Pamiętasz jeszcze kuchnie z PRL-u? Zobacz zdjęcia i sprawdź, czy poznajesz sprzęty z lat 60. 70 i 80. Wróciła moda na kredensy i prodiże

stronakuchni.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Sfinks


W PRL-u wnętrza kuchni Polaków często były bardzo do siebie podobne, bo meble i akcesoria produkowano na masową skalę. choćby upolowanie w sklepie podstawowych sprzętów było dużym wyzwaniem i często rodacy załatwiali je po znajomości, czyli „spod lady”. Nie przeszkadzało to jednak, żeby wyczarowywać w kuchni PRL-owskie smakołyki – blok czekoladowy, szyszki z ryżu, flaki czy zimne nóżki w galarecie. Zobacz, jakie meble i sprzęty królowały w kuchniach w latach 60., 70. i 80. Sprawdź, czy kojarzysz kultowy prodiż, młynek do kawy i makutrę z PRL-u.

Ślepa kuchnia, czyli aneks kuchenny z PRL-u. Zobacz, jak wyglądały kuchnie w latach 60., 70. i 80

W okresie PRL-u wielu rodaków miało kuchnię bez okien, która była nie tylko niedoświetlona, ale też mała i słabo wentylowana. Te wnętrza nieco przypominające współczesny aneks kuchenny nazywano „ślepą kuchnią” albo „ciemną kuchnią”. Przygotowane posiłki podawało się domownikom przez specjalnie zaprojektowane do tego celu okienku.

Zobacz w naszej galerii kultowe sprzęty, meble i akcesoria, które królowały w kuchniach w PRL-u!

Budownictwo socjalistyczne było nastawione na generowanie małych mieszkań. Największe lokum w tamtych czasach miało ok. 58 metrów kw., więc choćby jeżeli rodak był szczęśliwym właścicielem kuchni z oknem, to miała ona niewielką powierzchnię. Wnętrza były urządzone skromnie, a Polacy starali się maksymalnie i funkcjonalnie wykorzystać deficytowy metraż.

W czasach PRL-u w kuchniach królowały proste szafki kuchenne, które były wyposażone w klasyczne uchwyty. Fronty kuchennej zabudowy najczęściej miały kolor biały, beżowy lub były ozdobione drewnianym dekorem. choćby w małych kuchniach często dumnie się prezentowały kultowe kredensy, czyli nieduże regały z dwudrzwiowymi szafkami, przeszkolonymi frontami i szufladami. Służyły one nie tylko do przechowywania naczyń czy kuchennych akcesoriów, ale też do eksponowania zastawy stołowej czy kryształów. Często stawiano również w kuchni pralkę i musiał też się w niej obowiązkowo zmieścić stół z taboretami przykryty ceratą w kratę.

Zobacz w naszej galerii wspomnień kultowe meble, sprzęty AGD i kuchenne akcesoria z PRL-u:

Idź do oryginalnego materiału