Poznaj pyszne i chrupiące ogórki w miodzie do słoików na zimę. W smaku są słodko kwaśne i bardzo gwałtownie znikają z talerza podczas obiadu czy grilla. Sprawdzą się idealnie także jako zakąska podczas imprezy. Zobacz jak w prosty i szybki sposób zrobić ogórki w zalewie octowo miodowej.
Ogórki w miodzie – składniki:
Szklanka to pojemność 250 ml. Na każdy 1 kg ogórków przygotuj 2 słoiki od 0,72 do 0,9 L. Podaję proporcje na 1 kg ogórków gruntowych.
- 1 kg ogórków gruntowych (małe i średnie)
- 1 średni ząbek czosnku (pół ząbka na słoik)
- 2 listki laurowe (1 sztuka na słoik)
- 4 ziarna ziela angielskiego (po 2 sztuki na słoik)
- 4 ziarna pieprzu czarnego (po 2 sztuki na słoik)
Zalewa:
- 1 litr wody (4 szklanki)
- 200 ml octu (4/5 szklanki)
- 150 g miodu (6 łyżek)
- 220 g cukru (1 szklanka)
- 2 płaskie łyżeczki soli kamiennej, niejodowanej do przetworów
Sposób wykonania ogórków w miodzie
Do przygotowania ogórków w miodzie potrzebować będziemy przede wszystkim: ostrego noża i deski do krojenia, garnka oraz wyparzonych słoików i zakrętek.
Krok 1. Przygotowuję słoiki, nakrętki oraz ogórki
Słoiki oraz nakrętki dokładnie myję i wyparzam wrzątkiem lub w piekarniku nastawionym na 100 stopni C. Większe ilości nastawiam w zmywarce do naczyń.
Ogórki myję pod bieżącą i zimna wodą. Możesz użyć też twardszej części gąbki do naczyń. Moje ogórki są świeże i jędrne z własnego ogródka. jeżeli masz ogórki ze sklepu lub bazarku, to namocz je w misce z zimną wodą przez około 1 godzinę.
Z ogórków odcinam i usuwam gorzkie końcówki. Nie obieram ze skórek. Każdy ogórek kroję w grube 1,5 – 2 cm plastry.
Krok 2. Przygotowuję zalewę
Do garnka wlewam wodę i zagotowuję. Po zagotowaniu zdejmuję z ognia, wlewam ocet i wsypuję sól oraz cukier. Dodaję także miód. Całość oczywiście mieszam, aż miód, cukier i sól sie rozpuszczą.
Krok 3. Umieszczam ogórki w słoju i zalewam zalewą miodowo octową
Na spód każdego słoja wkładam: pół ząbka czosnku, listek laurowy oraz po2 ziarna ziela angielskiego i pieprzu czarnego. Do każdego słoika wkładam pokrojone w plastry ogórki gruntowe.
Następnie zalewam przygotowaną zalewą, która może być gorąca lub przestudzona. Ja zalewam gorącą zalewą. Mocno zakręcam nakrętki na słoikach.
Krok 4. Pasteryzuję ogórki w miodzie
Ogórki pasteryzuję według zasady gorące słoiki do garnka z gorącą wodą lub nagrzanago piekarnika. Zimne słoiki do garnka z zimną wodą lub chłodnego piekarnika.
Metoda 1. Na dnie garnka wyścielam ściereczkę kuchenną. Nalewam wody do około 3/4 lub 4/5 wysokości słoika i zagotowuję wodę. Gorące słoiki z ogórkami ostrożnie umieszczam do garnka z gotującą się wodą, tak aby się nie stykały ze sobą. Ogień zmniejszam, aby woda tylko lekko bulgotała. Słoiki 0,9 L pasteryzuję przez około 10 minut.
Metoda 2. Do nagrzanego piekarnika do temperatury 110 stopni C wkładam gorące słoiki z ogórkami. Pasteryzuję w temperaturze 110 stopni C przez 10 minut.
Następnie po pasteryzacji odwracam słoiki do góry dnem i układam na blacie kuchennym, wyścielonym ręcznikiem lub ścierka kuchenną. Dzięki temu sprawdzam, czy słoiki są szczelnie zamknięte i dodatkowo nakrętka lepiej zasysa. Po ostygnięciu przenoszę przetwory oczywiście do zimnej i ciemnej piwnicy.
Sprawdź także moje pozostałe przetowry z ogórków:
Sałatka z ogórków do słoików na zimę
Tradycyjne ogórki kiszone
Ogórki konserwowe
Ogórki z miodem są dobre już po tygodniu. Najlepiej oczywiście smakują zimą do obiadu lub jako przekąska na imprezę. Życzę smacznego!