Wypieki z makiem szczególnym zainteresowaniem cieszą się w okresie świat Bożego Narodzenia. Wtedy warto ugościć rodzinę tradycyjnym makowcem. Nadrzędną rolę odgrywa w nim masa makowa. Pełna bakalii, wilgotna i nieprzesłodzona będzie cieszyć podniebienie każdego łasucha.
Masa makowa to serce każdego makowca
Zakup gotowca w puszce to droga na skróty, a efekt nie zawsze jest zadowalający. Korzystanie z niej to naprawdę ostateczność i warto przy tym uważnie czytać skład danego wyrobu. Najlepiej masę makową zrobić samodzielnie, co nie jest wcale pracochłonne. Wystarczy kupić mak mielony lub niemielony – w tym przypadku trzeba go najpierw zmielić. Może się zdarzyć, iż mak nabierze goryczki – tutaj dowiesz się, jak go przygotować, by niepożądany posmak zniknął.
Domowa masa makowa koniecznie musi zawierać bakalie i orzechy. Warto dodać do niej żurawinę, rodzynki, migdały, orzechy czy daktyle. Rum lub amaretto podkręci aromat kompozycji, a miód ją osłodzi.
Przepis na zdrową i pyszną masę makową
Składniki:
500 g suchego maku,
3 łyżki rumu lub amaretto,
100 g orzechów włoskich,
50 g daktyli,
50 g suszonej żurawiny,
50 g suszonych moreli,
100 g masła,
200 g miodu,
100 g kandyzowanej skórki pomarańczowej,
ok. 50 g mielonych migdałów,
50 g rodzynek.
Wykonanie:
Jeśli masz mak niemielony, wsyp go garnka i zalej wodą/mlekiem – ma sięgać 1 cm ponad nasionami. Zagotuj mieszankę, a gdy zacznie bulgotać, ustaw mniejszą moc ognia i gotuj przez ok. 20 minut, sporadycznie zamieszaj. Odcedź mak na sicie i przekręć 2 razy przez maszynkę do mięsa, korzystając z bardzo drobnego sitka.
Masło połącz z miodem w rondelku i wlej do maku, dodaj bakalie i trochę rumu, zamieszaj. Masa makowa jest gotowa.
Możesz wykorzystać ją do makowców czy pączków. Trzymana w zamkniętym opakowaniu zachowa świeżość przez 6-7 dni. Włóż ją do lodówki.