Większość odpływów prysznicowych do brodzika to rozwiązania przeznaczone do zabudowy w podłodze. jeżeli jednak zależy nam na tym, aby mieć pod stopami idealnie gładką posadzkę, można pokusić się o zakup odpływu do wbudowania w płaszczyznę pionową. To modele do kabin prysznicowych, w których przynajmniej jedna ze ścian to ściana łazienki.
Czy warto wybrać odpływ punktowy do brodzika?
Odpływ prysznicowy liniowy jest zbudowany z korpusu z elementem odpływowym, który jest zakryty rusztem, czyli popularną kratką. Wewnątrz jest umiejscowiony osadnik zanieczyszczeń i zamknięcie syfonowe. Przeważnie zamknięcia mają 50 mm, ale można także spotkać odpływy z zamknięciem do 30 mm. Niektóre wpusty prysznicowe mogą być dodatkowo wyposażone w nasadki, czyli elementy dystansowe, które pozwalają na dopasowanie poziomów odpływu i posadzki w łazience. Udogodnieniem mogą być ramy nośne - elementy montażowe, na których jest oparty ruszt - górny i dolny kołnierz do uszczelniania połączenia wpustu z warstwą konstrukcyjną podłogi i izolacją przeciwwilgociową, która jest ułożona w warstwie jastrychu.
Kratki wpustów prysznicowych wykonywane są ze stali nierdzewnej, żeliwa bądź tworzywa sztucznego. Przeważnie są kwadratowe lub owalne. Odpływ punktowy umieszczany jest zwykle w centralnym punkcie podłogi w kabinie prysznicowej. Co istotne, podłoga musi być ułożona z równomiernym spadkiem w jego kierunku.
Odpływ do brodzika liniowy
Odpływ prysznicowy liniowy w zasadzie ma podobne elementy do odpływu punktowego. Składa się z korpusu, który jest nazywany korytkiem ze względu na swój podłużny kształt, osadnika oraz syfonu. Korytka mają długość od 40 do 120 cm, szerokość 4-8 cm oraz wysokość 1,5-3 cm. Niektóre z nich mogą być przycinane na dowolną długość lub wydłużane z pomocą dodatkowych elementów. jeżeli chodzi o syfony odpływów liniowych, mają one wysokość od 65 do 160 mm. Od góry korytka są przykrywane rusztem, czyli kratką.
Większość rusztów wykonywana jest ze stali nierdzewnej, satynowanej bądź polerowanej. Ruszt może mieć otwory lub pokrywę z ramką do wypełnienia płytką terakoty bądź inną okładziną podłogową. Odpływy liniowe mogą być montowane w dowolnym miejscu podłogi w kabinie prysznicowej.
Jak zamontować odpływ do brodzika?
Pozostaje jeszcze kwestia, jak zamontować odpływ do brodzika. Ważne jest to, aby na zabudowanie w warstwach podłogi pod prysznicem odpływu punktowego lub odpływu liniowego zdecydować się jeszcze przed zrobieniem wylewki w łazience. jeżeli remontujemy łazienkę, trzeba będzie rozkuć podłogę i wylewkę. Pod płaszczyzną prysznica muszą się zmieścić elementy, których łączna grubość wynosi 12-15 cm. Do izolowania stosuje się folię w płynie, a także maty i taśmy uszczelniające, dzięki których zabezpieczone zostają narożniki.
Podejście kanalizacyjne najczęściej prowadzi się w podłodze na gruncie przed ułożeniem płyty podłogi. Niezbędne elementy mieszczą się w warstwach ocieplenia i betonu. Rurę kanalizacyjną prowadzi się z dwuprocentowym spadkiem do odpływu brodzika do pionu bądź przewodu odpływowego. Na koniec układa się warstwę ocieplenia ze styropianu i folię PCV, a na niej wylewkę. Podłogę pod kabiną prysznicową wykańcza się materiałem odpornym na wodę.