Jak informuje serwis „Super Express”, strażakom nie udało się jeszcze ugasić pożaru Biebrzańskiego Parku Narodowego. Służby wskazują, iż choć sytuacja „ trochę się ustabilizowała”, to w dalszym ciągu nie można powiedzieć, iż ogień został dogaszony.
Pożar Biebrzańskiego Parku Narodowego
Biebrzański Park Narodowy wybuchł w niedzielę 20 kwietnia. Z informacji przekazanych przez dziennik wynika, iż płonie „obszar na styku powiatów augustowskiego i monieckiego. W Poniedziałek Wielkanocny służby informowały, iż ogień rozprzestrzenił się na 450 ha. Akcja gaśnicza przez cały czas trwa.
„We wtorek rano w akcji gaśniczej bierze udział 167 strażaków i 31 pojazdów. Sytuacja nieco się ustabilizowała” - poinformował Cezary Zalewski z Komendy Powiatowej PSP w Wysokiem Mazowieckiem, cytowany przez „Super Express”.
Zalewski podkreśla, iż choć sytuacja się poprawiła, w dalszym ciągu nie można powiedzieć, iż pożar jest dogaszony.
Działania Straży Pożarnej w Biebrzańskim Parku Narodowych
W rozmowie z Polską Agencją Prasową Zalewski stwierdził, iż w nocy z poniedziałku na wtorek strażacy użyli węży gaśniczych, aby zbudować linię o długości 1 km. Węże są zasilane wodą z rzeki. W akcji wykorzystywane są również drony, które wskazują miejsca, które punktowo są przelewane wodą.
Pożar, który w Biebrzańskim Parku Narodowym wybuchł w minioną niedzielę nie był jedynym, jaki w ostatnim czasie wybuchł na terenie tego konkretnego parku narodowego. Przed trzema tygodniami spłonęło ok. 90 ha suchych traw i trzcin na skraju powiatów augustowskiego i sokólskiego. Akcja gaśnicza trwała kilka godzin.
Kilka dni temu spłonęło 8-9 ha. Przyczyny pożarów są przez cały czas badane, a ich ustaleniem zajmują się biegli w zakresie pożarnictwa.