Menopauza to termin, który kojarzy się z określonym wiekiem. Charakterystyczne zmiany mają się pojawiać u kobiet w okolicy pięćdziesiątych urodzin. Tymczasem to nie jest prawda, bo zmiany te występują znacznie wcześniej. Menopauzę poprzedza perimenopauza i to już ona generuje mnóstwo objawów. Możemy ich doświadczać już po czterdziestce i mierzyć się z nimi przez choćby dziesięć lat.
Czym jest perimenopauza?
Na początek warto zaznaczyć, iż perimenopauza to jak najbardziej naturalny moment w życiu każdej kobiety. Określa się go jako okołomenopauzalny. Występuje przed menopauzą i również po niej, dłużej przed i krócej po.
Ile trwa perimenopauza?
Perimenopauza może być krótka lub długa. Czasami, ale dość rzadko mija niemal niezauważalnie.
Zazwyczaj trwa do 10 lat, może skończyć się jednak w ciągu czterech-pięciu lat. Dłuższy okres perimenopauzy przypada przed menopauzą, krótszy po jej wystąpieniu. Można podzielić ten czas na 3-4 lata przed menopauzą i rok po jej wystąpieniu.
Kiedy zaczyna się perimenopauza?
Perimenopauza może zaczynać się już w wieku 40-41 lat. Średnio jednak występuje 6 lat przed wystąpieniem menopauzy. Mając na uwadze, iż menopauza występuje średnio w wieku 51 lat, perimenopauza rozpoczyna się w okolicy 45 urodzin.
Czy to perimenopauza czy menopauza?
Menopauza to całkowity zanik czynności jajników, oznaczający koniec płodności u kobiet. Stwierdza się go wtedy, kiedy przez rok nie występują u kobiety miesiączki.
Natomiast perimenopauza to okres poprzedzający menopauzę oraz czas występujący po menopauzie.
Jak objawia się perimenopauza? Zmienione cykle miesięczne
Perimenopauza to niestety cała lista niezbyt miłych symptomów, które odbierają nam euforia i komfort życia. Postrzegane są jako wyjątkowo niemiłe oraz zaburzające codzienne funkcjonowanie. Za ich sprawą czujemy się mniej pewne, a często bardziej zaniepokojone czy pogubione.
Wśród typowych objawów wymienia się jako pierwsze – zmiana wzorca cyklu miesiączkowego.
Miesiączki występują nieregularnie, mogą być krótsze lub dłuższe, mniej obfite lub bardziej. W praktyce po prostu okres zaczyna wyglądać inaczej niż wcześniej. Często miesiączki zaczynają również zaskakiwać, pojawiając się nie wtedy, kiedy się ich spodziewałyśmy.
To właśnie z tego powodu w okresie perimenopauzy tak wiele kobiet zachodzi w ciążę. W czasie, kiedy nie planują już potomstwa… Dni płodne zaczynają bowiem występować w innym terminie niż wcześniej, trudniej też przewidzieć okres niepłodności. Osoby bazujące na swoich obliczeniach po czasie dowiadują się, iż były one mało precyzyjne.
Uderzenia gorąca i nocne poty
Drugi charakterystyczny objaw pojawiający się w okresie menopauzy ma wpływ na komfort codziennego funkcjonowania jak mało co. Mowa o uderzeniach gorąca, które niespodziewanie powodują nagły wzrost temperatury ciała w pewnych jego obszarach. Kobieta czuje, iż jej skóra płonie, a ona oblewa się na skutek tej nagłej zmiany potem. Konsekwencją tego jest uczucie nieświeżości i dyskomfortu z tym związanego. Jak sobie z tym radzić? Oczywiście pomoże noszenie naturalnych tkanin, luźniejszych fasonów, czy po prostu możliwość przebrania się. Jednak choćby te zabiegi nie rozwiążą problemu w pełni.
Pojawiające się przed menopauzą nocne poty mogą pogarszać jakość snu, która i tak nie jest najlepsza. W okresie przejściowym nieskończenie wiele kobiet narzeka na sen. Zauważa u siebie objawy bezsenności, kłopoty z zaśnięciem, wczesne pobudki i trudności z zaśnięcie. Wszystko to z uwagi na zmienioną gospodarkę hormonalną.
Rozdrażnienie
Czujesz się rozdrażniona? Łatwo wpadasz w złość? Winna może być właśnie gospodarka hormonalna i występująca perimenopauza. Właśnie ona może prowadzić do zmian nastroju: podminowania i ustawicznego rozdrażnienia. w uproszczeniu wychodzi na to, iż nie panujesz nad sobą i nie wiesz, jak to się dzieje, iż tak gwałtownie odczuwasz skrajne emocje – jak na mało zabawnej chuśtawce. Może być tak, iż w jednej chwili uśmiechasz się, a już za chwilę płaczesz w głos i odczuwasz ból istnienia. Tak jak wtedy, kiedy byłaś nastolatką lub byłaś w ciąży: dzieje się z tobą coś niesamowitego i jednocześnie mocno
nieprzewidywalnego.
Zmiana wyglądu skóry a okres przed menopauzą
Kolejna zmiana, którą możesz obserwować dotyczy wyglądu skóry. jeżeli dotąd miałaś tłustą cerę, zwykle zauważysz uspokojenie się kondycji skóry, przynajmniej na twarzy. Dlaczego? Ponieważ w okresie menopauzy cera staje się bardziej sucha niż wcześniej. Jednak już w innych obszarach ciała możesz doświadczać nadmiernej suchości, a choćby podrażnień. W najtrudniejszej sytuacji są posiadaczki cery suchej. One niestety zwykle muszą szukać naprawdę dobrych kosmetyków, które starannie nawilżą i wzmocnią ich skórę i usuną uporczywe napięcie. Jedną z lepszych opcji będą sprawdzone
dermokosmetyki. Dodatkowo to właśnie w okresie perimenopauzy zauważamy szybkie tempo pojawiania się zmarszczek.
Bóle mięśni i stawów
Zmiany hormonalne pojawiające się w okresie poprzedzającym menopauzę powodują również bóle mięśni i stawów. Niestety zmniejszony poziom estrogenów sprzyja stanom zapalnym, może zwiększać ryzyko wystąpienia bólu i sztywności. Częstym problemem jest także degradacja kości i stawów.
Dodatkowo dochodzi także do zmniejszenia siły mięśni.
Żeby poradzić sobie z negatywnymi objawami, pomocna może być hormonalna terapia zastępcza, stosowanie suplementów diety, w tym witaminy D, staranna kontrola wagi ciała oraz niezbyt intensywna
aktywność fizyczna.
Perimenopauza? Zrób to dla siebie po 40
Gdy masz 40 lat, a dotąd zdrowie ci dopisywało i nie bardzo się nim przejmowałaś, czas to zmienić. Od tej pory już coraz mniej rzeczy w tym zakresie będziesz zyskiwała za darmo. Każdy błąd będzie się mścił, a zaniedbania będą miały daleko idące konsekwencje. Dlatego przyszedł właśnie czas, aby zadbać o siebie, znaleźć równowagę między życiem prywatnym a zawodowym, inwestować w zdrowie poprzez aktywność fizyczną i zdrową dietę. W razie wystąpienia objawów perimenopauzy wskazana może być wizyta u lekarza ginekologa i rozważenie wprowadzenia hormonalnej terapii zastępczej.