W Polsce wybuchła olimpijska awantura, która zdaje się nie mieć końca. W czwartek Zarząd Polskiego Komitetu Olimpijskiego (PKOl) przyjął uchwałę rekomendującą prezydenta Andrzeja Dudę na członka Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). Ta decyzja wywołała ogromne kontrowersje, zwłaszcza wśród polskich polityków.
Donald Tusk, były premier Polski, skomentował tę decyzję na platformie X, twierdząc, iż „źli ludzie wmanewrowali pana prezydenta w tę olimpijską awanturę”. Tusk sceptycznie odniósł się do kwalifikacji prezydenta Dudy do objęcia tej funkcji, sugerując, iż został on wybrany kosztem Maja Włoszczowskiej, polskiej medalistki olimpijskiej, która od 2021 roku działa w Komisji Zawodniczej MKOl.
Minister sportu Sławomir Nitras także wyraził swoją dezaprobatę wobec tej decyzji, publikując zdjęcie Włoszczowskiej na platformie X, z komentarzem, w którym oskarżył prezydenta Dudy o nepotyzm. Według Nitrasa, decyzja o wyborze prezydenta Dudy na członka MKOl jest następstwem korupcji i nieuczciwego postępowania.
Jednak formalnie nie ma przeszkód, by wybrać urzędującą głowę państwa na członka MKOl. Ogólna liczba członków MKOl nie może przekraczać 115, w tej chwili jest ich 111. Wszyscy członkowie wybierani są na ośmioletnią, odnawialną kadencję. Jednakże, wiele wskazuje na to, iż decyzja o wyborze prezydenta Dudy była podejmowana według kryteriów innych niż kompetencje sportowe.
Polskie reprezentantki w MKOl
Maja Włoszczowska, polska medalistka olimpijska, która od 2021 roku działa w Komisji Zawodniczej MKOl, jest jedyną polską przedstawicielką w MKOl. Jest ona pierwszą polską zawodniczką, która zdobyła medal olimpijski w kolarstwie górskim. Włoszczowska jest także aktywną działaczką sportową, która współpracuje z MKOl od wielu lat.
Irena Szewińska, ostatnia polska członkini MKOl, zmarła w 2018 roku. Szewińska była mistrzynią olimpijską w biegu na 400 metrów i zajmowała się działalnością sportową przez całe życie.
Wyniki i dane liczbowe
* 111 – aktualna liczba członków MKOl
* 115 – maksymalna liczba członków MKOl
* 8 – liczba lat kadencji członków MKOl
* 70 – wiek, do którego członkowie MKOl wybrani po 1999 roku mogą pełnić swoją funkcję
* 80 – wiek, do którego członkowie MKOl wybrani w latach 1967-1999 mogą pełnić swoją funkcję
* 2026 – rok, w którym planowana jest następna sesja MKOl, na której będzie możliwe wybranie nowych członków
Wydaje się, iż decyzja o wyborze prezydenta Dudy na członka MKOl była podejmowana wbrew pierwotnym założeniom i nie uczciwych kryteriach. Wiele wskazuje na to, iż ta decyzja może być wykorzystywana do realizacji celów politycznych, a nie sportowych. Czas pokaże, czy polscy politycy będą w stanie wyjaśnić kontrowersje i udowodnić, iż decyzja o wyborze prezydenta Dudy była podejmowana w dobrej wierze.