Otwieranie drzwiczek po praniu może nie wystarczyć. Tak uchronisz ją przed wilgocią i pleśnią

kobieta.gazeta.pl 2 dni temu
Wilgoć gromadząca się we wnętrzu pralki sprzyja rozwojowi pleśni i grzybów. Efekt? Nieprzyjemny zapach z wnętrza urządzenia, który czasem, choćby mimo detergentów, przechodzi na prane ubrania. Jak pozbyć się wilgoci z pralki? Nie wystarczy uchylenie drzwi bębna.
Niektórzy myślą, iż pralka nie wymaga żadnego czyszczenia, w końcu detergenty podczas każdego prania robią to za nas, a ich zapach sprawi, iż z wnętrza urządzenia będzie unosił się miły zapach świeżości. Prawda jest jednak inna i prawdopodobnie przekonał się o tym każdy. Zdarza się, iż zaczyna cuchnąć, woń stęchlizny staje się nieprzyjemna, a po kolejnych cyklach nie znika, a wręcz się pogarsza. Co wtedy?


REKLAMA


Zobacz wideo Zafarbowane ubrania? Weź z kuchni liść laurowy!


Jak pozbyć się zapachu wilgoci z pralki? Wyczyść też szufladę
W bębnie pralki po każdym cyklu zostaje woda. Zamykanie drzwiczek sprawia, iż wilgoć nie ma gdzie się wydostać. W połączeniu z resztkami detergentów i ciepłem to idealne środowisko do rozwoju pleśni i grzybów. Samo pozostawianie uchylonych drzwi może nie wystarczyć. Wilgoć bowiem gromadzi się też w pojemniku na proszek i płyn, gdzie bardzo często pleśń pojawia się jako pierwsza.


Po zakończonym cyklu zostaw otwarte drzwi na ok. 30 minut, wysuń też szufladę na detergenty. To sprawi, iż wilgoć odparuje. Regularnie usuwaj resztki środków piorących i zmiękczających z szuflady. Możesz to robić zwykłym płynem do mycia naczyń albo roztworem sody oczyszczonej i wody. Raz na jakiś czas rób szufladzie "kąpiel" w płynie do czyszczenia pralek albo ciepłej wodzie, płynie do naczyń i occie. Pamiętaj też o usuwaniu nadmiaru wody i resztek brudu z kołnierza pralki.


Brudna szuflada w pralce Nadezhda Mikhalitskaia/iStock


Jak czyścić pralkę? Samo wietrzenie może nie wystarczyć
Przyczyną nieprzyjemnego zapachu z pralki, poza nadmiarem wilgoci, często jest również kamień. Pamiętaj, by regularnie odkamieniać urządzenie i czyścić wnętrze. Możesz do tego wykorzystać specjalne płyny dostępne w sklepach albo domowe sposoby.


Szklankę octu wlej do bębna pralki lub szuflady na detergenty. Ustaw podstawowy program prania (ustaw niskie wirowanie) o wysokiej temperaturze (60-90 stopni). Uruchom puste urządzenie, na koniec otwórz bęben i szufladę i pozostaw do wyschnięcia. Woń octu zniknie.
Tabletkę do zmywarki lub kapsułkę wrzuć do bębna. Uruchom program o temperaturze 60-90 stopni, najlepiej długi, by środek mógł zadziałać.


Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu.
Zachęcamy do zaobserwowania nas w Wiadomościach Google.
Idź do oryginalnego materiału