Rzadko spotykane zjawisko optyczne, które pojawia się na niebie i może być zobaczone gołym okiem, to halo słoneczne lub księżycowe. Jest to widowiskowy pierścień światła wokół Słońca lub Księżyca, który można obserwować bez dodatkowego sprzętu.
W Polsce halo słoneczne jest stosunkowo rzadkim zjawiskiem, ale coraz więcej osób interesuje się tym fenomenem. Czym dokładnie jest halo i jak powstaje?
Co to jest halo?
Halo należy do grupy fotometeorów, które są zjawiskami świetlnymi powstającymi wskutek odbicia, załamania, ugięcia lub interferencji światła słonecznego lub księżycowego. Halo to grupa zjawisk optycznych w postaci pierścieni, łuków, słupów lub plam świetlnych, powstających wskutek załamania lub odbicia światła przez kryształki lodu unoszące się w powietrzu.
Rodzaje halo
Istnieją różne rodzaje halo, w tym 22-stopniowe, które jest najczęstszym z nich. Pojawia się ono jako pierścień zwykle mlecznobiałego światła wyśrodkowanego na Słońcu o promieniu 22 stopni – około dwa razy większym niż szerokość wyciągniętej pięści.
Inne przykłady halo to: duży pierścień – tzw. 46° halo, słup świetlny, łuk styczny górny, łuk styczny dolny; łuk Parry’ego, łuk Lowitza.
Czy patrzenie na halo jest bezpieczne?
Patrzenie na halo wygląda spektakularnie i przyciąga wzrok, ale należy pamiętać, iż oglądanie halo wiąże się z patrzeniem w stronę Słońca. Niepatrz bez odpowiedniej ochrony, ponieważ może doprowadzić do uszkodzenia wzroku i bólu oczu oraz głowy.
W następnym artykule: Czym jest piorun kulisty i czy faktycznie istnieje? Co na ten temat mówi nauka?