Pierekaczewnik, hałuszki i rejbak ze skwarkami. Oto 7 tradycyjnych dań do wypróbowania na Podlasiu. Fani ziemniaków będą wniebowzięci

stronakuchni.pl 1 rok temu
Zdjęcie: commons.wikimedia.org/CC BY-SA 3.0/zdjęcie ilustracyjne


Jedliście kiedyś pierekaczewnik lub hałuszki? jeżeli nie, to możecie wybrać się na Podlasie, aby skosztować wymienionych specjałów. Dania zjecie nie tylko w Białymstoku, ale także w Sejnach czy w Białowieży. Zachęcamy do wypróbowania dań z lokalnych składników wpisanych na listę produktów tradycyjnych tworzoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Drożdżowe kuciukai

Na Podlasiu warto skosztować przekąski o intrygującej nazwie kuciukai. Jest to rodzaj drożdżowych bułeczek podawanych z roztartym makiem, które określa się mlekiem makowym. Po upieczeniu są twarde, ale miękną po namoczeniu w mleczku. To tradycyjny przysmak podawany na Wigilię Bożego Narodzenia wśród rodzin o litewskich korzeniach. Nazwa kuciukai pochodzi od litewskiego słowa określającego wieczerzę wigilijną. Szczególnie popularne wśród kół gospodyń wiejskich gminy Puńsk. Przysmak wpisany na listę produktów tradycyjnych od 21 marca 2023 roku.

Ziemniaczana tołkanica

Danie o wiejskim rodowodzie z ugotowanych ziemniaków podawanych ze skwarkami i podsmażoną cebulą. Masa ziemniaczana w niektórych domach była łączona z ugotowanym grochem. Tołkanicę można było podawać od razu z ugotowanych warzyw lub dodatkowo zapiekać w piecu. Na drugi dzień tołkanica może być podsmażona na patelni do zarumieniania się boków. Danie wpisane na listę produktów tradycyjnych od 8 marca 2023 roku.

Podlaskie hałuszki

Ziemniaczane hałuszki odrobinę przypominają dobrze znane kopytka. Istotną różnicą jest fakt, iż hałuszki powstają także z połączenia surowych lub gotowanych ziemniaków, albo z samych surowych. Hałuszki podaje się ze skwarkami i zarumienioną cebulką. Uformowane kluski nie są gotowane, a zapiekane w piekarniku. Hałuszki można też podawać w ramach deseru z sezonowymi owocami lub posypane makiem. Regionalne danie zostało wpisane na listę produktów tradycyjnych 8 marca 2023 roku.

Podlaski kisiel owsiany

Domowy kisiel owsiany to prawdziwy rarytas. . Danie przyrządzane na bazie zakwasu z owsa lub łatwiej dostępnych płatków owsianych. Gęste danie przypominające galaretkę. Kisiel można podawać na słodko z sezonowymi owocami albo z kawałkami podsmażonej kiełbasy lub cebulki. Danie wpisane na listę produktów tradycyjnych 28 kwietnia 2022 roku.

Polecamy przepis Pawła Ochmana, pasjonata kuchni regionalnej, na pyszny kisiel owsiany:

Kisiel owsiany na śniadanie. Odkryj przepis z kresów wschodnich. To pożywny posiłek

Domowy kisiel owsiany to deser mający konsystencję gęstego kleiku lub budyniu. Kisiel początkowo przyrządzany był z całych ziaren owsa. Potem zaczęto korzystać z płatków owsianych. Domowy kisiel…

Anna Daniluk

Podlaski rejbak ze słoniną

Wyjątkowym rodzajem babki ziemniaczanej jest podlaski rejbak. Regionalne danie przygotowuje się na bazie tartych ziemniaków z dodatkiem słoniny, skwarek, kiełbasy i cebuli. Nazwa dania wzięła się od słowa z gwary kurpiowskiej „rejbować”, czyli trzeć na tarce. Masę ziemniaczaną czasem zagęszczano mąką lub kasza manną. Jednak najczęściej korzystano z odpowiedniego gatunku ziemniaków. Rejbak można podawać z sosem grzybowym lub kwaśną śmietaną i szczypiorkiem. Danie wpisano na listę produktów regionalnych 30 marca 2021 roku.

W naszej galerii zebraliśmy tradycyjne dania pochodzące z Podlasia

Pierekaczewnik

Danie znane wśród mieszkańców Podlasia o korzeniach tatarskich. Ciasto nadziewane słodkim lub wytrawnym nadzieniem z baraniny lub wołowiny. Ciasto uformowane w okrąg i w przekroju widać wiele warstw powstałych w trakcie zwijania nadzienia z farszem. Pierekaczewnik tradycyjnie podawany jest na ciepło, aby zyskał dodatkową chrupkość. Przysmak jest wyjątkowo pracochłonny w przygotowaniu, więc zarezerwowany jest na szczególne uroczystości rodzinne, jako przysmak na festynach i w gospodarstwach agroturystycznych np.: w Kruszynianach. Pierekaczewnik został wpisany na listę produktów tradycyjnych 20 lipca 2005 roku.

Faszerowane zaguby

Podlaskie zaguby to interesujący przykład przygotowania ciasta pierogowe w nowej odsłonie. Jest to rodzaj zawijanej rolady z ciasta na pierogi faszerowanej masą ziemniaczaną doprawionej cebulą, majerankiem i skwarkami. Często przed podaniem zaguby przesmaża się na słoninie lub maśle na złoto-brązowy kolor. Zaguby wpisano na listę produktów tradycyjnych 20 kwietnia 2021 roku.

Mamy nadzieję, iż nasze propozycje zachęcą was do szybkiej wycieczki na Podlasie i wypróbowania lokalnych specjałów.

Pierekaczewnik, hałuszki i rejbak ze skwarkami. Oto 7 tradyc...

+8 Zobacz galerię

Źródło:

  • Lista produktów tradycyjnych – województwo podlaskie – Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Zobacz także inne tematy kulinarne ze Strony Kuchni:

Idź do oryginalnego materiału