Olej rycynowy to produkt, po który chętnie sięgały nasze babki i prababki, aby w naturalny sposób zadbać o zdrowie i doskonały wygląd swoich włosów. Dzisiaj jest to składnik wielu profesjonalnych, jak i drogeryjnych kosmetyków. Używany oddzielnie jest też popularny w domowej pielęgnacji włosów. Jak zatem stosować olej rycynowy, co daje oraz jakie ma zalety i… wady?
Olej rycynowy to doskonały kosmetyk zarówno do poprawy zdrowia i kondycji włosów, jak i przyspieszenia ich wzrostu. Przed zastosowaniem go, warto dowiedzieć się więcej na jego temat, ponieważ ma on nie tylko wiele zalet, ale jak się okazuje – w nadmiarze może także szkodzić puklom.
Co zawiera olej rycynowy?
Co interesujące olej rycynowy występuje także pod mniej popularną nazwą – oleju rącznikowego. Wszystko przez to, iż pozyskiwany jest on z nasion rącznika pospolitego. W jego składzie znajdziemy:
- Białka,
- Witaminę E,
- Nienasycone kwasy tłuszczone,
- Kwas rycynolowy.
Olej rycynowy – jakie efekty daje stosowany na włosy?
Produkt ten jako składnik pielęgnacji włosów, może przynieść wiele korzyści. Wśród zalet jego stosowania znajdziemy:
- Szybszy porost włosów,
- Głębokie odżywienie,
- Ochrona,
- Nadanie blasku,
- Wygładzenie,
- Zamknięcie łusek włosów,
- Ujarzmienie kosmyków,
- Przeciwdziałanie puszeniu.
Wady oleju rycynowego
Stosowanie oleju rycynowego ma nie tylko korzyści, ale jak się okazuje – kiedy przesadzimy z ilością tego składnika lub stosujemy go zbyt często – może przynieść także negatywne konsekwencje. Najważniejszą jest przesuszenie włosów, a także zwiększenie łamliwości pasm.
Wadą oleju rycynowego jest także to, iż jest on bardzo gęsty i kleisty, przez co stosowany bez innych składników, może okazać się zbyt trudny, a choćby niemożliwy w aplikacji. Z tego powodu zawsze warto go połączyć z innymi olejami.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak wykonać popielaty brąz?
Zaleta czy wada?
Olej rycynowy znany jest także ze swoich adekwatności… przyciemniania włosów! Z tego powodu nie jest polecany szczególnie osobom mającym włosy farbowane na blond, a także tym z naturalnie jasnymi puklami. Z kolei posiadacze ciemnych kosmyków będą zdecydowanie zadowoleni z używania tego produktu.
Na jakich włosach sprawdza się olej rycynowy?
Oleju rycynowego nie powinny używać osoby o włosach niskoporowatych. Najlepiej działa on bowiem na tych nisko- i średnioporowatych. Na tego typu pasmach zadziała wygłądzająco, domknie łuski i doda blasku.
Jak wybrać wysokiej jakości olej rycynowy?
Aby olej rycynowy jak najlepiej zadziałał na Twoich włosach, powinien być on wysokiej jakości. Składnik ten najlepiej jest, kiedy jest tłoczony na zimno, a także przechowywany w ciemnej butelce i tak jak każdy inny olej – w chłodnym miejscu. Warto także, aby miał czysty skład – takich zwykle nie mają produkty, w których nazwie pojawia się „olejek”.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Co daje aloes w pielęgnacji włosów?
Jak gwałtownie rosną włosy po olejku rycynowym?
Tempo wzrostu włosów jest kwestią bardzo indywidualną i zależy od wielu czynników, nie tylko stosowania oleju rycynowego. Na ten fakt wpływ mają także: zdrowa dieta, higieniczny tryb życia, odpowiednie nawodnienie organizmu, nie sięganie po używki i oczywiście czynniki genetyczne. Tempo wzrostu włosów to zwykle 1-1,5 cm na miesiąc, a regularne stosowanie oleju rycynowego może przyspieszyć ten proces. Rezultaty aplikowania tego składnika widać już po 3-6 tygodniach.
Domowa wcierka z olejem rycynowym na porost włosów
Olej rycynowy to doskonały składnik do przygotowania domowych wcierek, które będą działały odżywczo na cebulki i mogą przyspieszyć porost włosów. Z czym warto połączyć go dla zdrowych i pięknych kosmyków?
Wcierka z oleju rycynowego i żółtka
Aby przygotować tę wcierkę będziesz potrzebować:
- 2 łyżek oleju rycynowego,
- 1 żółtka jajka,
- 2 łyżek oleju arganowego.
Wszystkie te składniki dokładnie wymieszaj i nanieś na skórę głowy. Pozostaw na ok. 20 minut, po czym zmyj dokładnie wykorzystując ulubiony szampon. Ze względu na to, iż zarówno olej rycynowy, jak i żółtko jajka są bardzo gęste, może się okazać, iż w celu dokładnego oczyszczenia, będziesz potrzebować dwóch myć włosów.
Wcierka zawierająca powyższe składniki to prawdziwe bogactwo witamin i głębokie odżywienie cebulek. W żółtku jajka znajdują się m.in. witaminy: A, D, E i K (czyli te rozpuszczalne w tłuszczach), a także lecytyna. Olej arganowy z kolei zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe – przede wszystkim linolowy omega-6 i oleinowy omega-9, a także witaminę E.
Pamiętaj, iż aplikując wcierkę zawsze warto także wykonać masaż skóry głowy, aby poprawić w niej krążenie. Zdecydowanie przyspieszy to porost włosów, a także poprawi dotlenienie cebulek.
Zalety wcierek z olejem rycynowym
Przyspieszenie wzrostu włosów to nie jedyna zaleta stosowania wcierek zawierających w swoim składzie olej rycynowy. Pozostałymi są:
- Odżywienie cebulek,
- Wsparcie w walce z łupieżem (olej rycynowy wykazuje adekwatności grzybobójcze),
- Przywrócenie skórze równowagi,
- Przeciwdziałanie nadmiernemu przetłuszczaniu pasm.
Domowe maski z olejem rycynowym
Naturalne składniki dają wiele możliwości ich łączenia w celu poprawy kondycji włosów. Warto wybrać te, które najlepiej sprawdzą się na Twoich kosmykach.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Jak stosować awokado w pielęgnacji włosów?
Maska z oleju rycynowego, banana i awokado
Do przygotowania tej maski potrzebować będziesz:
- 2 łyżki oleju rycynowego,
- 1 banana,
- 1 awokado,
- 2 łyżki oliwy z oliwek.
Na początku dokładnie rozgnieć owoce, po czym dodaj do nich olej rycynowy, a także oliwę z oliwek. Wymieszaj wszystkie składniki i nanieś je na osuszone bądź lekko wilgotne włosy. Pozostaw na ok. 20 minut bądź pół godziny, po czym zmyj dokładnie z pasm. Na koniec możesz zaaplikować także delikatną, drogeryjną bądź profesjonalną odżywkę, co tylko spotęguje odżywczy efekt.
Maska z oleju rycynowego i miodu
Do przygotowania tej maski potrzebować będziesz:
- 2 łyżki oleju rycynowego,
- 2 łyżki miodu,
- 2 łyżki oleju arganowego,
- 2 łyżki śmietany.
W miseczce wymieszaj dokładnie wszystkie składniki i gotową mieszankę nanieś dokładnie na osuszone lub lekko wilgotne włosy. Pozostaw na ok. 20 minut do pół godziny. Po tym czasie zmyj ją z włosów i nałóż lekką maskę bądź odżywkę, aby spotęgować efekt pielęgnacyjny.
Pamiętaj, iż olej rycynowy możesz także dodawać do różnych masek, które stosujesz na co dzień, aby je wzbogacić i wzmocnić odżywczy rezultat.
Czy olej rycynowy zagęszcza włosy?
Stosowanie oleju rycynowego w formie wcierki na skórę głowy może pozytywnie wpłynąć na gęstość kosmyków. Nie powinniśmy jednak spodziewać się zniewalających efektów, jeżeli aplikujemy tylko ten składnik bez połączenie z innymi sposobami pielęgnacji. Na stan włosów, w tym ich gęstość, wpływa wiele czynników. Do tej kwestii należy podejść holistycznie – działając zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz.
Czy warto stosować olej rycynowy na końcówki włosów?
Samego oleju rycynowego nie powinno się stosować na końcówki włosów. Ze względu na to, iż jest bardzo gęsty i trudny w aplikacji, może pozostawiać po sobie tłusty film, co da nieestetyczny efekt. W połączeniu z innymi składnikami olej rycynowy sprawdza się bardziej jako maska.
Jeśli stosujesz olej rycynowy zbyt często, to może on spotęgować… rozdwajanie się końcówek! Wszystko przez powodowanie przesuszenia i wzrost kruchości pasm.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Co daje żółtko w pielęgnacji włosów?
Jak aplikować olej rycynowy – na mokre czy suche włosy?
Olej rycynowy połączony z innymi składnikami pielęgnacyjnymi możesz nanosić zarówno na osuszone, jak i wilgotne kosmyki. Ze względu na gęstość tego produktu można aplikować go na humektantowy podkład – np. żel aloesowy czy… wodę z miodem!
Warto dopasować sposób nanoszenia oleju rycynowego do rodzaju swoich włosów, a także własnych preferencji.
Olej rycynowy może być doskonałym uzupełnieniem pielęgnacji włosów, a także składnikiem, który skutecznie przyspieszy ich porost. Jest także sposobem na dodanie kosmykom kuszącego blasku. Tak jak z każdym produktem pielęgnacyjnym – należy pamiętać, aby zachować w jego stosowaniu umiar i uważnie obserwować, jak Twoje włosy na niego reagują. Takie podejście pozwoli Ci się cieszyć pięknymi i zdrowymi puklami przez długi czas.