Otwarcie własnego salonu fryzjerskiego – jak to zrobić?

trena.pl 7 miesięcy temu

Otworzenie własnego salonu fryzjerskiego może być doskonałym pomysłem na biznes. Ważne jest odpowiednie przygotowanie do tego przedsięwzięcia, a także skrupulatnie opracowany biznesplan. jeżeli zastanawiasz się, jakie należy spełnić wymagania, a także w jaki sprzęt należy wyposażyć salon, przeczytaj nasz poradnik.

Otwierając salon fryzjerski na początku musisz zająć się najważniejszymi kwestiami:

  1. Rejestracją działalności w CEIDG – Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,
  2. Kupieniem kasy fiskalnej i zgłoszeniem jej do Naczelnika Urzędu Skarbowego,
  3. Znalezieniem lokalu, który będzie spełniał wymogi określone przez Sanepid lub takiego, który można do nich dostosować,
  4. Złożeniem w ZUS druku ZUA – masz na to 7 dni,
  5. Jeśli planujesz zatrudniać pracowników, to ich również musisz zgłosić do ZUS,
  6. Jeśli nie chcesz zajmować się księgowością samodzielnie, znajdź firmę, która zaopiekuje się rozliczeniami do ZUS-u i Urzędu Skarbowego. Z wieloma tego typu firmami można kontaktować się online. Wybór jednak należy do Ciebie.
    i sukcesu.

Rozważ także, czy zamierzasz być płatnikiem podatku VAT – takie kwestie możesz omówić z biurem rachunkowym.

Pamiętaj, ze wpis do CEIDG jest bezpłatny. Nowi przedsiębiorcy otrzymują często listy z informacją o konieczności uiszczenia opłaty w wysokości 150-200 zł. Pamiętaj, iż wpis w CEIDG jest bezpłatny, a takie listy są próbą wyłudzenia pieniędzy! Nie musisz uiszczać takiej opłaty!

Przed otworzeniem salonu, zbadaj rynek

Pamiętaj, iż zbadanie rynku może okazać się niezwykle pomocne w otwieraniu salonu fryzjerskiego. Warto sprawdzić, ile tego typu zakładów funkcjonuje w najbliższej okolicy. Przy wyborze profilu działalności, należy kierować się nie tylko własnymi preferencjami, ale także działającą już konkurencją. Zdecyduj czy będzie to salon fryzjerski damski, męski, damsko-męski, dla dzieci czy może niezwykle modne ostatnimi czasy – miejsce specjalizujące się w robieniu loków.

Zbierz fundusze na otwarcie salonu fryzjerskiego

Potrzebne Ci będą także fundusze na rozkręcenie firmy i zakup sprzętu. jeżeli koszty okażą się dla Ciebie zbyt wysokie, wówczas możesz rozważyć otworzenie mobilnego salonu fryzjerskiego, który może okazać się doskonałym rozwiązaniem do postawienia pierwszych kroków w biznesie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak wygląda fryzura Buzz Cut?

Jakie są wymagania Sanepidu?

Na prowadzenie salonu fryzjerskiego zgodę musi wyrazić Wojewódzki Inspektor Sanitarny. Aby ją uzyskać należy złożyć w Sanepidzie wniosek – masz na to 14 dni od daty założenia działalności. Dokładne wytyczne dotyczące lokalu określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia, z którym trzeba się obowiązkowo zapoznać przed rozpoczęciem działalności. W formularzu podaje się informacje na temat lokalu, w którym znaleźć się muszą:

  • Poczekalnia,
  • Szatnia,
  • Pomieszczenie sanitarno-higieniczne,
  • Specjalne witryny na produkty fryzjerskie,
  • Stanowisko do mycia i farbowania włosów,
  • Miejsce na odpady.

Odbioru lokalu dokonuje pracownik Sanepidu. Dopiero wówczas można rozpocząć działalność.

Zaistniej w social mediach!

Trudno wyobrazić sobie działający w dzisiejszych czasach salon fryzjerski, który nie istnieje w social mediach. Bardzo ważna jest jego ekspozycja i pokazanie pracy takiego miejsca we wszystkich najważniejszych kanałach jak Instagram, Facebook czy Tik Tok.

Co z muzyką w salonie?

Jeśli zamierzasz puszczać w swoim salonie muzykę, rozważ czy chcesz korzystać z najpopularniejszych hitów, czy z domeny publicznej. Za piosenki światowych twórców, czy włącznie w salonie radia, niezbędne jest uiszczenie opłaty ZAIKS-u.

Dezynfekcja

Pamiętaj, iż sprzęty fryzjerskie powinny być poddawane dezynfekcji i sterylizacji. Jest to bezwzględny wymóg Sanepidu. Istnieją profesjonalne produkty z tej półki, które są stworzone do tego typu punktów usługowych.

Jakie koszty należy brać pod uwagę?

Otwierając salon fryzjerski należy mieć zgromadzone fundusze, zanim Twoje przedsięwzięcie zacznie przynosić zyski. Koszty, z którymi musisz się liczyć, to m.in.:

  • Remont lokalu,
  • wyposażenie – meble, sprzęt, produkty fryzjerskie, akcesoria, oświetlenie,
  • czynsz,
  • kasa fiskalna,
  • reklama,
  • księgowość,
  • media.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak zrobić fioletowe włosy?

Wyposażenie salonu fryzjerskiego – co należy uwzględnić?

Wśród sprzętów, które powinny się znaleźć w salonie fryzjerskim, są m.in.:

Fotele

Ich koszt to ok. 1400 do 2000 zł lub więcej. Wybierając model, postaw na solidne siedzisko oraz solidne podłokietniki. Zwróć uwagę na tapicerkę, aby była estetyczna, a także łatwa w utrzymaniu czystości. Zwróć uwagę czy model jest stabilny – pomaga w tym metalowa stopka. Pomocne są także otwory w siedzisku, które pomogą w usuwaniu włosów.

Kosmetyki do włosów

Wybierając produkty pamiętaj zarówno o tych do stylizacji, pielęgnacji, jak i koloryzacji. Możesz zdecydować się na jedną markę, jak i kilka profesjonalnych brandów.

Akcesoria do salonu fryzjerskiego

Do układania i stylizacji włosów potrzebne są także wysokiej jakości suszarki, prostownice, lokówki i maszynki, falownice oraz karbownice. Potrzebne są także szczotki do układania, rozczesywania oraz grzebienie.

Myjki z fotelem

Kolejny istotny element wyposażenia, który trzeba uwzględnić w kosztorysie wydatków.

Pozostałe to inne meble i dekoracje.

Pamiętaj także, iż miejsca, w których myje się włosy na ścianach powinny znajdować się np. płytki – do wysokości 1,6 m ściany powinny być pokryte materiałem odpornym na działanie wilgoci.

Otwieranie własnego salonu fryzjerskiego może być ciekawą przygodą oraz doskonałym pomysłem na biznes. Ważne, żeby nie tylko odpowiednio się do niego przygotować, ale także zebrać wspaniały zespół ludzi. Wysokie kompetencje, a także dobre relacje z klientami i miła atmosfera, to doskonałe składnik

Idź do oryginalnego materiału