Paweł Zalewski: Obrona cywilna jest ważnym obszarem społecznej odpowiedzialności biznesu

agencja-informacyjna.com 2 tygodni temu

Agencja Informacyjna | Paweł Zalewski, wiceminister obrony narodowej: Każda inicjatywa, która wzmacnia bezpieczeństwo cywili, bezpieczeństwo obiektów, które są krytyczne dla polskiej gospodarki jest ważna i w tych obszarach powinna wchodzić w zakres społecznej odpowiedzialności.

Spis treści

  • Paweł Zalewski – wiceminister obrony narodowej – rozmowa
  • Kim jest Paweł Zalewski?
    • Kongres Welconomy Forum in Toruń 2024
    • Czym zajmuje się Fundacja XBW?
    • Fundacja XBW z nagrodą Ambasador Instytutu Biznesu 2022

Paweł Zalewski – wiceminister obrony narodowej – rozmowa

Na czym polega społeczna odpowiedzialność firm sektora obronnego?

Paweł Zalewski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej: Firmy obronne są firmami, które spełniają olbrzymie zadania społeczne. Bez tych firm wszystko to, co robimy w kraju, może nie mieć sensu, bo nie zapewnimy bezpieczeństwa. Jest oczywistą, iż należy wspierać takie firmy. Ale jest także rzeczą oczywistą, iż te firmy mają swoją odpowiedzialność społeczną. Ona dotyczy wartości, które chcemy bronić. Ona dotyczy sposobów działania tak, aby one były zgodne z prawem, aby one były zgodne z tym, co jest fundamentem państwa.


To jest kwestia chociażby całego olbrzymiego obszaru, który dzisiaj w Polsce nie istnieje, a za chwilę dzięki ustawie zacznie być budowany, czyli obrony cywilnej. Obrona cywilna to my wszyscy i olbrzymia w tym rola także firm, które mają olbrzymie wyczucie, o ile chodzi o kwestie bezpieczeństwa, bo produkują na rzecz Sił Zbrojnych.

Czy działania na rzecz wzmacniania obronności, np. wyposażania schronów, powinny być dzisiaj uznawane za społecznie odpowiedzialne?


Paweł Zalewski: Myślę, iż dzisiaj bezpieczeństwo jest sprawą nas wszystkich, niezależnie od kierunku produkcji. A bezpieczeństwo cywili jest dzisiaj rzeczą fundamentalną. Każda inicjatywa, która wzmacnia bezpieczeństwo cywili, bezpieczeństwo obiektów, które są krytyczne dla polskiej gospodarki jest ważna i w tych obszarach, w moim przekonaniu, iż te obszary powinny wchodzić w zakres społecznej odpowiedzialności, powinny być na takie uznawane.

Kim jest Paweł Zalewski?

Urodzony 25 września 1964 r. w Warszawie. Polityk, historyk i przedsiębiorca, poseł na Sejm I, V, VI, IX i X kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VII kadencji (2009–2014). W działalność polityczną zaangażował się w Stanie Wojennym. Przyłączył się wówczas do podziemnego wydawnictwa „Pokolenie”, założonego przez kolegów z liceum z Lelewela w Warszawie, w którym się uczył.

Z rekomendacji Niezależnego Zrzeszenia Studentów brał udział w pracach zespołu ds. reformy szkolnictwa wyższego Okrągłego Stołu. We wrześniu 1989 r. przyjął propozycję prof. Henryka Samsonowicza i został jednym z dwóch pierwszych „solidarnościowych” pracowników Ministerstwa Edukacji Narodowej.

W 1991 r. z sukcesem kandydował do Sejmu RP w pierwszych wolnych wyborach. Polityka zawsze była dla niego służbą publiczną. Poza pracą posła swoje cele zawodowe realizował najpierw jako asystent w Szkole Głównej Handlowej, a następnie w doradztwie biznesowym.

W Sejmie V kadencji przewodniczący Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych. W obecnym Sejmie RP jest wiceprzewodniczącym Komisji Spraw Zagranicznych. W ramach swojej działalności w Polsce 2050 Szymona Hołowni zajmuje się przede wszystkim tematami polityki międzynarodowej oraz Unii Europejskiej.

Z dniem 18 grudnia 2023 r., powołany przez Prezesa Rady Ministrów na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej.

XXXI Welconomy Forum in Torun

Kongres Welconomy Forum in Toruń 2024

Kongres Welconomy Forum in Toruń to miejsce spotkań polityków, biznesmenów, samorządowców, dziennikarzy, ludzi kultury i nauki. Każdego roku, w wydarzeniu, w ciągu dwóch dni, bierze udział ponad 1.000 gości z Polski i zagranicy, w tym ponad 300 prelegentów i blisko 100 dziennikarzy. Wiele osób obserwuje też wydarzenie online.

Partner Strategiczny Welconomy Forum In Toruń: Województwo Kujawsko-Pomorskie. Partnerzy Instytucjonalni: Polski Fundusz Rozwoju, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Gmina Miasta Toruń, Krajowa Rada Izb Rolniczych, Światowe Centrum Słuchu, Medincus, Związek Banków Polskich, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kujawsko-Pomorska Izba Rolnicza, Kirkland, Krus, Kujawsko-Pomorski Fundusz Rozwoju, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

Partnerzy Komercyjni: Krajowa Grupa Spożywcza, GHELAMCO, Maspex, Polskie Porty Lotnicze, ORLEN, Gra-Mar, TELECOM, Agro Ubezpieczenia, EMKA OIL, TZMO, Miejski Zakład Oczyszczania w Pruszkowie, Pesa, PCO, G-ENERGY, Efekt SA, Bronisze, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczypospolitej Polskiej, ComCert, ZDB Rogowo, Nextbike, DGS Poland, Cedrob, Agrosieć, Fitovalor.

Partnerami medialnymi są: TVP3 Bydgoszcz, Gazeta Pomorska, Express Bydgoski, Obserwator Gospodarczy, Gazeta Nowości, Super Express, Express Biznesu, Capital24.tv, Polskie Radio PiK, Radio Gra, Poza Toruń, Tylko Toruń, Ototorun.pl, Przegląd Przemysłowy i Gospodarczy, Dziennik Bałtycki, Brief, Czerwona Szpilka, RaportCSR.pl, oESG.pl, PracodawcaGodnyZaufania.pl, magazyn „Raport ESG”.

Czym zajmuje się Fundacja XBW?

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego powstała w 2018 r. Jej celem jest upowszechnianie spuścizny patrona Księcia Biskupa Warmińskiego i popularyzacja wiedzy o tej wybitnej postaci oraz działania, związane ze wspieraniem polskiego dziedzictwa narodowego. Misją Fundacji jest wspieranie w kraju i zagranicą polskiej kultury i sztuki, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, w szczególności dorobku polskiego ziemiaństwa.

Fundacja im. XBW Ignacego Krasickiego zajmuje się także podtrzymywaniem i upowszechnianiem tradycji i, co za tym idzie, promowaniem świadomości obywatelskiej, kulturowej i narodowej. Wśród celów działania instytucji jest także wspomaganie rozwoju gospodarczego Polski oraz promocja dobrych praktyk w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu. W ramach Fundacji działa Instytut ESG, Galeria Delfiny, zlokalizowana na warszawskim Powiślu.

W ramach Fundacji im. XBW Ignacego Krasickiego działają zespoły doradczo-analityczne sa to: Instytut Społecznej Odpowiedzialności Biznesu i Zrównoważonego Rozwoju, Instytut Prawo i Gospodarka czy Instytut Wspierania Do najważniejszych i najbardziej spektakularnych przejawów aktywności instytucji należy organizacja Kongresu ESG „Liderzy zrównoważonego rozwoju – Europa” (ESG Congress – Europe – leaders of sustainable development), Forum i Konkurs „Pracodawca Godny Zaufania” i wydawanie kwartalnika „Raport ESG”.

Fundacja XBW z nagrodą Ambasador Instytutu Biznesu 2022

W 2022 roku Fundacja XBW Ignacego Krasickiego otrzymała nagrodę Ambasador Społecznej Odpowiedzialności Biznesu, za prowadzenie portalu raportCSR.pl, przyznaną przez kapitułę Instytutu Biznesu.

Dziękujemy, iż przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca. Zapraszamy do lektury innych publikacji. Agencja Informacyjna.

AI, Wywiady, ESG /AIN, Fundacja XBW/ 14.02.2024.

Fot. główna: Paweł Zalewski – MON

Idź do oryginalnego materiału