OD WAS. “MAM 30 LAT. NIGDY NIE BYŁAM U GINEKOLOGA”

sexed.pl 2 dni temu

“Cześć SEXEDPL. Mam prawie 30 lat i nigdy nie byłam na wizycie ginekologicznej. Wiem, iż powinnam zrobić to już dawno temu, ale im dłużej to odkładam, tym bardziej obawiam się nie tylko samej wizyty, ale także reakcji lekarza. Boję się, iż ginekolog będzie na mnie krzywo patrzeć, albo skomentuje w nieprzyjemny sposób fakt, iż to moja pierwsza wizyta”.

Ponad 60 proc. kobiet nie robi corocznych badań profilaktycznych, w tym cytologii. Samo zdecydowanie się i zapisanie na wizytę bywa dużym wyzwaniem (nie tylko ze względu na utrudniony dostęp do specjalistów). Strach przed tym, co nieznane, lęk przed chorobami (“skoro nic mnie nie boli, to lepiej nie wiedzieć”), skomplikowana relacja z własnym ciałem – to wszystko może wpływać na to, iż wiele kobiet przekłada wizytę ginekologiczną w nieskończoność, albo nie bada się wcale. A im więcej lat upływa od ostatniego badania, tym trudniej się przełamać.

– Wizyta u ginekologa_ginekolożki może być stresująca, szczególnie gdy jest to pierwszy raz lub gdy czujemy się niepewnie w tak intymnej sytuacji. Jednak warto pamiętać, iż jest to kluczowa część dbania o zdrowie intymne i ogólne. Regularne wizyty pozwalają nie tylko monitorować stan zdrowia, ale również rozwiązywać wszelkie problemy, które mogą się pojawić, jak również zapobiegać poważniejszym schorzeniom – tłumaczy seksuolożka i psycholożka Sara Tylka.

BOJĘ SIĘ, BO NIE WIEM, JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ PIERWSZA WIZYTA I JAK POWINNAM SIĘ PRZYGOTOWAĆ

CO ZROBIĆ PRZED WIZYTĄ GINEKOLOGICZNĄ?

Przygotowanie do wizyty u ginekologa/ginekolożki jest stosunkowo proste. Ważne jest umycie się przed wizytą, ale nie trzeba się specjalnie golić. Warto założyć świeżą bieliznę i przypomnieć sobie daty ostatnich miesiączek. jeżeli czujemy się zestresowan_, warto napisać na kartce pytania, które chcemy zadać lekarzowi/lekarce, co może pomóc w przełamaniu niepewności.

JAK WYGLĄDA WIZYTA GINEKOLOGICZNA?

Podczas samej wizyty ginekolog/ginekolożka przeprowadza z nami rozmowę, zadając pytania dotyczące naszego zdrowia, dojrzewania, regularności miesiączek, ewentualnych dolegliwości czy przyjmowanych leków.

Jeśli to konieczne, zaprosi nas na fotel ginekologiczny, gdzie przeprowadzi badanie palpacyjne oraz ginekologiczne. Może również zaproponować dodatkowe badania, jak USG, aby kompleksowo ocenić nasze zdrowie.

Ważne jest, aby pamiętać, iż lekarz/lekarka jest tam po to, aby pomóc nam w trosce o zdrowie, jest to profesjonalist(k)a z doświadczeniem i wiedzą, która/y dba o nasze dobro bez wstydu czy obawy. Możemy śmiało zadawać wszelkie pytania i wyrażać swoje obawy, ponieważ żadne z pytań nie jest dziwne ani nieuzasadnione.

Kluczowe jest także znalezienie specjalisty/ki, przy którym/ej czujemy się komfortowo i który budzi nasze zaufanie. Zatem warto skorzystać z osoby z polecenia lub na podstawie opinii w internecie. Trzymam za Ciebie kciuki!

WSTYDZĘ SIĘ TEGO, ŻE GINEKOLOG KRZYWO NA MNIE SPOJRZY, KIEDY DOWIE SIĘ, ŻE TO MOJA PIERWSZA WIZYTA

– Absolutnie nie jest to żaden wstyd. Każdy wiek jest dobry, by zacząć wizyty – tłumaczy ginekolog Łukasz Ciastoń. – Najważniejsza jest ich regularność. W profilaktyce ginekologicznej chodzi właśnie o to, by wykrywać różne stany chorobowe wtedy gdy nic się nie dzieje, zanim pojawią się jakiekolwiek dolegliwości. Krzywe spojrzenie podczas wizyty nie powinno się pojawić.

Pamiętaj! jeżeli masz jakieś pytanie, zawsze możesz zadać je anonimowo naszym ekspertom. TAK, CHCĘ ZADAĆ PYTANIE>>>

JAK MOŻESZ WESPRZEĆ BLISKĄ OSOBĘ, ŻEBY CHODZIŁA REGULARNIE DO GINEKOLOGA?

Lęk przed wizytą ginekologiczną może dotyczyć Ciebie, Twojej mamy, siostry, córki, przyjaciółki, albo babci. jeżeli chcesz namówić bliską osobę na spotkanie z ginekologiem_żką, pamiętaj, aby nie straszyć, nie naciskać, nie wyśmiewać, ale zaoferować pomoc oraz wsparcie. Co możesz zrobić?

  • Opowiedzieć o tym, jak przebiega wizyta ginekologiczna, ile trwa samo badanie, o co może zapytać lekarz.
  • Zaproponować, iż wspólnie wybierzecie dobrego specjalistę i razem zapiszecie się na badania.
  • Zaoferować wsparcie.
Idź do oryginalnego materiału