Latem, gdy są upały, marzymy o szybkim schłodzeniu i chętnie pijemy zimne napoje. Nie jest to jednak najlepszym rozwiązaniem. Znacznie lepiej jest sięgać po coś innego, co wbrew pozorom może wydawać się złym pomysłem. Jednak dzięki temu napojowi poczujemy ulgę od wysokich temperatur na dłużej i nie zaszkodzimy swojemu organizmowi. Podpowiadamy, co pić podczas upałów, aby czuć się dobrze.
O czym pamiętać podczas upałów? Tych napojów unikaj
Latem zdecydowanie częściej sięgamy po napoje. Jednak picie chłodnych płynów z lodówki nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ okazuje się, iż lodowate napoje mogą zaszkodzić, zamiast pomóc i zapewniają jedynie chwilową ulgę.
Po wypiciu bardzo zimnego napoju nasz organizm zaczyna uruchamiać procesy, które mają na celu podniesienie temperatury ciała. Co gorsza, spożywanie mocno chłodnych płynów może doprowadzić do szoku termicznego.
Często zdarza się, iż wypicie bardzo zimnego napoju powoduje kłujący ból zatok oraz wywołuje gęsią skórkę. W skrajnych przypadkach może dojść do zwężenia naczyń krwionośnych, a choćby i zaburzenia rytmu serca. Wobec tego należy unikać picia lodowatych płynów, gdy aktualnie wygrzewamy się na słońcu lub uprawiamy sport. Wtedy to konsekwencje zdrowotne mogłyby być szczególnie poważne.
Czytaj również: Weź z kuchni i wrzuć do basenu. Woda będzie czysta i klarowna przez wiele dni
Co pić w gorące dni, aby czuć się lepiej? Odpowiedź może zaskoczyć
Co zaskakujące, znacznie lepszym pomysłem jest sięganie podczas upałów po gorącą herbatę. Wynika to z tego, iż picie ciepłych napojów podczas wysokich temperatur daje odwrotny efekt niż zimne płyny, zwężające naczynia krwionośne i w rezultacie organizm zaczyna się pocić. Dzięki temu przynosi on ochłodę, ponieważ pocenie się, jest naturalnym procesem, dającym nam termoregulację i obniżenie temperatury ciała.
Nie bez powodu w krajach arabskich, słynących z wysokich temperatur, tak często sięga się po gorącą herbatę. Warto także dodać, iż wbrew ogólnie panującemu przekonaniu, herbata nie działa na organizm odwadniająco.
Musimy jednak pamiętać o umiarze, ponieważ gospodarkę płynów może zaburzyć wypicie około 3 litrów mocnej herbaty. Natomiast kilka kubków naparu lub ciepłej herbaty podczas upału jedynie nam się przysłuży, a nie zaszkodzi. Oczywiście nie zaniedbujmy równocześnie picia zwykłej wody i pamiętajmy, iż w tym okresie należy dostarczać organizmowi około 2-3 litrów napojów dziennie.
Zobacz też:
Gdzie są grzyby w Wielkopolsce? Stąd grzybiarze wracają z pełnymi koszykami
Wlej to do prania, a będzie czyste i pachnące jak łąka. Kosztuje tylko 2 złote
Tak ochronisz się przed szerszeniami wpadającymi do domu. Ten zapach je odstrasza