Peeling kwasowy – jak usunąć martwe komórki naskórka w domu?

estetico.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Peeling kwasowy – jak usunąć martwe komórki naskórka w domu?


Kwasy dla wszystkich

W miarę rozwoju nowoczesnej kosmetyki i wiedzy o potrzebach skóry peelingi mechaniczne idą w odstawkę. Na ich miejsce dumnie wkraczają kwasy. Skąd ich popularność? Przede wszystkim są skuteczne – o ile będziesz używać ich regularnie, na pewno zauważysz różnice. Po drugie: prawidłowo nałożone będą działać o wiele łagodniej niż ostre drobinki, które szorując po twarzy, mogą przyczynić się do powstawania podrażnień lub zaogniania zmian skórnych. Po trzecie: zakres działania peelingów kwasowych zdecydowanie wykracza poza ramy zwykłego oczyszczania.

Jakie kwasy będą odpowiednie dla mnie?

Zacznij od najłagodniejszych. o ile skóra Twojej twarzy jest wrażliwa, odwodniona, dojrzała lub naczynkowa, albo o ile po prostu nigdy wcześniej nie stosowałaś kwasów i nie jesteś pewna, czy to substancje dla Ciebie – zawsze lepiej najpierw wybrać kosmetyk o łagodniejszym działaniu i potem ewentualnie włączyć do pielęgnacji coś mocniejszego. Jakich składników szukać w łagodnych peelingach kwasowych?

– Kwas mlekowy – ma działanie złuszczające, ale jednocześnie nawilżające i delikatnie rozjaśniające. Pomoże w walce z przebarwieniami i – po odpowiednim czasie regularnego stosowania kosmetyku – wyrówna koloryt skóry i wpłynie korzystnie na jej elastyczność.

– Kwas laktobionowy i glukonolakton – to substancje z grupy łagodnych kwasów polihydroksylowych. Zadziałają łagodząco na podrażnienia, a także pomogą zredukować zaczerwienienia skóry, co będzie korzystnym działaniem zwłaszcza dla posiadaczek cery naczynkowej.

– Kwas glikolowy – wykazuje delikatne działanie złuszczające, a do tego przyspiesza zachodzące wewnątrz skóry procesy odnowy komórkowej. Szukaj go w składzie kosmetyku, o ile masz cerę wrażliwą i pozbawioną blasku, ponieważ będzie aktywnie działał w kierunku ujednolicenia kolorytu cery.

– kwas szikimowy – to nieco silniejsza substancja, która pomoże w walce z zaskórnikami, oczyszczając ujścia gruczołów łojowych. Co więcej, wykazuje działanie antybakteryjne, przy czym mimo wszystko jest to dosyć łagodny składnik. Doskonale sprawdzi się w przypadku cery trądzikowej.

Coś dla bardziej zaawansowanych

Ostatecznie o tym, czy peeling kwasowy będzie działał mocno, czy łagodnie, zadecyduje cała formuła produktu i stężenie, w jakich zostały użyte dane kwasy. Dobrą praktyką przy projektowaniu opakowań jest podawanie procentowej wartości, oznaczającej właśnie zawartość kwasu w danym kosmetyku.

Substancje, które znajdziesz w nieco mocniejszych produktach, to:

– kwas migdałowy – wykazuje działanie antybakteryjne, a do tego wspiera naturalnie zachodzące w skórze procesy regeneracji sebum.

– kwa salicylowy, który jest szczególnie dedykowany cerze tłustej, problematycznej i trądzikowej. Ma działanie antybakteryjne, a także doskonale oczyszcza skórę i wspiera usuwanie martwych komórek naskórka.

Jak stosować kwasy?

Najważniejsza zasada stosowania kwasów: używaj ich tylko wieczorem i koniecznie włącz do swojej dziennej pielęgnacji krem SPF 50. Dlaczego? Ponieważ uwrażliwiają one skórę na promieniowanie UV i o ile nie będziesz jej zabezpieczać w odpowiedni sposób, możesz doprowadzić do powstawania nieestetycznych przebarwień.

Zanim po raz pierwszy zastosujesz nowy peeling kwasowy, zrób próbę uczuleniową: nanieś niewielką ilość produktu na czystą skórę w zgięciu łokcia, zmyj po 10 minutach i obserwuj przez 24 godziny. Dopiero o ile po upływie tego czasu nic się nie zadzieje, możesz bezpiecznie nałożyć produkt na twarz.

Wykonuj peeling raz lub dwa razy w tygodniu – według potrzeb Twojej skóry. Z początku możesz odczuwać lekkie pieczenie. To normalny objaw wynikający z działania niskiego pH. Z czasem Twoja twarz przyzwyczai się i nie będzie już reagować w ten sposób.

Kto powinien uważać na kosmetyki z kwasami?

Przede wszystkim alergicy. Kobiety w ciąży i w trakcie karmienia także powinny skonsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym.

Peelingów kwasowych nie wolno stosować na uszkodzoną i podrażnioną skórę, gdyż może on zaostrzyć nieprzyjemne dolegliwości. o ile jesteś w trakcie leczenia dermatologicznego – skonsultuj wprowadzenie nowych składników pielęgnacyjnej rutyny ze swoim lekarzem prowadzącym.

Ważne jest, żebyś pamiętała o tym, by w trakcie korzystania z kwasów zadbać również o prawidłowe utrzymanie bariery hydrolipidowej – po spłukaniu peelingu nałóż odżywczy krem. Nie używaj kwasów razem z retinolem – o ile chcesz również jego wprowadzić do pielęgnacji, rekomendujemy stosowanie produktów z retinoidami w inny dzień niż peelingu kwasowego.

Treść promocyjna

Idź do oryginalnego materiału