Panele prysznicowe i ich funkcje

in360.pl 8 lat temu

Kiedy zaczynamy projektować nową łazienkę czy też planujemy generalny remont swojej dotychczasowej dobrze jest się zastanowić czy przewidujemy w niej miejsce dla kabiny prysznicowej, a jeżeli to czy planujemy instalacje w niej panelu prysznicowego. jeżeli decyzję o tym podejmiemy odpowiednio wcześnie, jeszcze na etapie planowania, wówczas będzie można przygotować specjalną instalację przygotowaną pod konkretnie wybrany model.

Przed zakupem panelu prysznicowego niezwykle istotne jest abyśmy sprawdzili czy instalacja w naszym mieszkaniu zapewnia odpowiednie ciśnienie wody, bowiem panele prysznicowe mają określone wymogi co do ciśnienia i przepływu wody. W większości modeli jest to ciśnienie na poziomie 3 barów, natomiast przepływ wody na poziomie ok. 20 litrów. Ważne jest to ze względu na utrzymanie stałej, wysokiej temperatury strumienia.

Rodzaje paneli prysznicowych

Obecnie dostępny na rynku wybór paneli prysznicowych jest ogromny. Różnią się one producentem, wielkością, jakością, ceną oraz różnym rodzajem wyposażenia. Przy wyborze odpowiedniego panelu warto zastanowić się nad tym jakie mamy co do niego oczekiwania, jednak nie warto przesadnie oszczędzać, aby nasze oczekiwania wobec masażu wodnego przyniosły nam oczekiwany skutek, a nie rozczarowanie.

Elementy techniczne

Co do samych elementów technicznych paneli, jednym z najważniejszych elementów są dysze. To one mają największy wpływ na strumienie wody, które to podczas użytkowania masują różne części naszego ciała. Dysze rozłożone są najczęściej symetrycznie do siebie. W zależności od modelu może ich być osiem, sześć czy tylko cztery. Dysze mogą wytwarzać różne rodzaje strumienia - może być to jeden strumień lub kilka strumieni - mogą pracować razem lub osobno. Wszystko to zależy od stopnia zaawansowania panela.

Dodatkowo panele prysznicowe wyposażone są w rączkę i deszczownicę. Deszczownice zamontowane są zwykle na stałe, ale z możliwością ustawienia kąta wypływu wody na przepływie kulowym. Deszczownica ma na celu dawać przyjemny, delikatny strumień wody, który można porównać do kropel deszczu. Rączka prysznicowa natomiast, która jest zamontowana na uchwycie lub drążku pozwala na kierowania strumienia na wybrane partie ciała. Panel wyposażony jest dodatkowo o baterię prysznicową. Może być ona termostatyczna lub jednouchwytowa. Bateria termostatyczna pozwala na indywidualną regulację stopnia temperatury wody. Daje to większy komfort i bezpieczeństwo oraz jest ustalane według potrzeb użytkownika.

http://www.bathselect.com/v/vspfiles/assets/images/showerpanel%20batselect909.jpg

Kolejnym elementem paneli prysznicowych jest panel sterowania, który występuje w różnych stopniach zaawansowania w zależności od modelu paneli. Możemy rozróżnić na rynku panele manualne oraz elektryczne. Panel sterowania odpowiedzialny jest za ustawienia temperatury oraz natężenia strumienia wody. Dodatkowo panele prysznicowe mogą być wyposażone w zależności od potrzeb dodatkowo o siedziska, półki na kosmetyki, lustra, oświetlenie czy choćby sprzęt hi-fi.



Design

Kolejnym dodatkowym elementem podczas wybierania paneli jest ich design, który każdy użytkownik dobiera indywidualnie do stylu swojej łazienki. Na rynku dostępnych jest w tej chwili wiele modelu paneli, które różnią się od siebie materiałem wykonania. Mogą być wykonane ze stali, szkła, drewna, kamienia czy akrylu, jak również mogą mieć różne faktury, zdobienia i kolory.

Kiedy już zdecydujemy się na konkretny model warto przed podjęciem ostatecznej decyzji sprawdzić czy zmieści się on do kabiny i pozwoli na swobodne poruszanie się w niej.

Panele prysznicowe zapewnią nam prawdziwy relaks i przyjemność podczas kąpieli. Masaże wodne działają niezwykle odprężająco wpływając bardzo korzystnie na nasze samopoczucie. Zainstalowanie ich w naszej łazience wprowadzi w naszą codzienność odrobinę luksusu i relaksu.

Idź do oryginalnego materiału