Najprościej mówiąc, perlator do kranu to wodooszczędna końcówka na kran. Stanowi jeden z najprostszych, a zarazem najbardziej podstawowych form oszczędzania wody. w tej chwili perlatory to standard. Mocuje się je na końcu wylewki. Siatka o drobnych oczkach ma za zadanie napowietrzać wodę, dzięki czemu ogranicza jej zużycie choćby do kilkudziesięciu procent.
Czym jest perlator?
Obecnie ogromną wagę przywiązujemy do tego, aby dom był ekologiczny. Perlator jest prostym i wysoce skutecznym rozwiązaniem, które przekłada się na znaczne ograniczenie zużycia wody. Perlatory zwane są także aeratorami. Przeważnie mają kształt metalowych pierścieni z wsadem, czyli systemem komór lub sitek, które są przykręcane do wylewki kranu. Można zaopatrzyć się w perlatory z gwintem wewnętrznym, czyli takim, który jest nakręcany na wylewkę, lub z gwintem wewnętrznym - perlator wkręcany jest do baterii. choćby wtedy, gdy posiadamy baterie starszego typu, nie powinno być problemu z dopasowaniem perlatora. Z kolei nowoczesne aeratory zamiast metalowej siatki posiadają elementy wykonane z silikonu bądź tworzywa.
Jak działa perlator?
Specjalna siatka zamontowana na końcu kranu ma za zadanie napowietrzać wodę. Mówiąc wprost, na wypływającą z kranu wodę jest wywierane podciśnienie, za pomocą którego zasysane powietrze miesza się z nią, w efekcie ograniczając jej ilość, która wypływa z baterii. Co istotne, w żaden sposób nie wpływa to negatywnie na komfort korzystania z kranu! Perlatory podnoszą ciśnienie w instalacji, dlatego mamy wrażenie, iż strumień jest mocniejszy. Dodatkowym atutem jest fakt, iż perlator ukierunkowuje strumień wody. Dzięki temu nie będzie się ona rozpryskiwać na boki.
Perlator to system sitek oraz filtrów, które są umieszczone wewnątrz wkręcanej lub nakręcanej na kran obudowy. Mogą być one wykonane z całości z mosiądzu, stali czy tworzyw sztucznych. Wkłady perlatorów można wyjmować, aby móc je wyczyścić. W razie potrzeby można wymienić większość wkładów, jeżeli sitko zatka się od nalotu, jednak może mieć to miejsce po kilku latach eksploatacji. Perlatory są przeznaczone do różnorodnych wylewek. Nie różnią się zbytnio budową, jednak drobne różnice mogą wynikać z innego sposobu montażu niż wielkości aeratora. Warto sprawdzić, czy w naszej baterii jest już perlator. jeżeli nie lub w przypadku, gdy początkowe sitko uległo uszkodzeniu, można kupić dowolny inny perlator. Będzie pasować, jeżeli posiadamy standardową wylewkę. Gdy jest inaczej, koniecznie sprawdźmy wytyczne u producenta wylewki.
Jakie perlatory wybrać?
Przede wszystkim, wybierając odpowiedni perlator, nie kierujmy się wyłącznie ceną. Tanie modele są często wykonane z materiałów gorszej jakości, nie można ich rozłożyć na mniejsze części, więc ich konserwacja czy czyszczenie są niemożliwe. Chcąc dokonać adekwatnego wyboru, kupujmy perlatory w sklepach z armaturą łazienkową. Zwracajmy uwagę na to, z czego został wykonany perlator. Gęste siateczki wyprodukowane z metalu będą łatwiej ulegać korozji i pokrywać się kamieniem. Łatwiejsze w utrzymaniu w czystości będą modele zakończone plastikowymi lub silikonowymi elementami.
Choć często perlatory w armaturze są już standardem, przez cały czas kilka osób wie, jak ogromne mają znaczenie dla oszczędzania wody. Siateczki napowietrzające wodę pozwolą zmniejszyć choćby o kilkadziesiąt procent nasze rachunki. Każdy renomowany producent armatury łazienkowej stosuje w swoich produktach perlatory. W razie potrzeby można je dokupić i zacząć oszczędzanie!