Jak działa system kaucyjny?
Istotom działania systemu kaucyjnego jest promowanie recyklingu i ponownego wykorzystywania opakowań. Co do zasady, to producenci będą musieli umieścić na opakowaniach symbol informujący konsumenta, iż dany produkt jest nim objęty, a także o wysokości kaucji. System kaucyjny będzie dotyczył opakowań jednokrotnego użytku po napojach:
- butelek PET o pojemności do 3 litrów,
- puszek metalowych o pojemności do 1 litra,
- butelek szklanych wielokrotnego użytku o pojemności do 1,5 litra.
W rozporządzeniu ministra klimatu i środowiska została ustalona także wysokość kaucji. W przypadku butelek PET i puszek będzie to 50 gr, natomiast dla butelek — 1 zł. W sklepie będziemy oczywiście zwracać puste butelki, co więcej nie będzie nam do tego potrzebny paragon.
Sprawdź również: Tak ominiesz konieczność płacenia abonamentu RTV. Kontrolerzy są bezradni
Automaty w Lidlu. Jak dostać pieniądze?
Jednak nie w każdym sklepie pojawią się takie automaty. Ustawa nakłada taki obowiązek na sklepy, których powierzchnia przekracza 200 metrów kwadratowych. Lidl już w zeszłym roku prowadził pilotażowy program działania automatów do systemu kaucyjnego, w szczególności w Poznaniu i okolicach. Według sieci klienci byli bardzo zadowoleni z takiego rozwiązania. Po wprowadzeniu tego rozwiązania ogólnopolsko, czyli od 1 stycznia 2025 roku, każdy, kto przyniesie puste opakowanie, spełniające kryteria, do butelkomatu, otrzyma zwrot zapłaconej wcześniej kaucji.
Zobacz też:
Ci emeryci mogą liczyć na "niespodziankę" od ZUS-u przed świętami. Warto sprawdzić konto
Możesz kupić tanie bilety PKP na święta. Pospiesz się, póki trwa promocja
Pracujesz zdalnie? Możesz dostać dodatkowy bonus pieniężny do wypłaty