Od 1 listopada MZ wprowadza zmiany dotyczące korzystania z bezpłatnej mammografii

ohme.pl 10 miesięcy temu

Ministerstwo Zdrowia podaje, iż już od 1 listopada br., program profilaktyki nowotworów obejmie zdecydowanie więcej kobiet niż dotychczas. Obecnie, z tej możliwości korzystają osoby między 50. a 69. rokiem życia. Jakich zmian możemy się spodziewać?

Bezpłatna mammografia

Według nowych regulacji bezpłatną mammografię bez skierowania, od 1 listopada 2023 roku będą mogły wykonać kobiety między 45. a 75. rokiem życia. Co więcej, od 1 stycznia 2024 r. do programu profilaktyki raka piersi będą także włączone kobiety po 5 latach od zakończenia leczenia raka piersi.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Wśród nowotworów rak ten stanowi około 23% wszystkich zachorowań i jest przyczyną blisko 14% zgonów. Te dane wskazują, iż musimy wprowadzać i rozszerzać programy profilaktyczne. To prosty, nieinwazyjny i skuteczny sposób wczesnego wykrywania chorób nowotworowych, który znacząco poprawia rokowanie – mówi minister zdrowia Katarzyna Sójka.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, od 1 listopada 2023 r. będzie też refundowana terapia olaparybem w leczeniu raka piersi w zakresie:

• pooperacyjnego leczenia wczesnego HER2-ujemnego raka piersi wysokiego ryzyka z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2,

• zaawansowanego lub przerzutowego HER2-ujemnego raka piersi z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2,

• zaawansowanego lub przerzutowego potrójnie ujemnego raka piersi z obecnością mutacji germinalnych w genach BRCA1/2.

Wszystkie podejmowane przez nas działania mają na celu zwiększenie liczby osób, które przystępują do badań profilaktycznych. Wczesne wykrywanie nowotworów zwiększa odsetek wyleczeń i umożliwia zastosowanie oszczędzającego zabiegu chirurgicznego. Zachęcamy Polki do korzystania z badań! – apeluje min. Katarzyna Sójka.
Źródło: www.gov.pl
Idź do oryginalnego materiału