Pieluchy wełniane są popularnym rozwiązaniem. Ciężko się temu dziwić biorąc pod uwagę jak wiele zalet posiadają. Możesz zresztą o tym przeczytać w innym wpisie na naszym blogu. Niektórzy jednak początkowo boją się wybrać ten sposób pieluchowania. Specyficzny sposób prania, lanolinowanie, konieczność odpowiedniego obchodzenia się z nimi, aby uniknąć sfilcowania – to może faktycznie budzić obawy. Dobra wiadomość jednak jest taka, iż w rzeczywistości to wcale nie jest trudne! Pod wieloma względami wręcz pieluchy wełniane są wygodniejsze w użytkowaniu niż pieluchy PUL.
Osoby, które obawiały się pieluchowania wełną, a następnie postanowiły spróbować bardzo często niemal od razu w pełni się do niej przekonują 🙂 Wystarczy, iż raz zrobisz pranie wełniaków czy też ich lanolinowanie, abyś na własnej skórze przekonała się, iż naprawdę nie jest to wcale ani trudne, ani pracochłonne.
Aby ułatwić Ci udany start z pieluchami wełnianymi przygotowaliśmy dla Ciebie zestaw najważniejszych informacji dotyczących ich użytkowania oraz pielęgnacji.
Spis treści:
- Pieluchy wełniane – podstawowe zasady użytkowania
- Octowanie pieluch wełnianych
- Pranie i szuszenie pieluch wełnianych
- Lanolinowanie:
- przepis podstawowy
- lanolinowanie większej ilości pieluch jednocześnie
- lanolinowanie na gorąco
Pieluchy wełniane – podstawowe zasady użytkowania
Aby pieluszki wełniane miały adekwatności wodoodporne należy je najpierw zaimpregnować kuracją lanolinową, czyli zalanolinować. Dokładny przepis na kurację lanolinową znajdziesz w dalszej części tego artykułu.
Właściwości wełny sprawiają, iż nie ma konieczności prania tego typu pieluszek po każdym użyciu. Część chłonną wrzucamy do kosza czy worka na pranie, natomiast otulacz/gatki/longi należy po prostu rozwiesić i przewietrzyć przez minimum godzinę (aż będzie całkowicie suchy).
Kiedy wietrzenie to za mało?
Jeżeli pielucha wełniana jest silnie zmoczona moczem to należy przepłukać ją w letniej wodzie, odcisnąć nadmiar wilgoci w ręcznik i wysuszyć.
Jeśli natomiast zabrudziła się kupką to najlepiej zamoczyć ją na 5 minut w letniej wodzie, a następnie wyjąć i silnym strumieniem wody (np. z bidetki lub prysznica z odkręconą słuchawką) spłukać to zabrudzenie. Można również spróbować je spłukać pomijając namaczanie – w przypadku mniejszych zabrudzeń to często wystarcza. W razie potrzeby można delikatnie potrzeć palcami. Nie należy jednak mocno pocierać zabrudzenia, ponieważ wówczas zostanie ono wtarte głębiej. Wystarczy dzięki płynu do wełny wyprać pieluszkę w miejscu zabrudzenia – nie ma konieczności prania całej pieluchy.
Wełnianą pieluchę należy wyprać również wtedy, gdy pomimo wietrzenia przez cały czas będzie śmierdziała moczem. Jednak to naprawdę nie następuje zbyt szybko. Pewnie zastanawiasz się czy po każdym praniu musisz znowu zalanolinować pieluszkę wełnianą. Mam dobrą wiadomość – nie, nie ma takiej konieczności 🙂 Po praniu sprawdź po prostu czy pieluszka przez cały czas dobrze izoluje wilgoć. jeżeli tak, to możesz przez cały czas ją użytkować bez konieczności ponownego lanolinowania.
Octowanie pieluch wełnianych
Octowanie utrwala kolory i zapobiega farbowaniu. Usuwa również niepożądane zapachy. Octowanie warto przeprowadzić w przypadku jeżeli nabędziemy otulacz wełniany, który ma różnokolorowe aplikacje lub jest uszyty z wełen o różnych kolorach, które mogłyby wzajemnie się pofarbować podczas prania lub lanolinowania. Pieluchy wełniane octuje się raz – przed pierwszym praniem i lanolinowaniem.
W jaki sposób przeprowadzić zabieg octowania?
Po prostu wymocz pieluchy wełniane w roztworze wody z octem (roztwór powinien mieć temperaturę ok. 30 st.). Istnieją różne zalecenia co do proporcji wody i octu, a także czasu moczenia. Podaję przykładowy, sprawdzony sposób:
- wymieszaj wodę z octem w proporcji 1 szklanka octu na 2️ szklanki wody
- mocz pieluszkę w roztworze ok. 30 minut
- po octowaniu należy pieluszkę wyprać i zalanolinować.
Możesz również oczywiście sugerować się proporcjami i czasem moczenia sugerowanymi przez danego producenta.
Pieluchy wełniane – jak je prać i suszyć?
Pamiętaj, iż niewłaściwe pranie wełniaków może w ekstremalnych przypadkach choćby doprowadzić do tego, iż nie będą się one już nadawały do użytku. Warto więc poświęcić temu tematowi sporo uwagi, by robić to w sposób poprawny.
Jeżeli wolisz posłuchać instrukcji dotyczących prania wełny to zajrzyj do tego filmiku na naszym kanale YouTube:
Zapamiętaj, że:
- pieluszki wełniane należy prać manualnie lub w pralce, ale tylko i wyłącznie korzystając z programu przeznaczonego do prania wełny (niektórzy producenci zalecają wyłącznie pranie manualne)
- do prania należy używać środków przeznaczonych do prania wełny (bardzo polecamy ekologiczne płyny, które zwykle lepiej pielęgnują wełnę, np. płyn Sonett)
- optymalna temperatura prania to ok. 30 stopni
- płukać należy w wodzie o takiej samej temperaturze – wełna bardzo nie lubi gwałtownych zmian temperatury
- podczas prania nie pocieramy wełny o sobie – pierz delikatnie ugniatając, tak jakbyś ugniatała ciasto
- wełny nie wolno wykręcać – po wypraniu połóż otulacz/gatki/longi pomiędzy dwiema warstwami ręcznika i wydeptaj, tak aby ręcznik wchłonął nadmiar wilgoci
- po praniu rozłóż wełniaka na płasko do wyschnięcia.
I już 🙂 To wbrew pozorom wcale nie takie trudne, ani pracochłonne (zwłaszcza biorąc pod uwagę jak rzadko wełna wymaga prania). Po prostu trzeba pamiętać o tych kilku powyższych zasadach.
Lanolinowanie pieluch wełnianych
Jeżeli pieluszka nie izoluje już dobrze wilgoci i gwałtownie przemaka to znak, iż czas na kurację lanolinową. Wiele osób zastanawia się czy trzeba również lanolinować nowe pieluszki wełniane. Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, niektóre wełniaki od nowości mają w sobie wystarczająco dużo lanoliny. Najlepiej po zakupie po prostu sprawdzić czy pieluszka wchłania wilgoć czy nie. W tym celu pokrop ją wodą i zobacz czy kropelki zostają na materiale czy też w niego wsiąkają. o ile nie wsiąkają to przeprowadź kolejny test zakładając pieluchę z wkładem chłonnym na dziecku. o ile przez cały czas nic nie przecieka to znaczy, iż lanolinowanie na start nie jest potrzebne. Większość wełniaków jednak wymaga kuracji po zakupie.
Lanolinowanie jest jedną z tych rzeczy, które na początku wydają się bardzo skomplikowane, a w rzeczywistości są dziecinnie proste. Sprawę trochę utrudnia fakt, iż można się spotkać z wieloma metodami lanolinowania, które mniej lub bardziej różnią się między sobą. Dla ułatwienia podamy tutaj chyba najbardziej popularny i sprawdzony przepis na lanolinowanie 1 otulacza wełnianego.
Podstawowy przepis
Przygotuj:
- słoik o pojemności ok. litra
- 1 łyżeczkę lanoliny bezwodnej
- 1 łyżeczkę płatków mydlanych (możesz zetrzeć szare mydło na tarce lub zeskrobać łyżeczką), niektórzy zastępują je płynem do mycia naczyń
- ok. 200 ml wrzątku
- ok. 700-750 ml zimnej wody
A następnie:
- w słoiku wymieszaj wrzątek z lanoliną
- dodaj płatki mydlane i ponownie wymieszaj, muszą dokładnie się rozpuścić
- gdy roztwór ma już jednolity, mleczny kolor dolej do słoika zimnej wody i wymieszaj. Kuracja powinna mieć ok. 30-40 stopni
- włóż do kuracji otulacz i zostaw na ok. 4 godziny
- wyciągnij otulacz i wypłucz w chłodnej wodzie (temperatura taka sama jak ta, z której właśnie został wyciągnięty)
- połóż go między dwie warstwy ręcznika i odciśnij, a następnie wysusz na płasko.
Jeśli lanolinujesz gatki lub longi możesz dodać 2 łyżeczki lanoliny zamiast jednej.
Jeżeli producent pieluszek, które posiadasz daje konkretne zalecenia np. co do użycia chusteczki wyłapującej kolor, czasu lanolinowania czy ułożenia wełniaka w trakcie kuracji to oczywiście zawsze przestrzegaj jego zaleceń.
Lanolinowanie większej ilości pieluch jednocześnie
Jeżeli mamy większą ilość pieluszek wełnianych w podobnych kolorach to możemy je prać i lanolinować razem. Można to wówczas zrobić np. w misce odpowiednio zwiększając proporcje podane w przepisie. Otulacze, które znacząco różnią się kolorem najlepiej prać i lanolinować oddzielnie, ponieważ mogą pofarbować.
Lanolinowanie na gorąco
Jest to metoda niezalecana przez niektórych producentów, więc pamiętaj, iż wykonujesz ją na własną odpowiedzialność. Nie zmienia to jednak faktu, iż wiele mam z powodzeniem stosuje ten sposób lanolinowania. Lanolinowanie na gorąco jest mocniejsze od standardowego, dlatego może się przydać w przypadku “opornych” pieluch lub gdy szczególnie zależy Ci na świetnym izolowaniu wilgoci (np. w przypadku pieluch na noc).
Aby przeprowadzić lanolinowanie na gorąco należy przygotować standardową kurację, którą należy umieścić w garnku. Do garnka wkładamy pieluszkę i dzięki małego ognia zaczynamy bardzo powoli podgrzewać. Nie doprowadzamy jednak do wrzenia! Ogień należy wyłączyć przy temperaturze ok. 90 st. Następnie czekamy, aż kuracja wystygnie, wyciągamy pieluszkę i płuczemy.
Na koniec mam dla Ciebie jeszcze ściągę w postaci schematu postępowania z zakupioną pieluszką wełnianą. Możesz śmiało ściągnąć go np. na swój telefon i dzielić się nim z innymi:
I to już wszystko, co musisz wiedzieć, by używać pieluch wełnianych 🙂 Mam nadzieję, iż ten poradnik jest dla Ciebie pomocny. Udanego wielopieluchowania wełniaczkami! 🙂
Może Cię zainteresować również:
- wpis o naturalnych sposobach na odparzenia: https://chmurkabiala.pl/wpis/odparzenia-6-naturalnych-sposobow/.