Ostrawa – co zobaczyć podczas jednodniowej wycieczki do Czech

grafywpodrozy.pl 3 miesięcy temu
Zdjęcie: ostrawa co zobaczyć


Ostrawa to czeskie miasto położone blisko polskiej granicy. Przedstawiamy idealny plan na jednodniową wycieczkę. Pokażemy najciekawsze miejsca w Ostrawie, zabytki i przede wszystkim Dolne Witkowice, dawną dzielnicę przemysłową, która stała się największa atrakcją miasti i przyciąga tysiące turystów z całej Europy.

Spis treści

  • Ostrawa co warto zobaczyć
  • Dolne Witkowice- nieczynna huta i kopalnia Hlubina
  • Huta Rudolfa – witajcie w postapokaliptycznym raju fanów urbexu
  • Godziny otwarcia i ceny biletów w Bolt Tower
  • Pozostałe atrakcje w Ostrawie
  • Kościół św. Wacława
  • Plac Tomasza Masaryka
  • Neorenesansowa Katedra Boskiego Zbawiciela
  • Czy na dojazd do Ostrawy od polskiej granicy potrzebna jest winieta?
  • Inne nasze artykuły o ciekawych miejscach w Czechach
Ostrawa- witajcie w postapokaliptycznym raju fanów urbexu

Ostrawa co warto zobaczyć

Ostrawa jest trzecim co do wielkości miastem w Czechach. Położona tuż przy polskiej granicy kusi turystów. To od wielu lat bardzo popularne miejsce na weekendowe imprezowanie. Barów, pubów, kawiarni i dyskotek, w których można się zabawić, jest mnóstwo. Ale Ostrawa ma do zaoferowania o wiele więcej. Stare miasto może się podobać. Znajdziecie tu kilka ciekawych kamienic i zabytkowych kościołów. Jednak Ostrawa kusi turystów inną atrakcją. W przeszłości miasto było ważnym ośrodkiem górniczo-hutniczym. W latach 90. XX wieku większość zakładów przemysłu ciężkiego została zamknięta.

Opuszczone fabryki, hale, magazyny, huty przetrwały. Nikt nie zarządził rozbiórki. Dawna dzielnica przemysłowa przyciągała fanów urbexu z całej Europy. W końcu Czesi wpadli na pomysł stworzenia prawdziwego muzeum. jeżeli lubicie industrialne klimaty, to w takiej Ostrawie się zakochacie. Tony żelastwa, piece, szyby górnicze, taśmociągi, plątanina rur- jednym słowem witajcie w postapokaliptycznej rzeczywistości. Dziwny jest ten świat, w którym kupa złomu wzbudza zachwyt. choćby w naszej ekipie zdania były podzielone. Kinga z niedowierzaniem kręciła nosem, a Przemek szalał z aparatem.

Jeśli lubicie podziwiać tony żelastwa, to Ostrawa jest dla was
Ale spójnie, zabytki też będą

Dolne Witkowice- nieczynna huta i kopalnia Hlubina

Kombinat metalurgiczny składał się z sześciu wielkich pieców, elektrowni i kosmicznie olbrzymiego zbiornika na gaz. Do tego tuż obok znajduje się kopalnia z wysokim widowiskowym szybem. Produkcję zatrzymano w roku 1998. Jakimś cudem wszystko to pozostawiono. Spacerując po Witkowicach, od razu rzuca się w oczy dziwna symbioza między terenami fabrycznymi a „miastem cywilnym” Rury, olbrzymie kable, zamknięte w metalowej klatce taśmociągi wychodzą poza fabrykę, wiszą tuż nad ulicami. Oplatają siecią rozbudowanych połączeń. Aż strach pomyśleć, jak to wyglądało, kiedy zakłady pracowały.

Huta Rudolfa – witajcie w postapokaliptycznym raju fanów urbexu

W roku 1763 w okolicy odkryto złoża węgla kamiennego. Od tego momentu miasto odnotowuje szybki rozwój. Wraz z kopalniami intensywnie rozwija się także hutnictwo. Huta żelaza w Witkowicach powstała w roku 1828 z inicjatywy arcybiskupa Rudolfa Habsburga. Zakład przez długi czas nosił jego imię. Huta Rudolfa działała przez 170 lat i była stale modernizowana i rozbudowywana. Witkowice były największym kompleksem przemysłu ciężkiego u naszych południowych sąsiadów.

Ciekawostką jest fakt, iż XIX wieczny piec martenowski pracował do roku 1998 i można go dzisiaj podziwiać. Wielki zbiornik na gaz został przerobiony na salę koncertową. Piec hutniczy numer 1, w którym codziennie produkowano 1200 ton surówki hutniczej wraz z dwudziestometrową nadbudową posłużył do stworzenia miejsca wyjątkowego zwanego Bolt Tower. Dzisiaj służy jako punkt widokowy. Z wysokości 80 metrów możemy podziwiać cały zakład lub usiąść w kawiarni.

Godziny otwarcia i ceny biletów w Bolt Tower

Godziny otwarcia Bolt Tower: od poniedziałku do czwartku w godzinach 10.00 do 20.00. W piątek, sobotę i niedzielę otwarte w godzinach 10.00 do 22.00. Ceny biletów do Bolt Tower: 260 CZK za osobę (w tym 100 CZK do wykorzystania w Bolt Café). Cały teren dostępny jest za darmo. Można spacerować do woli. Bilety obowiązują tylko do kilku obiektów. Tu aktualny cennik.

Punkt widokowy

Pozostałe atrakcje w Ostrawie

Ze świata cyberpunka i industrialnych klimatów wracamy do świata realnego. Zabieramy się za zwiedzanie tradycyjnych zabytków, ale zapewniamy, iż nie będzie nudno. Co prawda jak na miasto z tak bogatą historią można było oczekiwać więcej, ale narzekajmy. Spacer po starówce jest super!

Ostrawa – Plac Tomasza Masaryka

Kościół św. Wacława

To najstarszy zabytek Ostrawy. Pierwsza wzmianka o kościele romańskim pochodzi z roku 1297. Budynek został zniszczony przez pożar w XIV wieku. Odbudowano go już w wersji gotyckiej. W prezbiterium zachowała się najstarsza część odbudowanej świątyni. Możemy podziwiać żebrowe sklepienie krzyżowe. Pierwotną gotycką wieżę przebudowano w stylu renesansowym w roku 1594. W XVII wieku powstały dwie barokowe kaplice z kopułami oraz boczna kaplica Matki Bożej z Karmelu. Podczas ostatniego remontu archeolodzy natrafili na ludzki szkielet tuż pod posadzką kościoła. To nic nadzwyczajnego, kiedyś tak chowano zmarłych, ale nieboszczyk w ustach miał trzy monety. To był sposób na zatrzymanie przemiany w wampira. Chyba się udało. Wszystko wskazuje na to, iż biedak w nocy nie wychodził na spacery.

Godziny otwarcia w ramach projektu “Otwarte kościoły”: od 29 maja do 31 października- od czwartku do piątku w godzinach 11.00-16.00 oraz w sobotę i niedzielę – 13.00-18.00

Ostrawa – kościół św. Wacława

Plac Tomasza Masaryka

Główny rynek Ostrawy. Wytyczony w średniowieczu, ale w latach 60. XX wieku wyburzono część budynków i plac ma dzisiaj kształt litery L. Wtopiony w linie kamienic stoi stary ratusz z XVI wieku. Potem dobudowano barokową wieżę, którą w XIX wieku przebudowano w stylu neorenesansowym. Dzisiaj jest siedzibą Muzeum Ostrawskiego.

Ostrawa – Plac Tomasza Masaryka

Neorenesansowa Katedra Boskiego Zbawiciela

Kościół wzniesiony w roku 1889 według projektu architekta Gustava Meretty. Co interesujące pieniądze na budowę dołożyli również przedsiębiorcy żydowskiego pochodzenia. Kościół jest olbrzymi. Może pomieścić 4 tysiące wiernych. Z dwiema wieżami o wysokości 67 metrów, które zdominowały niebo nad historycznym centrum. W środku wyjątkowo skromnie. Chyba już więcej do podziwiania jest na ścianie nad głównym wejściem, gdzie znajduje się sporych rozmiarów płaskorzeźba i mnóstwo rzeźb. Wnętrze spaskudziły elektroniczne witraże, do tego z ruchomymi obrazami. Jakoś średnio tu pasują.

Ostrawa – Neorenesansowa Katedra Boskiego Zbawiciela

Zamów bilet na punkt widokowy na wieżę nowego ratusza, gwarancja najniższej ceny

Powered by GetYourGuide

Czy na dojazd do Ostrawy od polskiej granicy potrzebna jest winieta?

Informacja dla osób poruszających się własnym autem. Czeska autostrada D1 z Bohumina do Ostrawy jest darmowa. Jadąc od strony Wodzisławia i Rybnika nie trzeba kupować winiety.

Inne nasze artykuły o ciekawych miejscach w Czechach

  • Skalny Zamek Sloup – twierdza wykuta w skale
  • Czeska Szwajcaria – najpiękniejsze szlaki górskie, największe atrakcje, punkty widokowe i miejsca warte odwiedzenia
  • Skalne Miasto Adrspach – największe, najpiękniejsze, najpopularniejsze…
  • Besedickie Skały – mniej znane skalne miasto w Czeskim Raju
  • Tiskie Steny – monumentalne skalne miasto w Czechach
Idź do oryginalnego materiału