Pielęgnacja skóry głowy. Jak o nią dbać?

trena.pl 1 rok temu

Na pięknych, zdrowych i lśniących włosach zależy większości z nas. Aby się takimi cieszyć nie wystarczy jednak troszczyć się tylko o nie. Równie ważna jest systematyczna pielęgnacja skóry głowy. Co zapewnia dbanie o skalp, jakie zabiegi warto wykonywać i po jakie kosmetyki sięgać? Tego wszystkiego dowiecie się z naszego artykułu!

Pielęgnacja skóry głowy – dlaczego to tak ważne?

Regularna i co najważniejsze – prawidłowa pielęgnacja skóry głowy, może przynieść nam wiele korzyści. Dzięki niej możemy cieszyć się spektakularnymi, gęstymi i przyciągającymi spojrzenia włosami. Jakie jeszcze efekty gwarantuje?

  • Przywraca odpowiedni poziom pH,
  • Zapewnia równowagę,
  • Zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu skóry głowy i włosów,
  • Usuwa martwy naskórek,
  • Przygotowuję skórę na wchłonięcie drogocennych składników odżywczych w kolejnych etapach pielęgnacji,
  • Koi,
  • Wzmacnia cebulki,
  • Wspiera porost włosów,
  • Wzmacnia pukle,
  • Może pomóc zagęścić włosy,
  • Pomaga w walce z łupieżem.

Czego potrzebuje skóra głowy?

Wiele problemów z włosami ma swój początek w zaniedbanej skórze głowy. Podobnie jak inne obszary naszego ciała, skalp także potrzebuje regularnego oczyszczania, złuszczania martwego naskórka, nawilżenia, odżywienia i regeneracji. Jak to wszystko zapewnić? Zacznijmy od omówienia najczęściej wykonywanego zabiegu pielęgnacyjnego – czyli mycia głowy.

Jak oczyszczać skórę głowy?

Do oczyszczania skóry głowy polecane są przede wszystkim produkty z delikatnymi detergentami, które nie naruszą równowagi pH, a także warstwy hydrolipidowej. Warto sięgać po kosmetyki o naturalnym składzie, dopasowane do indywidualnych potrzeb, które nie wywołają reakcji alergicznych.

Dlaczego stosowanie szamponów z łagodnymi detergentami jest tak ważne? Częste używanie zbyt silnych produktów oczyszczających może skutkować:

  • Przesuszeniem,
  • Problemem z nadmiernym przetłuszczaniem,
  • Łupieżem,
  • Chorobami skóry,
  • Podrażnieniami,
  • A choćby – osłabieniem i wypadaniem włosów.

Szampony zawierające silne detergenty są wskazane, jeżeli na włosach zalega grubsza warstwa kosmetyków do stylizacji. Stosuje się je głównie na długości kosmyków. Aby umyć skórę głowy takim kosmetykiem, warto najpierw wymieszać produkt z wodą, aby go rozcieńczyć – i dopiero taki roztwór nanieść na skalp.

Należy pamiętać, iż dobierając szampon do skóry głowy i włosów należy kierować się nie tylko pozytywnymi opiniami na jego temat, dobrym składem i sprawdzoną marką, ale także tym, jak nasz skalp i kosmyki na niego reagują. To, co sprawdziło się w przypadku innej osoby, może niestety nie zadziałać u nas.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Ratowanie spalonych włosów

W pielęgnacji skóry głowy istotny jest dobór odpowiedniego produktu oczyszczającego

Pielęgnacja skóry głowy. Mycie za pomocą… odżywki!

Skórę głowy, a także włosy można także oczyszczać dzięki specjalnych odżywek myjących. Przeznaczone są one zwykle do kręconych pukli i wykazują głównie działanie nawilżające i odżywcze. Takim kosmetykiem jest np. wegańska odżywka Alfaparf Semi Di Lino Curls, która jest bardzo delikatna zarówno dla włosów, jak i skalpu. W swoim składzie ma nawilżający i odżywczy olejek Manketti, ochronny kompleks Climate-Proof oraz Urban Defemce Pro, a także zapewniający trwałość koloru Color Fix. Jej dodatkową zaletą jest podkreślenie skrętu i ujarzmienie kosmyków.

Co zrobić, żeby skóra głowy nie była sucha?

Na rynku dostępne są nie tylko odżywki do włosów czy te myjące, ale również te przeznaczone do pielęgnacji skóry głowy. Tego typu kosmetyki mogą mieć różne adekwatności – mogą unosić kosmyki, działać nawilżająco, przeciwdziałać łupieżowi, a także pomóc w walce z nadmiernym przetłuszczaniem. Po które warto sięgnąć?

Odżywka do wrażliwej i suchej skóry głowy Londa Calm przynosi natychmiastowe ukojenie i nawilżenie skalpu, bez obciążania włosów. Kosmetyk zapobiega przesuszeniom, a także stanom zapalnym. Jak używa się tego typu produktu? Podobnie jak tradycyjnej odżywki do włosów – z tym wyjątkiem, iż nanosi się go również na skórę głowy. Po umyciu pasm niewielką ilość kosmetyku aplikuje się na skalp, a także pukle, pozostawia na kilka minut, a następnie spłukuje dokładnie wodą.

Kolejnym profesjonalnym produktem jest balansująca odżywka do suchej skóry głowy L’anza Healing Remedy. Kosmetyk ten zawiera wiele drogocennych składników, jak odświeżający ekstrakt z mięty Shiso, wyciąg z papai o adekwatnościach normalizujących, olejek lawendowy działający łagodząco, nawilżającą wodę kokosową, a także uzupełniającą ubytki we włosach keratynę. Odżywka ma za zadania koić skórę głowy, a także przywracać równowagę.

Jak skutecznie oczyścić skórę głowy? Postaw na peelingi!

Peelingi i glinki są niezwykle popularnymi kosmetykami do oczyszczania skóry głowy. Tego typu kosmetyków należy używać bardzo delikatnie, aby osiągnąć upragniony efekt i nie podrażnić przy tym skalpu. Po jakie kosmetyki warto zatem sięgnąć?

  • Glinka Wella Professionals Elements Puryfying to produkt, który dokładnie, a zarazem bardzo delikatnie oczyszcza skórę głowy. Kosmetyk ten zawierający aż 97% składników naturalnych, stosuje się przed myciem. Glinka kaolinowa odświeża i pochłania nadmiar sebum, a także ułatwia uniesienie włosów u nasady.
  • Kolejnym wartym wypróbowania kosmetykiem jest peeling z akotyną i jojobą Goldwell Kerasilk. Produkt ten dogłębnie oczyszcza, poprawia krążenie, delikatnie masuje, minimalizuje świąd, a także poprawia ukrwienie. Przywraca także równowagę i łagodzi podrażnienia.
  • Innym profesjonalnym i skutecznym kosmetykiem jest profesjonalny peeling oczyszczający Kérastase. Produkt ten pomaga usunąć martwy naskórek, pozostawiając skórę gładką oraz gotową na przyjęcie składników odżywczych i aktywnych.

Peeling do skóry głowy – zalety

Dlaczego warto regularnie stosować peelingi do skóry głowy? Zalet ich stosowania jest bardzo wiele. Należą do nich:

  • Usunięcie martwego naskórka,
  • Pozbycie się zabrudzeń,
  • Usunięcie nadmiaru sebum,
  • Odświeżenie,
  • Dotlenienie skóry głowy,
  • Przywrócenie równowagi pH,
  • Wzmocnienie cebulek,
  • Przygotowanie skóry na wchłonięcie składników odżywczych i aktywnych z kosmetyków,
  • Lepsza absorpcja składników zawartych we wcierkach na porost włosów, a także kuracjach.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Sposoby na puszące się włosy

Pielęgnacja skóry głowy w walce z nadmiernym przetłuszczaniem włosów

Z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów wiele osób walczy sięgając po szampony z silnymi detergentami, a także często oczyszczając pukle. Mimo iż takie rozwiązanie gwałtownie zapewnia efekt odświeżenia, to w dłuższej perspektywie może spotęgować problem. Najważniejsze jest bowiem przywrócenie skórze głowy równowagi i odpowiedniego poziomu pH. W tym zadaniu sprawdzają się szczególnie kosmetyki normalizującego, a także domowe sposoby, jak olejowanie, np. olejem rycynowym lub arganowym.

Co nakładać na skórę głowy?

Aby przywrócić skórze głowy równowagę i co za tym idzie – zmniejszyć jej przetłuszczanie, można zastosować także różnego rodzaju lotiony. Tego typu profesjonalnym kosmetykiem jest np. Goldwell Kerasilk, który zmniejsza problem nadmiernego wydzielania sebum, świąd, łagodzi podrażnienia, a także może przeciwdziałać łupieżowi.

Równowaga skóry głowy – co może ją zachwiać?

Przyczyn utraty równowagi skóry głowy może być bardzo wiele – za tym problemem mogą stać zarówno czynniki zewnętrzne, jak i indywidualne predyspozycje. Co dokładnie może negatywnie wpłynąć na stan skalpu?

  • Nadmierny, długotrwały stres,
  • Niewłaściwa dieta uboga w wartościowe składniki odżywcze,
  • Używki – jak picie alkoholu czy palenie papierosów,
  • Szampony ze zbyt silnymi detergentami,
  • Czynniki atmosferyczne – np. zbyt silne promieniowanie słoneczne,
  • Niewłaściwy dobór kosmetyków,
  • Nadmierne wydzielanie sebum.
Pielęgnacja skóry głowy obejmuje dbanie o równowagę pH skalpu.

Przywracanie adekwatnego poziomu pH

Aby cieszyć się zdrową skórą głowy, warto zadbać o jej równowagę – czyli odpowiedni poziom pH wynoszący 5.5. Zapewnić go pomogą m.in. różnego rodzaju toniki. Jednym z tego typu produktów jest odświeżający tonik Londa Scalp Refresh. Kosmetyk ten doskonale koi i łagodzi podrażnienia. Nie wymaga spłukiwania i już po chwili od zastosowania gwarantuje odpowiedni poziom pH.

Pielęgnacja skóry głowy – nie zapominaj o masażu!

Skalp zyska również na regularnych masażach, które pomogą dotlenić skórę głowy, wzmocnić cebulki, a także pozytywnie wpłynąć na porost włosów. Do tego celu można użyć specjalnych szczotek i masażerów, a także własnych dłoni. Taki masaż można wykonywać na siedząco, a także opuszczając głowę do dołu.

Pielęgnując skórę głowy warto pamiętać także o naturalnych i domowych sposobach. Podczas mycia bardziej niż gorąca woda, sprawdzi się ta letnia. Inną metodą jest zakwaszanie – czyli m.in. opłukiwanie włosów i skalpu mieszanką wody i octu jabłkowego.

Pielęgnacja skóry głowy – zasięgnij porady specjalisty

Systematyczna, dopasowana do indywidualnych potrzeb pielęgnacja skóry głowy może przynieść wiele korzyści. Od zapewnieniu równowagi pH i regulacji wydzielania sebum do wzmocnienia włosów, a choćby ich zagęszczenia. Stosowanie profesjonalnych kosmetyków, jak również domowych sposobów pielęgnacji może przynieść spektakularne rezultaty. jeżeli borykasz się jednak z poważnymi problemami skóry głowy, warto skonsultować się ze specjalistą – dermatologiem bądź trychologiem.

Idź do oryginalnego materiału