6 stycznia, dokładnie o godz. 12:00, mieszkańcy Warszawy zgromadzą się pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, aby wspólnie uczestniczyć w Orszaku Trzech Króli. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Kłaniajcie się Królowie”. Po zakończonym marszu, na placu Zamkowym rozpocznie się kolędowanie, które potrwa do godz. 20:00. Wśród gości, którzy wystąpią na scenie, będą m.in. Joszko Broda i Darek Malejonek. Organizatorzy przygotowali dla uczestników korony i śpiewniki. Warto przypomnieć, iż podobne imprezy mają miejsce w całym kraju.
Orszak Trzech Króli to rodzaj ulicznych jasełek, ukazujących tradycje i obyczaje ludowe. Na warszawskim wydarzeniu zaplanowano różnego rodzaju atrakcje, takie jak powitanie Maryi w towarzystwie Józefa prowadzącego osiołka czy pokłon Trzech Królów. Nie zabraknie również scenek z udziałem uczniów miejscowych szkół oraz poloneza do rytmu kolędy „Bóg się rodzi” z udziałem mieszkańców. Orszak przejdzie Krakowskim Przedmieściem, a w nim zobaczymy m.in. Świętą Rodzinę, pojazd z Aniołem obwieszczającym Narodzenie Zbawiciela czy Gwiazdora niosącego gwiazdę orszakową. Na placu Zamkowym, gdzie dotrze korowód, wspólne kolędowanie potrwa aż do godz. 20:00.
Hasło tegorocznego Orszaku Trzech Króli „Kłaniajcie się królowie!” to fragment pastorałki „Do szopy, hej pasterze” pochodzącej ze śpiewnika Ottona Mieczysława Żukowskiego pt. „Śpiewajmy Panu”, wydanego w 1931 roku we Lwowie. Hasło nawiązuje do Roku Jubileuszowego – 2025 lat od narodzenia Chrystusa, ogłoszonego przez papieża Franciszka oraz do 1000 rocznicy koronacji pierwszego Króla Polski, Bolesława Chrobrego.
Koncepcję przeniesienia tradycyjnych jasełek na ulice Warszawy wprowadziła po raz pierwszy w 2008 roku Fundacja Orszak Trzech Króli. Tradycja ta była kontynuowana przez szkołę „Żagle” prowadzoną przez Stowarzyszenie „Sternik”. Idea gwałtownie zdobyła popularność i została podjęta przez inne szkoły i miasta, nie tylko w Polsce, ale też na świecie. W poprzednim roku, wzięło w niej udział 880 miejscowości w kraju.
W tym roku za część kolędowania odpowiada Centrum Myśli Jana Pawła II, instytucja kultury m.st. Warszawy. Organizuje ono od lat akcję PoKolędzie JP2, zapraszając chóry, schole i zespoły do odwiedzania z kolędą miejsc o utrudnionym dostępie do kultury, takich jak hospicja, domy pomocy społecznej, domy seniora czy więzienia. Akcja kolędowania potrwa do 2 lutego.