Górecko Kościelne zostało lokowane w 1582 r. Na początku miejscowość nazywała się Huta lub Wola. W roku 1593 miejscowość została włączona w skład Ordynacji Zamojskiej. W 1648 r. miało tutaj miejsce objawienie św. Stanisława, który uratował wioskę przed spaleniem przez Kozaków oblegających Zamość. Po objawieniach wybudowano tutaj trzy kaplice: jedną w miejscu objawienia, drugą nad rzeką Szum, a trzecią w miejscu późniejszego kościoła. 20 lat po objawieniach wybudowano kościół, jednakże został on zniszczony przez Szwedów na początku XVIII wieku. W 1768 r. wybudowano obecną drewnianą świątynię.
Jest to kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa – świątynia zbudowana z drzewa modrzewiowego. Jednolite rokokowe wyposażenie zostało wykonane w latach 1769-1779 przez snycerzy Jana i Jakuba Maucherów. W latach 1897-1898 kościół przedłużono o osiem metrów. W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Stanisława (z 1777 r.) i Serca Pana Jezusa (nad nim symbol franciszkański – skrzyżowane dłonie).
Drewnianą ambonę zdobią rzeźby czterech ewangelistów. W zachodniej części świątyni znajduje się skarbczyk, a we wschodniej zakrystia, w której zamieszczono tablicę z historią kościoła. Na wyposażeniu organy 11-głosowe skonstruowane w 1906 r. we Lwowie przez Śliwińskiego. Uwagę zwraca także rokokowa chrzcielnica. Na ścianach tablice upamiętniające żołnierzy września 1939 r. i partyzantów z oddziału AK „Wita”, którzy obronili kościół przed spaleniem w lipcu 1944 r. Obok świątyni murowana dzwonnica (trzy dzwony wykonane w 1906 r. we Lwowie). Całość otacza murowane ogrodzenie z bramką i czterema kapliczkami (XVIII w.). Jeszcze w XIX wieku przy kościele istniała kaplica św. Onufrego.
(…)
Więcej o tej prawdziwej perełce w Puszczy Solskiej, opowiada Michał Kańkowski z Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego. Czytajcie w najnowszym papierowym wydaniu Nowej Gazety Biłgorajskiej, już od wtorku.
foto: parafia w Górecku Kościelnym