
Ponad 26 tysięcy osób skorzystało już z punktu wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina w Warszawie, wynika z najnowszych udostępnionych danych MSWiA.
Minęły już dwa lata od uruchomienia punktu wydawania tymczasowych paszportów na Lotnisku Chopina w Warszawie. Usługa ta okazała się niezwykle potrzebna, co potwierdzają liczby, bo coraz więcej pasażerów korzysta z tej możliwości – powiedział minister Tomasz Siemoniak. W niedzielę, 20 kwietnia br., minęły dokładnie dwa lata od uruchomienia na Lotnisku Chopina w Warszawie specjalnego punktu MSWiA, w którym podróżni w nagłych przypadkach mogą uzyskać paszport tymczasowy.
Usługa cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Do tej pory udało się pomóc tysiącom Polek i Polaków, którzy mogli wyruszyć w zaplanowaną podróż mimo nieprzewidzianych okoliczności związanych z potrzebnymi dokumentami paszportowymi.
Od kwietnia 2023 r., pracownicy punktu na Lotnisku Chopina w Warszawie wydali łącznie 26 133 paszportów tymczasowych. Ta liczba najlepiej świadczy o potrzebie istnienia takiej usługi w tym miejscu.
– Dzięki temu punktowi, podróżni mogą z łatwością rozpoczynać swoje wyjazdy, choćby w obliczu nieprzewidzianych okoliczności. Obecność tego punktu na Lotnisku Chopina jest dzisiaj absolutnie niezbędna, aby zapewnić komfort naszych obywateli w podróży – podkreślił szef MSWiA.
Punkt paszportowy na stołecznym lotnisku rozpoczął swoją działalność jako pierwszy tego typu w Polsce. Z czasem, wzorując się na sukcesie warszawskiego rozwiązania, uruchomiono podobne punkty w innych dużych portach lotniczych w kraju. Dziś, poza Warszawą, z możliwości szybkiego wyrobienia paszportu tymczasowego mogą skorzystać podróżni w Krakowie, Gdańsku i Katowicach.
Łącznie we wszystkich czterech lokalizacjach wydano już 34 552 paszporty tymczasowe. Do 20 kwietnia br., w poszczególnych miastach wydano:
- Warszawa – 26 133 paszporty tymczasowe;
- Kraków – 2 311 paszportów tymczasowych;
- Gdańsk – 2 871 paszportów tymczasowych;
- Katowice – 3 237 paszportów tymczasowych.
Analizując dane z dwóch lat działalności punktu w Warszawie, widać okresy wzmożonego ruchu. Przykładowo, rekordowym miesiącem w warszawskim punkcie paszportowym był lipiec 2023 r., kiedy to wydano 1 894 paszporty tymczasowe. Najwięcej dokumentów jednego dnia w 2023 r. wydano 14 sierpnia – aż 125.
Dzięki możliwości szybkiego uzyskania paszportu, tysiące podróżnych mogło zrealizować swoje plany wyjazdowe. Wśród najczęstszych kierunków wybieranych przez osoby korzystające z punktu w Warszawie znajdują się m.in. Wielka Brytania, Egipt, Tajlandia czy kraje Europy Południowej jak Włochy czy Hiszpania.
Dziś Europejski Dzień Numeru Alarmowego – jak często z niego korzystaliśmy?
Nie brakuje także nietypowych historii, w których punkt okazał się ostatnią deską ratunku. Do takich przypadków należały sytuacje, gdy podróżni w pośpiechu zabrali na lotnisko zamiast dowodów osobistych prawa jazdy, czy gdy dokumenty zostały zniszczone tuż przed wylotem. Zdarzył się choćby przypadek uszkodzenia paszportu przez zwierzę domowe.
Uzyskanie paszportu tymczasowego w punktach paszportowych na lotniskach w Warszawie, w Krakowie, Gdańsku i Katowicach jest możliwe w następujących sytuacjach, jeśli:
- utracono / zapomniano paszportu / dowodu osobistego, albo został on ukradziony;
- posiadany paszport lub dowód utracił ważność;
- pasażer dysponuje ważnym biletem lotniczym.
Punkty w Krakowie, Gdańsku i Katowicach funkcjonują od poniedziałku do piątku od 7:30 do 15:30. Natomiast punkt w Warszawie jest czynny od poniedziałku do piątku od 8:00 do 20:00.
Przy złożeniu wniosku należy okazać istotny bilet lotniczy. Na miejscu pracownik punktu sprawdza tożsamość osoby, która ubiega się o taki paszport. Wykonywane jest też zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu. Paszport tymczasowy jest istotny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 r. Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu. Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą.
Sezon wakacyjny zaraz startuje – MSWiA wyjaśnia: paszport tymczasowy w pytaniach i odpowiedziach
Jeśli artykuł Paszport tymczasowy – resort ujawnia nowe dane nie wygląda prawidłowo w Twoim czytniku RSS, to zobacz go na iMagazine.