kubków i serwujemy z bitą śmietaną. Jak ją przygotować? Dobrze schłodzoną śmietanę kremówkę wystarczy ubić z cukrem waniliowym (2 łyżeczki) albo ziarenkami zeskrobanymi z laski wanilii.
Piwo kremowe można też przyrządzić w wersji na zimno. Ciepłą masę z masła, karmelków, cukru i syropu klonowego, przelewamy do blendera, dolewamy schłodzoną w lodówce maślankę (3 szklanki) i lód (2 szklanki), miksujemy aż do uzyskania jednolitej konsystencji, po czym przelewamy do schłodzonych szklanek. Oczywiście podajemy z bitą śmietaną, ewentualnie także karmelkami.
Piwo kremowe z alkoholem
Wersja dla dorosłych miłośników Harry’ego Pottera. Zaczynamy od utarcia dwóch żółtek z drobnym cukrem trzcinowym (4 łyżki). Następnie do rondelka z grubym dnem wlewamy jasne piwo (0,5 l) i 30-procentową śmietankę (100 ml), doprawiamy mielonymi przyprawami: cynamonem i goździkami (po łyżeczce) oraz imbirem (pół łyżeczki). Dodajemy też ekstrakt waniliowy (łyżka). Podgrzewamy, jednak uważając, by nie zagotować zawartości, którą później dodajemy po łyżce do masy z cukru i żółtek, cały czas ucierając. Gdy powstanie gęsty napój o jednolitej konsystencji, przelewamy go do kubków. Podajemy oczywiście z bitą śmietaną.
Korzystałem z książki Rity Mock-Pike „Kuchnia Hogwartu”.
Autor: Rafał Natorski
<strong>Przepis na pysznie ziemniaczane spiralki znajdziesz na naszym kanale YouTube</strong>