Czy istnieje sposób na nawilżone, wygładzone i pełne życia włosy? Tak! Wiele kobiet potwierdzi, iż patentem na takie włosy jest ich olejowanie. Nie jest to zabieg znany od dziś. Olejowaniem swoich włosów zajmowały się już starożytne Egipcjanki, Hinduski i wiele mieszkanek Bliskiego Wschodu. Dzięki olejowaniu włosów ich włosy nigdy nie były łamliwe, matowe i przesuszone. Na czym polega więc olejowanie włosów na noc i jak poprawnie je wykonać?
Naturalny sposób na piękne włosy
Ciągle szukamy prostych i naturalnych sposobów na to, by mieć piękne, zadbane, mocne włosy. Jednym z najbardziej polecanych zabiegów pielęgnacyjnych jest olejowanie włosów, a więc położenie na nich odpowiednio dobranego olejku, najlepiej na całą noc. Olejowanie włosów, zwłaszcza wykonywane regularnie, to prosty sposób na dość szybką poprawę kondycji włosów. Jest to sposób na ich pielęgnację, który szczególnie dedykowany jest włosom przesuszonym, matowym, z rozdwajającymi się końcówkami, etc.
Jak olejować włosy? Wystarczy, iż na całą ich długość naniesiesz olej (np. z awokado) i pozostawisz go na włosach na kilka godzin lub na całą noc. Później wystarczy zemulgować go z włosów, umyć je i gotowe. Choć samo olejowanie jest bardzo proste, sekretem powodzenia całego zabiegu jest dobranie odpowiedniego oleju do porowatości danych włosów. Olejowanie można wykonywać na sucho lub na mokro – obie metody są skuteczne, a ich wybór to jedynie kwestia osobistych preferencji.
Jak dobrać olej do danych włosów?
Kluczem sukcesu w olejowaniu włosów jest dobry dobór danego oleju do włosów. Olej dobiera się na podstawie porowatości włosa, a te dzielimy na nisko-, średnio- i wysokoporowate.
Włosy niskoporowate to włosy o przylegających łuskach do łodygi włosa. Są to włosy najczęściej proste, gładkie, cechuje je ładny połysk, są mało podatne na zabiegi stylizacyjne i może im brakować objętości. Czasem mają tendencję do przetłuszczania się. Olejując włosy niskoporowate trzeba dobrać olej o jak najmniejszych cząsteczkach, które będą miały szansę wniknąć w ich strukturę. Włosy tego typu potrzebują więcej objętości oraz ustabilizowania wytwarzania sebum. W przypadku tego typu włosów najlepiej sprawdzą się oleje nasycone, wnikające, a należą do nich np. olej kokosowy, olej rycynowy, olej z babassu, masło shea czy masło cupuacu.
Włosy średnioporowate określane są potocznie włosami „normalnymi”. Ich łuski lekko odstają od łodygi, a tym samym włosy te nie są już tak gładkie jak włosy niskoporowate. Włosy tego typu są średnio podatne na zabiegi stylizacyjne i mają skłonność do lekkiego puszenia się. Olejami najbardziej wskazanymi dla tego typu włosów są oleje o średnich cząsteczkach, jednonienasycone, z grupy omega-9. Mając włosy o średniej porowatości nakładaj na nie oleje z migdałów, olej makadamia, sezamowy, z orzechów laskowych, kameliowy lub dobrej klasy oliwę z oliwek. Włosy średnioporowate będą wymagały dobrego nawilżenia oraz wygładzenia, które nada im więcej blasku.
Włosy wysokoporowate są zdecydowanie włosami najbardziej wymagającymi. Łuski tychże włosów dość mocno odstają od ich łodygi, co sprawia, iż ulatuje z nich cała wilgoć, a włosy wysokoporowate mają największą tendencję do przesuszenia. Tego typu włosy bywają też matowe, łamliwe, brak im połysku, mocno się puszą. Są podatne na stylizację i bardzo gwałtownie schną po myciu. Mają tendencję do plątania się. Ich pielęgnacja wymaga zastosowania olejów wielonienasyconych, o dużych cząsteczkach, bogatych w kwasy omega-3 i omega-6. Włosy te trzeba chronić przed utratą wilgoci, wymagają intensywnej regeneracji, odżywienia. Olejami jakie sprawdzą się idealnie w ich przypadku są olej z nasion malin, olej lniany, olej z truskawki, arganowy, z wiesiołka, z bawełny, etc. Można na nie położyć również żel z aloesu, najlepiej w jak najczystszej, naturalnej formie.
Olejowanie na noc czy w ciągu dnia?
Olejować można włosy na dwa sposoby – na sucho lub na mokro, można je także olejować niedługo lub całą noc. By ten typ pielęgnacji przyniósł spodziewane efekty, olej na włosach należy pozostawić na minimum 2 – 3 godziny. To minimalny czas, gdy dobroczynne składniki zawarte w kosmetyku będą miały szansę wniknąć w głąb włosa i odżywić go, nawilżyć oraz zregenerować. Najlepszym rozwiązaniem jest pozostawienie oleju na włosach na noc. Olejowanie na sucho na noc jest banalnie proste, a jak je prawidłowo wykonać powiemy w następnym akapicie.
Olejowanie włosów na noc krok po kroku
Olejowanie włosów jest bardzo prostym zabiegiem pielęgnacyjnym. Podstawową zasadą jest korzystanie ze sprawdzonych, rekomendowanych kosmetyków. Oleje do włosów powinny być naturalne, nierafinowane. Ważna jest także kwestia ich przechowywania. Warto kupować oleje zamknięte w ciemnych, brązowych, szklanych butelkach. Po otwarciu przechowuj je szczelnie zamknięte, w zacienionym miejscu.
Olejowane włosy na noc mogą być suche lub lekko zwilżone, ważne by nie były pokryte warstwą żelu czy lakieru, a czyste. Przed olejowaniem można włosy lekko spryskać hydrolatem o działaniu nawilżającym lub też zaaplikować na nie odrobinę wody kokosowej lub gliceryny. Tego typu kosmetyk oraz olej rozprowadzamy po całej długości włosów, a następnie warto je dodatkowo wczesać grzebieniem. By nocą nie zabrudzić sobie pościeli, warto na włosy nałożyć ręcznik lub specjalny czepek.
Rano zmywamy olej. Najpierw trzeba go zemulgować. W tym celu na pasma włosów zaaplikuj ulubioną maskę lub odżywkę i pozostaw kosmetyk na włosach przez minimum 5 minut. Po tym czasie umyj włosy łagodnym szamponem jak zawsze.
Olejowanie włosów na noc – efekty
Olejowanie włosów jest doceniane od czasów starożytnych, ponieważ przynosi wiele dobrych efektów. Regularne wykonywanie tego typu pielęgnacji znacząco odżywia łodygę włosa, nawilża ją i wygładza. Oleje można także aplikować na skalp i również dla skóry ich działanie przynosi wiele dobrych korzyści. Olejowanie wpływa na wzmocnienie cebulek włosa, ogranicza ich wypadanie. Takie efekty można uzyskać stosując na skórę np. olej rycynowy lub olej konopny. Raz na jakiś czasu warto zaaplikować na skalp olej także wtedy, jeżeli doskwiera nam świąd lub podrażnienie skóry głowy. Włosy regularnie olejowane są znacznie mniej podatne na działanie zewnętrznych czynników, w tym czynników jak atmosferycznych jak wiatr czy słońce. Olejowanie chroni je przed elektryzowaniem się jak i pomaga chronić kolor farbowanych włosów, nadając im jednocześnie sprężystość i wydobywając ich blask.
Podsumowując, chcąc cieszyć się piękną fryzurą, pełną życia i blasku, warto traktować olejowanie włosów na noc jako rutynową ich pielęgnację. Olejowanie włosów przynosi takie rezultaty, jaki zdecydowanie zauważy Twoje otoczenie! W niedługim czasie włosy staną się bardziej jedwabiste, gładkie, pełne życia. Olejowanie włosów na noc to banalnie prosta czynność, która przynosi tak wiele wymiernych korzyści.