Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim – spacer po przypałacowym parku

mynaszlaku.pl 1 rok temu

Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim to atrakcja turystyczna woj. dolnośląskiego. Już od kilku wizyt wybieraliśmy się, aby zobaczyć to miejsce na własne oczy. Można powiedzieć, iż choćby od kilku lat, ale zawsze było nie po drodze. Do tej pory ogromne wrażenie robiły na nas zdjęcia wykonane z drona i gdy przyjechaliśmy na parking, to aż żałowaliśmy, iż go nie mamy. Czemu? Ponieważ dopiero co wstawało słońce, a niebo było bardzo pomarańczowe. Z góry musiało to wyglądać bajecznie. Chcieliśmy zobaczyć pałac w Kamieńcu Ząbkowickim z zewnątrz i przejść się po przypałacowym parku. Na terenie pałacowym trwały jakieś prace i spora część była rozkopana.

Pałac można zwiedzać z przewodnikiem przez cały rok

Sam Pałac Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim można zwiedzać z przewodnikiem przez cały rok. Wzniesiono go w XIX wieku. Już pod koniec XI wieku w tym miejscu Brzetysław II – książe Czech z dynastii Przemyślidów, zbudował tutaj gród, który później opuszczono. Od 1838 roku tereny te przejęła Marianna Orańska. Gdy będziesz podróżował po Ziemi Kłodzkiej, to natkniesz się na sporo miejsc związanych z królewną niderlandzką. O tym możesz się przekonać np. w Międzygórzu pod Śnieżnikiem.

Czy wiesz, iż w miejscu obecnego Schroniska PTTK pod Śnieżnikiem dawniej była specjalistyczna farma krów? To właśnie dzięki Mariannie Orańskiej. Jej dobra znajdujące się na Dolnym Śląsku przeżywały rozkwit. Budowano drogi, dzięki którym wsie mogły się rozwijać, zakładano stawy rybne i kamieniołomy.

Pałac w Kamieńcu Ząbkowickim, przez niektórych nazywany zamkiem to jedna z największych atrakcji Dolnego Śląska. Znajduje się pod szczytem Zameczno 284 m n.p.m. Z historii dowiadujemy się, iż po II wojnie światowej wyposażenie pałacu w Kamieńcu Ząbkowickim zostało splądrowane, wywiezione lub zniszczone. W 1946 rok żołnierze radzieccy podpalili obiekt i niestety uległ zniszczeniu. Więcej wydarzeń z historii pięknego pałacu Marianny Orańskiej możesz poznać na oficjalnej stronie pałacu – tutaj.

Jak dojechać na parking przy Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim?

Dojazd z Wrocławia na parking przy pałacu liczy 80 kilometrów. W ciągu 80 minut dotrzesz na miejsce. Droga numer 8 przez Jordanów Śląski, Łagiewniki i Ząbkowice Śląskie. Dojazd z Krakowa zajmuje 3 godziny. My jechaliśmy spod Brzeska, dlatego w ciągu 4 godzin byliśmy na miejscu. Jechaliśmy nocą, więc nie mieliśmy korków na drodze.

Blisko pałacu masz dwa parkingi do wyboru. Jeden jest przy dawnym kościele ewangelickim. Tuż obok niego jest kasa biletowa. My zatrzymaliśmy się Błoniach Kamienieckich i szliśmy kilka chwil dłużej. Postój tam jest płatny w weekendy i święta – 10 złotych za samochód osobowy.

  • Nasz parking przy błoniach: 50.5225, 16.8751,
  • Parking bliżej pałacu: 50.5222, 16.8787.

Jak dojść do pałacu?

Z dojściem do wejścia nie będzie większego problemu, ponieważ wszędzie widać baszty pałacowe oraz kierunki wskazujące trasę. Pierwsze zwiedzanie rozpoczyna się o godzinie 10:00, natomiast park przypałacowy otwarty jest od godziny 7:00. My byliśmy na miejscu o 7:40, dlatego spokojnie weszliśmy na teren parku i ruszyliśmy na spacer. Na miejscu zobaczysz również kotłownię zamkową, wozownię czy stajnię. Jedno jest pewne – poznasz tam sporo atrakcyjnych miejsc.

Bilet normalny na zwiedzanie pałacu kosztuje 27 złotych, a ulgowy 17. Przy okazji można odwiedzić także Mauzoleum. Do niego trzeba kawałek podjechać, ponieważ znajduje się w innej części miasteczka.

Zwiedzanie parku – trasy turystyczne

Oprócz zwiedzania pałacu, lub jako alternatywę do zwiedzania, możesz wybrać się na spacer po samym parku. My podczas wycieczki spotkaliśmy sporo miłośników nordic walking. Dla piechurów przygotowano 3 trasy:

  • Trasa niebieska: długość 1,6 km, czas przejścia to około 40 minut,
  • Trasa żółta: długość 2,45 km, czas przejścia to około 60 minut,
  • Trasa zielona: długość 3,94 km, czas przejścia to około 80 minut.

Pierwsza trasa przeznaczona jest na wycieczkę z dzieckiem w wózku. Nawierzchnia jest lepsza niż na dwóch pozostałych szlakach. Podczas podróży zobaczysz: jezioro, staw parkowy, rzekę Budzówkę, kamień książąt Nassau, fontanny parkowe, kolumnadę, punkty widokowe, Strażniczą Górę i jeszcze więcej.

Błonia Kamienieckie

Gdy po zwiedzaniu pałacu dotrzesz na Błonia Kamienieckie, to zobaczysz dawny kościół ewangelicki. Tuż przed nim jest plac zabaw, więc można zrobić przerwę podczas podróży z dzieckiem. Po drugiej stronie rzeki Budzówki znajduje się kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Na pewno go zauważysz.

Idź do oryginalnego materiału