Park Narodowy Ujście Warty – ścieżki, szlaki, atrakcje i ośrodek muzealny w Słońsku

mynaszlaku.pl 1 rok temu

Park Narodowy Ujście Warty to królestwo różnych gatunków ptaków. Znajduje się w woj. lubuskim niedaleko granicy z Niemcami w pobliżu Kostrzyna nad Odrą. Przygotowaliśmy tekst, za pomocą którego poznasz atrakcje, interesujące ścieżki przyrodnicze i szlaki turystyczne. Na terenie parku przy szlakach znajduje się sporo platform widokowych i czatowni obserwacyjnych. Służą one do obserwacji licznych ptaków.

Na samym początku polecamy wycieczkę do Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego w Słońsku i zabranie informatorów turystycznych. Znajdziesz tam obszerną mapę parku oraz poszczególne ścieżki. Oprócz tego możesz zakupić bilet wstępu i zwiedzić ośrodek muzealny. Jest to interaktywne muzeum, za pomocą którego lepiej poznasz PN Ujście Warty. Koniecznie warto odwiedzić to miejsce.

  • Ciekawostka: Park Narodowy Ujście Warty jest najmłodszym parkiem narodowym w Polsce,
  • Powstał w 2001 roku, aby chronić obszar zamieszkiwany przez rzadko spotykane ptaki.
  • Jego powierzchnia to 80,74 km2, a powierzchnia otuliny wynosi 104,54 km2,
  • Logo, symbolem parku jest gęś tundrowa. Wcześniej przez chwilę była gęś zbożowa.
Wieża Olszynki

Atrakcje w Parku Narodowym Ujście Warty – co warto zobaczyć?

Poniżej zamieszczam listę atrakcji i ścieżek turystycznych na terenie parku.

  • Wieża widokowa na Czarnowskiej Górce,
  • Ścieżka przyrodnicza Ptasim Szlakiem,
  • Punkt edukacyjno-widokowy Strefa,
  • Ścieżka spacerowa Torfianka z wieżą widokową,
  • Punkt edukacyjno-widokowy Niwka,
  • Wieża widokowa Olszynki,
  • Przyrodniczy Ogród Zmysłów i wieża widokowa w Chyrzynie,
  • Ścieżka przyrodnicza Mokradła,
  • Ścieżka przyrodnicza Olszynki.
Platforma widokowa Betonka na Ptasim Szlaku
Przy wieży Olszynki

Przewodnik po Parku Narodowym Ujście Warty – zwiedzanie

Wieża widokowa na Czarnowskiej Górce znajduje się tuż obok drogi, z której możesz obejrzeć łąki i latające nad nimi ptaki. Obok znajduje się bezpłatny parking oraz okazałe modele czajek. W punkcie widokowym Strefa obejrzysz poranne wyloty i wieczorne zloty gęsi oraz żurawi. Zobaczysz to wiosną i jesienią, ponieważ wtedy ptaki emigrują. Natomiast w punkcie Niwka obejrzysz rzekę Wartę. Dawniej w tym miejscu stała gospoda, a także kursował prom z jednej strony na drugą. w tej chwili musisz przejechać sporo kilometrów, żeby znaleźć się po drugiej stronie.

Wieża widokowa na Czarnowskiej Górce
Widok z wieży

Przy wieży widokowej Olszynki jest bezpłatny parking oraz skrzyżowanie ścieżek. Tam obejrzysz widoki na Polder Północny. W Chyrzynie znajduje się siedziba dyrekcji parku narodowego. Tam jest wieża widokowa oraz przyrodniczy ogród zmysłów z różnymi stanowiskami. Z tego samego parkingu możesz ruszyć na krótką ścieżkę Mokradła. Trasa nie jest trudna, ale lepiej mieć ze sobą wodoodporne buty. jeżeli trafisz na ścieżkę przyrodniczą Olszynki to będziesz mieć możliwość wędrówki po drewnianych kładkach w pięknym otoczeniu przyrody.

Ścieżka Olszynki
Budynek dyrekcji parku

Na ścieżce Torfianka znajduje się kolejna wieża widokowa. Trasa biegnie trzcinowiskiem oraz szuwarami. My polecamy wędrówkę trasą o nazwie Ptasim Szlakiem. To około 2-kilometrowa trasa prowadząca po bodajże najpiękniejszym terenie lęgowym ptaków. Najlepiej przyjechać tam na wiosnę. jeżeli będziesz w ośrodku w Słońsku, to możesz zobaczyć krajobraz Ptasiego Szlaku, gdy jest wysoki poziom wody. Wtedy wszystko tam jest zalane. Dla turystów rowerowych przygotowano specjalne trasy. Punktem obowiązkowym jest Ośrodek Muzealno-Edukacyjny Parku Narodowego „Ujście Warty”. Nie możesz pominąć tego miejsca. My jesteśmy nim zachwyceni.

Ośrodek Muzealno-Edukacyjny

Ścieżki przyrodnicze po parku – kilka propozycji

Poniżej zamieszczam propozycję ścieżek, które warto przejść, aby poznać klimat królestwa ptaków i zobaczyć je na własne oczy. Pamiętaj, iż tereny te są pod ochroną i żeby nie schodzić ze szlaku. Poruszaj się tylko wytyczonymi trasami. Tereny poza szlakami są podmokłe i możesz przez przypadek gdzieś wpaść.

Ścieżka przyrodnicza „Ptasim Szlakiem”

Trasa mierzy 2 kilometry w jedną stronę i prowadzi cały czas po drodze asfaltowej. W każdym kierunku można oglądać liczne ptaki. Na początku jest bezpłatny parking oraz wiata. Po drodze jest platforma obserwacyjna. Trasa prowadzi nas rzeką Postomia. Poniżej mapa trasy.

  • Współrzędne parkingu: 52.5843, 14.7747.

Ścieżka przyrodnicza „Mokradła”

Trasa mierzy 1 kilometr w jedną stronę i biegnie terenami podmokłymi. Rozpoczyna się przy budynku dyrekcji w Chyrzynie. Na początku jest bezpłatny parking i wieża widokowa. Poniżej mapa ścieżki.

  • Współrzędne parkingu: 52.5693, 14.6510.

Ścieżka przyrodnicza „Olszynki”

Ścieżka mierzy około 3,5 km i znajduje się po drugiej stronie Warty. Najlepiej rozpocząć przy wieży widokowej Torfianka, ponieważ tam jest parking. Poniżej mapa trasy.

  • Współrzędne parkingu: 52.6264, 14.7927.

Ścieżka przyrodnicza „Torfianka”

Ścieżka Torfianka położona jest głębiej w parku. Mierzy około 1 km. Aby do niej dojść, to trzeba rozpocząć albo przy wieży Olszynki, albo w punkcie edukacyjnym Niwka. Od punktu dojście zajmuje około 50 minut – 3,2 km. Trasa prowadzi nad Kanałem Maszówek. Przy Torfiance stoi platforma widokowa. Poniżej mapa szlaku.

Idź do oryginalnego materiału