Palma to jeden z nieodłącznych elementów kojarzących nam się ze Świętami Wielkanocnymi. To właśnie w Niedzielę Palmową, gdy w kościołach symbolicznie święci się kolorowe palmy, rozpoczyna się Wielki Tydzień, czyli ostatnie dni przygotowujące wiernych na najważniejsze uroczystości w roku. W wielu regionach Polski tradycja nakazuje samodzielne przygotowanie palmy na niedzielną mszę. Zwyczaj ten może stać się wspaniałą okazją do zabawy z dziećmi i spędzenia z nimi czasu w kreatywny sposób. Palmy wielkanocne dla dzieci – jak zrobić? Jak zrobić palmę wielkanocną z bazi i bukszpanu? Jak zrobić palmy wielkanocne z bibuły?
Palmy wielkanocne dla dzieci. Z czego robi się palmę wielkanocną?
Kolorowa, pięknie ozdobiona palma to bez wątpienia jeden z najbardziej charakterystycznych symboli Świąt Wielkanocnych, zaraz obok pisanek i lukrowego baranka. Zgodnie z tradycją palmy przynosi się do kościoła w Niedzielę Palmową, czyli dokładnie tydzień przed Wielkanocą. W ten sposób wierni upamiętniają przybycie Chrystusa do Jerozolimy.
Palmy na Wielkanoc można oczywiście kupić – w sklepach lub na stoiskach przed kościołami. Jednak w wielu miejscach w Polsce ważnym elementem świątecznej tradycji jet wykonanie palmy własnoręcznie, z pomocą całej rodziny, szczególnie najmłodszych jej członków. To dobra okazja do wspólnej zabawy, a także do wytłumaczenia dzieciom znaczenia poszczególnych zwyczajów i uroczystości wielkanocnych.
Do przygotowania palmy można użyć niemal niezliczonej liczby materiałów. Najczęściej stosuje się bukszpan, zasuszone żyto czy pszenicę, a dla dodatnia koloru – suszone kwiaty. Bez problemu wykonamy także piękną palmę z krepiny czy bibuły – wystarczy odrobina wyobraźni, zdolności manualnych oraz klej i sznurek. W przypadku wykonywania palmy z bibuły czy papieru przyda się jakiś element usztywniający, do którego przymocujemy ozdoby, w tym celu warto zaopatrzyć się w prosty kawełek drewna lub patyk.
Do własnoręcznie przygotowywanej palmy trzeba oczywiście wpleść tradycyjne wierzbowe witki, czyli popularne bazie lub kotki. Zgodnie z tradycją symbolizują one nowe, odradzające się życie i nadzieję.
Palma wielkanocna z bukszpanu – jak ją zrobić? Dokładne instrukcje wykonania prezentowane na poniższym filmie pochodzą z kanału Kreatywna Ala.
Co przygotować:
- kilka gałązek bukszpanu,
- 2 lub 3 bazie (mogą być sztuczne),
- 3 kolory bibuły(u mnie fiolet ,żółty i zielony),
- taśma klejąca(papierowa),
- pistolet na gorący klej,
- papier toaletowy lub ręcznik papierowy,
- nożyczki,
- drucik
A poniżej przepis na piękną palmę, którą wykonamy w kilka chwil, choćby na ostatnią chwilę (instrukcja z kanału Asiasiowo).
Piękne palmy wielkanocne – nowe wzory
Palma wielkanocna dla dzieci może zostać wykonana nie tylko przy użyciu gałązek wierzby, ale także gałązek jałowca, forsycji czy leszczyny. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszy się również eko palma wielkanocna. Wykonanie jej z najmłodszymi to z jednej strony ogromna frajda i ciekawe, kreatywne wyzwanie, a z drugiej – okazja do poruszenia ważnych kwestii związanych z ochroną środowiska. Palmę w wersji ekologicznej należy przygotować wyłącznie z materiałów pochodzenia naturalnego – tj. jak główny trzon wykorzystać w miarę prosty patyk, a następnie dzięki sznurka (nie kleju) przymocować do niego bukszpan, bazie, suszone kwiaty, a dodatkowo do ozdoby można wykorzystać także np. małe szyszki czy cis.
Piękną i dość nietypowo wyglądającą palmę można wykonać także z krepiny. Zadanie nie należy do najłatwiejszych i wymaga sporo cierpliwości, ale efekt końcowy jest wart poświęcenia i wszelkiego wysiłku włożonego w proces. Aby wykonać taką palmę, należy przygotować: krepinę w różnych kolorach, klej do papieru oraz patyk (długość zależy od tego, jak duża ma być palma). Poniżej szczegółowa instrukcja wykonania krok po kroku zaprezentowana na kanale MaMi ART.
Jak ozdobić palmę wielkanocną?
Wzory palm wielkanocnych różnią się od siebie w zależności od regionu. Tradycyjne palmy wileńskie charakteryzują się tym, iż do ich dekoracji wykorzystuje się choćby 50 rodzajów ususzonych kwiatów – mogą być to kwiaty polne, leśne czy ogrodowe. Można ich użyć także do ozdobienia naszej domowej palmy, którą zrobimy z dzieckiem. Warto jednak wcześniej zadbać o suszenie kwiatów lub kupić gotowe – w sklepach czy hurtowniach można czasem dostać specjalne mieszanki na suche bukiety. Najczęściej wykorzystuje się gatunki takie jak: kocanki ogrodowe czy suchłuski.
Do udekorowania palmy można wykorzystać również różnobarwne wstążki, którymi obwiążemy gałązki. Sprawdzi się w tym celu także kolorowa bibuła czy krepina.
Palma wielkanocna – przedszkole
Wspólne przygotowanie wielkanocnej palmy to także świetny pomysł na kreatywną zabawę dla maluchów w przedszkolu. Dzieci będą miały okazję nie tylko poćwiczyć swoje zdolności manualne i rozwinąć wyobraźnię, ale jednocześnie będzie to również znakomity moment na wytłumaczenie im, skąd wzięła się ta tradycja i co adekwatnie oznacza.
W przedszkolu najlepiej wykonać palmę z bibuły, która jest stosunkowo prosta do wykonania, a przy tym bardzo efektowna i wyjątkowo barwna. Do zrobienia palmy wystarczy spora ilość bibuły w różnorodnych kolorach (najwięcej zielonej). Instrukcja krok po kroku znajduje się w poniższym filmie, który pochodzi z kanału Praca Plastyczna. Palma wielkanocna z bibuły – jak ją zrobić?
Czytelnicy pytają o palmy wielkanocne wykonane przez dzieci
Do własnoręcznego przygotowania świetnie sprawdzi się palma wielkanocna z bazi, bukszpanu z dodatkiem suszonych zbóż lub kwiatów.
Najlepiej przygotować palmę z bibuły, ponieważ nie wymagać wielkiego nakładu pracy, a może przynieść sporo frajdy.
Z bukszpanu, bazi, gałązek wierzby lub leszczyny, a do dekoracji kolorowe suszone kwiaty polne lub ogrodowe.