Pączki pieczone w piekarniku

ania-gotuje.pl 7 miesięcy temu

Sprawdzony przepis na FIT pączki pieczone z piekarnika, które smakują jak smażone. Są lekkie, puszyste i mięciutkie. Rozpływają się w ustach i błyskawicznie znikają ze stołu. Zapraszam po dietetyczny przepis, który jest alternatywą dla tradycyjnych pączków w Tłusty Czwartek.

Jeśli szukasz dietetycznych pączków, które nie ociekają tłuszczem, to pączki pieczone w piekarniku będą idealne. Ale zamiast smażyć w głębokim oleju, piekę w piekarniku. Dzięki temu z takich samych składników zamiast 460 kcal, otrzymamy 280 kcal w 100 g pączków. jeżeli natomiast szukasz tradycyjnych pączków, to polecam stary 100 letni przepis babci na pączki domowe.

Zaplanuj czas robienia:
15 minut na wystartowanie zaczynu drożdży,
60 – 90 minut na wyrastanie ciasta drożdżowego,
25 minut na wyrastanie pączków po uformowaniu przed upieczeniem,
20 – 25 minut pieczenia każdej partii pączków.

Pączki pieczone w piekarniku – składniki

Z podanych składników otrzymasz około 15 pączków domowych. Szklanka to pojemność 250 ml. Kaloryczność: 280 kcal w 100 g pączków.

Wszystkie składniki na pączki drożdżowe muszą być oczywiście w temperaturze pokojowej. Wyjmij wcześniej z lodówki przede wszystkim jajka oraz mleko.

  • 500 g mąki pszennej tortowej typ 450 ewentualnie 550.
  • 200 ml ciepłego mleka (szklanka + trochę więcej niż pół szklanki)
  • 100 g masła extra 82% (pół klasycznej kostki) w temperaturze pokojowej
  • 60 g cukru (1/4 szklanki)
  • 16 g cukru waniliowego
  • 40 g drożdży świeżych lub 14 g suchych
  • 4 żółtka (średniej wielkości rozmiar L) w temperaturze pokojowej

Dodatkowo:

  • 200 g nadzienia np. gęsta marmolada (temperatura pokojowa)
  • cukier puder do posypania

Lukier do polania pączków.
Do szklanki wlewam 4 łyżki soku z cytryny i wsypuje 4 łyżki cukru pudru. Całość rozcieram ze sobą. Otrzymuję lukier gotowy do polania na pączki.

Sposób wykonania pączków pieczonych w piekarniku

Do zrobienia pączków potrzebować będziemy przede wszystkim: miski, kubka, rondelka, piekarnika. Przyda się także szpryca, która ułatwi nadziewanie pączków (ale niekoniecznie).

Zanim przystąpisz do zrobienia pączków, przeczytaj cały przepis i zaplanuj poszczególne etapy oraz czas potrzebny do ich wykonania. Na robienie pączków zaplanuj około 80 minut. Odmierz także wszystkie potrzebne składniki, ponieważ część będzie potrzebna do zaczynu drożdżowego, a pozostałe do ciasta na pączki.

Krok 1. Przygotowuję zaczyn drożdżowy

Do większego kubka lub miseczki wkruszam 40 g drożdży. Wsypuję 1 płaską łyżkę mąki pszennej, 1 płaską łyżkę cukru i wlewam 50 ml ciepłego mleka. Całość mieszam, przykrywam czystą ściereczką kuchenną i odstawiam do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 15 minut. Po tym czasie rozczyn spieni się i oczywiście podwoi swoją objętość.

Krok 2. Robię ciasto na pączki

Masło rozpuszczam w garnuszku i odstawiam do ostudzenia.
Oddzielam żółtka od białek. Białka możesz wykorzystać do upieczenia bezy lub kokosanek. !!! Do żółtek wsypuję cukier oraz cukier waniliowy i ucieram mikserem przez kilka minut, aż uzyskam puszystą masę.

Do większej miski przesiewam pozostałą mąkę i wlewam pozostałe mleko. Dodaję rozpuszczone i ostudzone masło, utarte żółtka oraz wyrośnięty rozczyn drożdżowy.

Całość mieszam drewnianą łyżką, a następnie długo (minimum kilkanaście minut) wyrabiam manualnie. Możesz także użyć miksera z hakami do wyrabiania ciasta drożdżowego (minimum 5 minut). Ciasto po odpowiednio długim wyrabianiu jest gładkie, elastyczne i lekko lepkie. Miskę z ciastem przykrywam czystą ściereczką kuchenną i odstawiam do wyrośnięcia na 60 do 90 minut w ciepłe miejsce bez przeciągów. W tym czasie podwoi swoją objętość.

Krok 3. Formuję i nadziewam pączki

Gdy ciasto podwoi swoją objętość, a jego konsystencja jest lekka i puszysta, rozpoczynam wykonywanie pączków. Blat oprószam mąką i wyrabiam przez chwilę ciasto, aby pozbyć się pęcherzyków powietrza. Ciasto dzielę na dwie części. Nie używaną część okrywam czystą ściereczką kuchenną, a z pierwszej części wałkuję placek o grubości około 1,5 cm. jeżeli ciasto drożdżowe na pączki jest lepkie, oprószam mąką jego wierzch oraz blat. Dzięki temu łatwo się wałkuje.

Za pomocą szklanki o średnicy około 6 cm wykrawam kółka. Z pozostałych skrawków ciasta ponownie rozwałkowuję placek i wykrawam kółka.

Każde kółko tuż przed nałożeniem konfitury, rozpłaszczam dzięki dłoni lub wałka. Na środek każdego kółka umieszczam 1 łyżeczkę gęstej konfitury. Dokładnie zlepiam brzegi, tak aby nic nie wyciekło ze środka. Formuję kształtne kule pączkowe, które muszą być gładkie i równe. Gdy zostawimy nierówne brzegi, to mogą popękać podczas pieczenia.

Na blachę piekarnikową wyścielam papier do pieczenia i układam pączki ze sporym odstępem od siebie, ponieważ jeszcze urosną. Przykrywam czystą ściereczką kuchenną i odstawiam na 25 minut do wyrośnięcia. Czynność powtarzam dla pozostałej części ciasta.

Krok 4. Piekę pączki w piekarniku

Piekarnik nagrzewam do temperatury 180 stopni C. Piekę na środkowej półce piekarnika z opcją grzania góra i dół w temperaturze 180 stopni C. przez około 20 – 25 minut, aż się ładnie zarumienią. Po upieczeniu wyjmuję z piekarnika i piekę kolejną partię pączków.

PS. Zamiast nadziewać pączki przy formowaniu, możesz to zrobić zaraz po upieczeniu. W tym celu dzięki rękawa cukierniczego wstrzykujemy porcję nadzienia z boku każdego pączka.

Pączki zaraz po wyjęciu z piekarnika polewam lukrem (posypuję także skórką pomarańczy lub wiórkami kokosowymi). Lukier doskonale rozchodzi się na ciepłych pączkach.
Możesz także oprószyć cukrem pudrem ostudzone pączki. Pamiętaj, iż cukier puder rozpuści się na gorących pączkach.

Pączki są najsmaczniejsze w dniu zrobienia i błyskawicznie znikają z talerza. Aby pączki zachowały świeżość na drugi dzień, zawijam je w papier śniadaniowy lub ręcznik papierowy i umieszczam w szczelnym pojemniku lub woreczkach śniadaniowych.

Życzę smacznego!

Idź do oryginalnego materiału