Odkryli Miszczyka

rc.fm 2 miesięcy temu

W czasie remontu budynku nieistniejących już Kaliskich Zakładów Przemysłu Jedwabniczego przy Majkowskiej, w którym w tej chwili mieści się szkoła, odkryto dobrze zachowaną zdobioną elewację. Najprawdopodobniej to sgraffito wykonane w latach 60. przez Zygmunta Miszczyka, jednego z najlepszych artystów sztuki użytkowej związanego z Kaliszem, którego cechą charakterystyczna były graficzne motywy.

„I nagle się okazało, iż spod tynków wyłoniło się dobrze zachowane sgraffito dawnej fabryki. Jest to wzór geometryczny z literą K i jest to najprawdopodobniej inicjał mieszczącej się tam fabryki. Była to charakterystyczna ozdoba tamtych czasów, kiedy starano się w taki sposób zdobić również budynki fabryczne. Zygmunt Miszczyk był również twórcą tzw. niebieskiej mozaiki na dawnym kina Oaza, wystroju kawiarni Ratuszowej, wielu sklepów. I to wszystko zniknęło, mimo iż to były bardzo dobrej jakości prace” - powiedział radiuCENTRUM historyk Maciej Błachowicz.

na fot.: Maciej Błachowicz

W 2014 zajmujący się przestrzenią miejską historycy sztuki próbowali powstrzymać zakrycie pod styropianem i tynkiem sgraffito autorstwa Zygmunta Miszczyka znajdujące się na budynku kaliskiego NOT. Właściciel budynki był nieubłagany. I nie jest to jedyny przykład niszczenia prac tego autora logo dla firmy WINIARY.

„Taki obiekt ubogaca przestrzeń miasta, świadczy o jego historii. Prawdę mówiąc nie spodziewałem się, iż takie smutne będą losy dzieł Miszczyka, bo po jego śmierci spora część tych prac została zniszczona. Niedawno zniszczeniu uległa mozaika Ikar na budynku WSK przy Częstochowskiej. Takie miasta jak Warszawa, Poznań, Łódź o tego typu rzeczy bardzo dba w tej chwili. Zresztą choćby Generalny Konserwator Zabytków wydał okólnik do konserwatorów nakazujący zwrócić uwagę na tego typu obiekty i starać się w miarę możliwości je ratować" - dodał Maciej Błachowicz.

na fot.: mozaika Ikara przed i po zniszczeniu

O odkryciu sgraffito wie już kaliska delegatura Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Informacje przekazano także Galerii Sztuki im. Jana Tarasina, w której w tej chwili prezentowane są prace Zygmunta Miszczyka.

Autor:

Personalia

e-mail [email protected]

Nazwisko:

Agnieszka Walczak

NEWS nr 2:

N
Idź do oryginalnego materiału