Od wieków uchodzą za afrodyzjak. Jedzenie może skończyć się tragicznie

pysznosci.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Ostrygi (Wikimedia Commons)


Ostrygi mogą być bardzo niebezpieczne. Tydzień temu mężczyzna z Missouri zmarł po zjedzeniu produktu zanieczyszczonych mięsożerną bakterią, Vibrio vulnificus. Dlaczego musimy uważać, gdy je jemy?

„To najbardziej ryzykowne produkty spożywcze, a ryzyko wzrasta, im dłużej je jesz. Jestem pewien, iż nie będziecie teraz jeść ostryg codziennie” – ostrzega Keith Warriner, naukowiec zajmujący się sprawami żywności na University of Guelph w Ontario.

Ostrygi mogą zawierać niebezpieczną bakterię

Warriner stwierdził, iż produkty te mogą być skażone nowowirusami lub naturalnie występującą bakterią Vibrio. Zgodnie z oświadczeniem Kanadyjskiej Agencji Zdrowia Publicznego (PHAC) „drobnoustroje mogą występować w dużych ilościach w wodach przybrzeżnych, kiedy jej temperatura jest podwyższona. Większość osób ma kontakt z Vibrio, gdy je surowe lub niedogotowane skorupiaki, a zwłaszcza ostrygi”.

Nauka zna kilka gatunków tej bakterii. PHAC twierdzi, iż Vibrio vulnificus, które zjadają mięso, mogą powodować zagrażające życiu infekcje ran. Są przyczyną posocznicy i infekują krew. Osoby, które się nią zaraziły, potrzebują intensywnej opieki medycznej, a gdy zajdzie taka potrzeba, muszą mieć amputowane kończyny. Keith Warriner uważa, iż to bardzo brutalny drobnoustrój.

„Gdy słyszymy o przypadkach, często jest mowa o osobach starszych lub z obniżoną odpornością. Jednak w przypadku Vibrio vulnificus nie ma znaczenia, w jakim wieku jesteś” – mówi.

Jeśli zarazimy się inną bakterią z tego gatunku, możemy zmagać się z nudnościami, biegunką, wymiotami i silnym bólem głowy. W tym przypadku objawy będą łagodne i ustąpią w ciągu tygodnia.

Ostrygi (Wikimedia Commons)

Dlaczego jedzenie ostryg jest bardzo ryzykowne?

Ekspert tłumaczy, iż surowe ostrygi wyławiane są z morza, w których jakość wody pozostawia wiele do życzenia. Odniósł się do raportu World Wildlife Fund Canada, w którym stwierdzono, iż „statki operujące na wodach kanadyjskich co roku generują 147 miliardów litrów odpadów operacyjnych. Jest to odpowiednik 59 000 basenów olimpijskich”.

W komunikacie prasowym napisano, iż odpady zawierają metale ciężkie, związki rakotwórcze, mikrodrobiny plastiku, oleje, patogeny i szkodliwe chemikalia.

„Ostrygi nazywane są małżami, co oznacza, iż są filtratorami. Oznacza to, iż ich mięśnie pochłaniają wszystko, co znajduje się w wodzie” – mówi Warriner. Ryzyko związane z ich zjadaniem wzrasta z powodu zmian klimatu.

„Oznacza to, iż wody stają się coraz cieplejsze. Vibrio może się rozrastać i zanieczyszczać owoce morza. Tak samo patogeny, jak Salmonella, preferują, gdy temperatura wody jest wyższa” – wyjaśnia.

Ostrygi (pxhere)

Co robią sprzedawcy, by ostrygi były bezpieczne?

Warriner uważa, iż w zakładach komercyjnych, które zajmują się hodowlą skorupiaków, stosuje się przetwarzanie wysokociśnieniowe. Podczas tego procesu małże poddawane są działaniu wysokociśnieniowej wody, która ma za zadanie zabić wszelkie patogeny. Dodał, iż woda jest cały czas testowana pod kątem biotoksyn. jeżeli jest ich zbyt dużo, to zamyka się dany obszar.

Czy istnieją technologie, które mogą usprawnić te procesy i uczynić jedzenie ostryg bezpieczniejszym? Ekspert odpowiedział twierdząco. Istnieją czujniki, które w sposób ciągły monitorują jakość wód.

Idź do oryginalnego materiału