Pastele to jeden z najpopularniejszych rodzajów kredek. Sprawdzą się zarówno w przypadku profesjonalnych artystów, jak i tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z tą techniką. Zanim jednak zdecydujesz się kupić swój pierwszy zestaw, zorientuj się, jakie rodzaje pasteli są dostępne w sprzedaży i poznaj podstawowe różnice między nimi. Przeczytaj nasz artykuł, a z łatwością wybierzesz te, które najlepiej będą odpowiadały Twoim potrzebom.
Rodzaje pasteli
W procesie powstawania pasteli łączy się pigment malarski z glinką lub kredą oraz spoiwem z gumy tragakantowej, które nadaje elastyczność i plastyczność całej masie. Z tak przygotowanej mieszanki tworzy się sztyfty w formie kredek. Różne proporcje poszczególnych składników wpływają na strukturę i możliwości zastosowania gotowego produktu. Rysunki, które powstają z wykorzystaniem pasteli, wyróżniają się wyjątkową intensywnością kolorów i trwałością. Artyści, którzy używają ich do tworzenia swoich prac, cenią sobie również kremowość tych kredek, łatwość mieszania kolorów i prostotę rozprowadzania po podłożu. Zależnie od sposobu nakładania i konsystencji wyróżniamy pastele suche oraz olejne.
Pastele suche
Tak jak wskazuje nazwa, są suche, łamliwe i łatwo się kruszą. Swoją konsystencją przypominają nieco kredę. Podczas malowania zostawiają ślady zarówno na papierze, jak i na dłoni, która je trzyma. Z tego względu zwykle są zapakowane w foliowe owijki, które zapobiegają brudzeniu palców. W związku z tym, iż rysunek wykonany przy ich użyciu często się rozciera, już przy lekkim dotyku, gotową pracę najlepiej zabezpieczyć przy pomocy specjalnego lakieru, aby uniknąć zniszczenia rysunku.
Wśród pasteli suchych wyróżniamy dodatkowo:
- twarde (mniej kruche, bardziej zbite, z większą zawartością spoiwa, sprawdzają się przy malowaniu detali),
- miękkie (delikatne, kruche, sypkie, umożliwiają tworzenie bardzo interesujących, subtelnych przejść kolorystycznych).
Pastele olejne
Malowanie nimi zwykle uznaje się za łatwiejsze niż w przypadku kredek suchych i z tego względu często poleca się je osobom, które mają do czynienia z pastelami po raz pierwszy. Pastele olejne są miękkie i kremowe. Bez problemu da się je rozetrzeć i łączyć ze sobą różne kolory. Są mniej kruche i nie osypują się tak jak pastele suche. Można używać ich na różnych podłożach, takich jak papier, karton, czy płótno, za każdym razem uzyskując nieco inny efekt.
Czym kierować się przy wyborze konkretnych kredek?
Decyzję o tym, którymi kredkami będziesz malować, musisz podjąć samodzielnie. Najlepiej, jeżeli przed podjęciem ostatecznej decyzji przetestujesz kilka różnych rodzajów. Na tej podstawie najłatwiej będzie Ci ocenić, z którymi z nich pracuje Ci się najwygodniej. jeżeli jednak nie będziesz mógł przetestować pasteli przed zakupem, bezpieczniej będzie zacząć od olejnych, a z czasem, w miarę doskonalenia swoich umiejętności malarskich zaopatrzyć się również w inne zestawy.
Technika malowania pastelami
Pod względem technicznym malowanie pastelami często przyrównuje się do rysunku. Pigment nanosi się na podłoże, a następnie delikatnie wciera i rozciera w celu uzyskania pożądanego efektu. Można używać zarówno czubka, jak i szerokiej krawędzi kredki. Następnie kolory można łączyć, poprzez rozmazywanie granic między nimi i mieszanie odcieni. Aby ułatwić sobie pracę i ograniczyć brudzenie palców, artyści często posługują się w tym celu papierem.
Zestawy pasteli dostępne w ofercie marki Astra
W ofercie firmy Astra znajdziesz komplety kredek odpowiednie zarówno dla osób początkujących, jak i nieco bardziej zaawansowanych. Zależnie od preferencji i dotychczasowych doświadczeń, możesz zdecydować się na pastele suche albo olejne. Również wielkość zestawu z łatwością dostosujesz do swoich indywidualnych potrzeb. Najmniejsze składają się z 12 kolorów, największe z 36. Poza doskonałej jakości kredkami Astra ma w swoim asortymencie również inne materiały niezbędne przy tworzeniu różnego rodzaju prac plastycznych. Zapoznaj się z pełną ofertą i wybierz produkty, które najbardziej przydadzą się w Twojej pracowni.