Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. W piekarniach już dziś zaczynają pojawiać się pyszne, sezonowe smakołyki, a w śród nich pyszne, chrupiące, apetyczne pierniczki imbirowe. jeżeli jesteś ich wielbicielem, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość.
Piernikowe ciasteczka zawierają wiele cennych dla zdrowia przypraw, takich jak goździki, cynamon i imbir. Spożywanie pierniczków z umiarem niesie za sobą wiele cennych korzyści zdrowotnych.
Pierniczki imbirowe
Pierniczki imbirowe to moje ulubione świąteczne pierniczki. Są bardzo kruche i pyszne, proste i szybkie w przygotowaniu, a co najważniejsze (o czym nie wie wiele osób), mają liczne adekwatności zdrowotne.
Pierniczki imbirowe mogą:
#1 Złagodzić bóle menstruacyjne
Pierniki imbirowe są nie tylko pyszne, ale mogą także posłużyć jako naturalny środek na złagodzenie bolesnych skurczów menstruacyjnych. Udowodniono, iż cynamon w pierniku łagodzi ból menstruacyjny i inne nieprzyjemne objawy menstruacji, takie jak nudności i zmęczenie. Piernikowe ciasteczka zawierają m.in. imbir, który może być bardzo skuteczny w walce z bólem menstruacyjnym, zwłaszcza na początku menstruacji.
#2 Wspomóc pracę wątroby
Ciężko nie przejadać się pysznymi piernikami, ale kiedy spożywasz je w umiarkowanych ilościach, pewne zawarte w nim związki mogą korzystnie wpływać na Twoje zdrowie. Należy zwrócić tutaj uwagę na zawarte w pierniczkach goździki, które wspomagają prace wątroby i pomagają zredukować objawy stłuszczenia wątroby.
#3 Pomóc przy niestrawnościach
Jeśli kiedykolwiek odczuwałeś dyskomfort w żołądku, być może cierpisz na niestrawność. Ten nieprzyjemny stan może mieć różne przyczyny. Jedną z nich jest opóźnione opróżnianie żołądka. Wykazano, iż imbir przyspiesza ten proces, dzięki czemu może pomóc złagodzić objawy dyskomfortu żołądkowego.
#4 Rozświetlić skórę
Regularne spożywanie cynamonu opóźnia proces starzenia się skóry. Dzieje się tak, ponieważ cynamon zawiera duże ilość przeciwutleniaczy. W konsekwencji chroni skórę przed szkodliwymi, wolnymi rodnikami, które uszkadzają komórki skóry i powodują utratę jej elastyczności. Istnieje wiele sposobów na włączenie cynamonu do swojej diety, a jednym z nich jest delektowanie się kilkoma imbirowymi piernikami.
#5 Wspomóc pracę mózgu
Oprócz korzystnego wpływu na kondycję skóry, przeciwutleniacze mają także korzystny wpływ na pracę i kondycję mózgu. Stres oksydacyjny i ciągłe stany zapalne mogą przyspieszyć proces starzenia się mózgu. Nie bez powodu uważa się, iż wspomniane czynniki są jedną z głównych przyczyn choroby Alzheimera. Wykazano, iż imbir poprawia pamięć i funkcje mózgu oraz chroni komórki mózgowe przed spadkiem wydajności związanym z wiekiem.
#6 Wspomóc układ kostny
Goździki nadają piernikom specyficznego, wyrazistego smaku. Goździki to jednak nie tylko aspekty smakowe. Mają bowiem silne adekwatności przeciwzapalne, a ze względu na dużą zawartość manganu, pomagają zarządzać enzymami, które sprzyjają kondycji kości.
Sposób przygotowania pierniczków imbirowych
Składniki:
- 100 g miodu,
- 100 g masła,
- 100 g cukru,
- 350 g mąki,
- 1 opakowanie przyprawy korzennej,
- 0,5 łyżeczki sody oczyszczonej,
- 1/4 łyżeczki mielonych goździków,
- 1/4 łyżeczki mielonego cynamonu,
- 1 szczypta soli,
- 1 jajko
Sposób przygotowania:
- Wyłóż blachę papierem do pieczenia.
- Przełóż do garnka miód, masło, cukier, mielone goździki i cynamon, a następnie podgrzewaj aż do rozpuszczenia wszystkich składników i odstaw do przestudzenia.
- Do miski przesiej mąkę i sodę.
- Dodaj do miski szczyptę soli, rozpuszczony miód z masłem, przyprawami i jajko. Całość ugniataj do momentu uzyskania jednolitego ciasta.
- Ciasto odstaw do lodówki na pół godziny.
- Schłodzone ciasto rozwałkuj na grubość ok. 33 mm podsypując je podczas wałkowania mąką.
- Weź foremkę i przejdź do wykrawania pierniczków, które należy następnie ułożyć na wspomnianej na początku blasze.
- Blachę z piernikami wstaw do rozgrzanego do 180 °C piekarnika na 10 minut.
- Upieczone pierniczki odstaw do wystudzenia i ciesz się ich smakiem!
Na zdrowie!
_________________________
*zdjęcia mają charakter poglądowy