Podczas podróży na Dolny Śląsk nie sposób ominąć tę perełkę na mapie, leżącą w powiecie wałbrzyskim u stóp Chełmca. Szczawno-Zdrój to urokliwe miasto uzdrowiskowe, położone w malowniczych Sudetach Środkowych. Jako jedno z miast o tym statusie może poszczycić się jedną z najdłuższych tradycji leczniczych.
REKLAMA
Zobacz wideo Kamila Boś w końcu jedzie na upragnione wakacje. Wybrała egzotyczny kierunek [materiały wydawcy kobieta.gazeta.pl]
Z czego słynie Szczawno-Zdrój? Choć miasteczko jest małe, urzeka swoim urokiem
Szczawno po raz pierwszy pojawiło się na kartach historii już w 1221 roku. Miasto ze swoją unikalną architekturą i malowniczą przyrodą niezmiennie przez te wszystkie lata zachwycało zarówno kuracjuszy, jak i turystów. Jest położone na wysokości około 410 m n.p.m., przez co oferuje zdrowy klimat i wspaniałe widoki.
Otoczone górami oraz bujną zielenią, jest idealnym miejscem dla miłośników natury i aktywnego wypoczynku. Historia uzdrowiska sięga 1815 roku, kiedy powstało pierwsze sanatorium, a już kilka lat później, około 1820 roku, wybudowano Pijalnię Wód Mineralnych. Szczawieńskie wody były niezwykle cenione, o czym świadczy zamówienie na ich butelkowaną wersję, które w 1825 roku dotarło aż do Chin.
Szczawno-ZdrójOtwórz galerię
Co jest interesującego w Szczawnie-Zdroju? Kurort przyciągał wiele znanych nazwisk
Sława uzdrowiska przez lata przyciągała znane postacie, m.in. Henryka Wieniawskiego, Zygmunta Krasińskiego, Ludwiga Zamenhofa i Karola Maya. W połowie XIX wieku urodził się tu noblista Gerhart Hauptmann, którego ojciec zarządzał hotelem "Pod pruską koroną". Do najważniejszych atrakcji miasta należą:
Hala Spacerowa - Ikona Szczawna-Zdroju, odrestaurowana po dwóch pożarach. Znajdziesz tam sgraffito przedstawiające Asklepiosa oraz ważne daty związane z historią uzdrowiska.
Pijalnia Wód Mineralnych - Właśnie w tym miejscu będziesz mieć możliwość spróbowania czterech różnych rodzajów wód mineralnych: Mieszka, Dąbrówki, Marty i Młynarza.
Park Zdrojowy imienia Henryka Wieniawskiego. To urokliwy teren z wieżą widokową, z której rozciąga się wspaniały widok na okolice.
Szczawno - Zdrój - brama Parku Zdrojowego Przykuta/Wikipedia CC0
Wieża Anny, czyli najważniejszy punkt widokowy z 1818 roku, nazwany tak na cześć hrabiny Anny von Hochberg.
Grand Hotel - Luksusowy hotel z początku XX wieku, który gościł wielu znanych gości, w tym cesarza Wilhelma II.
Wille i pensjonaty - Szczawno-Zdrój oferuje piękne, zabytkowe wille i pensjonaty, które są częścią historycznej ścieżki miasta.
Park Szwedzki - Spokojne miejsce do odpoczynku, idealne na wypad z dala od zgiełku, z alejkami spacerowymi i stawami.
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.