Patotreści w Internecie – potencjalne skutki

madraochrona.pl 5 lat temu

Niepokojące jest to, iż dotyczy ono przede wszystkim bardzo młodych ludzi, którzy znajdują się dopiero na etapie kształtowania tożsamości i są bardziej uwrażliwieni na wpływy rówieśnicze. Zainteresowanie zachowaniami ryzykownymi, naturalnie pobudzona ciekawość związana ze zwiększoną produkcją dopaminy są częścią procesu dorastania. Młodzi ludzie ze względu zatem na moment rozwojowy, w którym się znajdują, są łatwym celem dla patostreamera. Wydaje się, iż nadawcy potrafią skrzętnie wykorzystywać tę podatność, dając nastolatkom jednocześnie poczucie wpływu i własnej wyjątkowości. Autorzy nawiązują kontakt z odbiorcą, dają mu poczucie wpływu na przebieg akcji, skracają dystans i pokazują, iż każdy może wymyślić sposób na zarabianie pieniędzy w Internecie. To wszystko może powodować, iż młoda osoba będzie się czuła ważna, sprawcza i zachęcona do naśladowania podobnych zachowań. Co trzeciemu widzowi wydaje się, iż tego typu materiały pokazują prawdziwe życie. Nietrudno sobie wyobrazić, iż przy splocie niekorzystnych czynników ryzyka, takich jak: niestabilne więzi z rodzicami, problemy w nauce czy trudności w hamowaniu impulsów kontakt z patostreamem może prowokować do zachowań problemowych: przemocy, wczesnej inicjacji alkoholowej czy seksualnej (Patotreści w Internecie, 2019).

Zdaniem autorów raportu istnieje ryzyko, iż patotreści mogą narażać młodych ludzi na przeżywanie trudnych emocji, a tym samym wpływać na nastrój (niezdrowo go obniżać lub pobudzać), wykształcać nieprawdzie przekonania dotyczące świata, ludzi i łączących ich relacji. Dotyczy to zwłaszcza przyzwolenia na stosowanie przemocy, nadużyć i seksualizacji kontaktu. W patostreamach pokazywany jest wynaturzony obraz relacji intymnej, gdzie druga osoba i seksualność są traktowane przedmiotowo. Tego typu świat może się wydawać niezrozumiały i zagrażający. Patostreamy mogą popychać do podejmowania krzywdzących dla siebie i innych zachowań oraz znieczulać na przemoc czy przedmiotowe traktowanie innych (Patotreści w Internecie, 2019).

Trzeba pamiętać, iż choć autorami i odbiorcami patostreamów są bardzo młodzi ludzie, często nastolatkowie, samo zjawisko nie rodzi się w pustce, poza wpływem przekazu kulturowego dorosłych. Wydaje się raczej kontynuacją pojawiających się od kilku lat w mediach telewizyjnych programów typu reality show, które wręcz prześcigają się w pokazywaniu libacji alkoholowych, przedmiotowego traktowania uczestników przez siebie nawzajem, przypadkowych kontaktów seksualnych napędzających oglądalność. Korzyści czerpią z tego nie tylko producenci i stacje telewizyjne, ale i uczestnicy. Dla części z nich udział w tego typu programie staje się trampoliną do zdobycia popularności i medialnej kariery.

Idź do oryginalnego materiału