Ogólnopolska Karta Seniora na Filipinach!

glosseniora.pl 3 dni temu
Zdjęcie: seniora


Marzą ci się wakacje pośród piaszczystych plaż w urokliwym hotelu, a w dodatku na egzotycznej wyspie? Marzenia trzeba spełniać i to za niższą cenę! Do programu Ogólnopolska Karta Seniora i jego międzynarodowej wersji International Senior Card dołączyły trzy obiekty noclegowe oraz sklepik z pamiątkami z wyspy Palawan na Filipinach. Co wiemy o tym egzotycznym kraju?

Do 1898 roku wyspy były kolonią hiszpańską. Najeźdźcy narzucili miejscowym wiarę katolicką i walutę peso – taką samą jak w Meksyku. Od tamtego roku Filipiny stały się kolonią Stanów Zjednoczonych, a w wyniku wojny amerykańsko–filipińskiej śmierć poniosło do miliona cywilów, głównie z powodu głodu i chorób. Z kolei w 1942 roku wyspy przejęła Japonia. Uzyskały niepodległość dopiero w 1946 roku.

Seniorzy na Filipinach

Do marca 2024 na Filipinach zarejestrowało się około 4,5 miliona osób starszych. Prognozuje się, iż w latach 2025–2030 tamtejsi seniorzy będą stanowić co najmniej 10% ogółu populacji, a więc tamtejsza ludność stanie się starzejącym społeczeństwem.

Istnieje specjalny program dla seniorów, którzy w ramach niego co kwartał dostają 3000 peso (około 591 złotych). Ta kwota zwiększa się co jakiś czas. Niezamożni seniorzy są uprawnieni również do miesięcznego stypendium w wysokości 1000 peso na pokrycie codziennych wydatków. Oprócz tego każdy osoba starsza ma prawo do 20% zniżki na korzystanie z usług transportowych, hoteli, ośrodków wypoczynkowych, restauracji, na zakup leków na terenie całego kraju, prywatną opiekę zdrowotną i pokrycie innych potrzeb medycznych.

Seniorzy są objęci państwową opieką zdrowotną (PhilHealth), za którą nie płacą, choćby jeżeli nie odprowadzali wcześniej składek. Mają gwarancję korzystania ze świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych po przyjęciu do jakiejkolwiek placówki opieki zdrowotnej akredytowanej przez PhilHealth. Senior może też skorzystać z 5% zniżki na rachunki za media, jeżeli gospodarstwo domowe nie zużywa więcej niż 100 kWh prądu i 30 mł wody. Z okazji setnych urodzin solenizant dostaje co roku od państwa 100 tysięcy peso. Na Filipinach obowiązuje również przekazanie 1% budżetu na zajęcia aktywizacyjne dla seniorów. Procent może być zwiększony przez jednostkę samorządu lokalnego, ale zależy to od lokalnego poboru podatków.

Dieta i nastawienie

Średnia długość życia kobiet to 70 lat, a mężczyzn – 67. Zarówno panie, jak i panowie przechodzą na emeryturę w wieku 60 lat, ale mają możliwość przedłużenia okresu pracy do 65 roku życia. Po tym czasie seniorzy mogą podejmować aktywność zawodową wyłącznie na umowę o dzieło. Około 60% seniorów pracuje jako farmerzy lub rybacy, bo rolnictwo to jedno z głównych źródeł utrzymania tamtejszej ludności. Filipińczycy żyją długo, co zawdzięczają diecie i pozytywnemu podejściu do życia. Są to ludzie odporni. Codziennie przed śniadaniem piją sok z młodego kokosa, żeby wspierać układ trawienny. Dbaniu o zdrowie sprzyja kuchnia filipińska – pełna smaków i tekstur, a także podejście do rodziny. Filipińczycy trzymają się razem, nie oddają swoich starszych krewnych do domów starców. W przypadku śmierci rodzina dostaje świadczenie w wysokości 200 tysięcy peso. Seniorzy są dla Filipińczyków autorytetem, a ważne decyzje są podejmowane właśnie przez starszyznę. Dzieci witają najstarszych członków rodziny gestem zwanym manopo – biorą dłoń krewnego i kładą na czole, żeby wyrazić głęboki szacunek.

Tekst przygotowany przez Magdalenę Kwintę

Idź do oryginalnego materiału