Ocieplenie dachu jest jedną z najważniejszych czynności związanych z wykończeniem domu. Zapewnienie odpowiedniej ochrony termicznej jest bowiem istotne z punktu widzenia ekonomicznej eksploatacji danego obiektu. Na co zatem należy zwrócić uwagę podczas prac dotyczących ocieplenia dachu?
O czym należy pamiętać przed rozpoczęciem prac?
Zanim prace związane z ociepleniem dachu zostaną rozpoczęte, należy koniecznie sprawdzić jego stan. Przede wszystkim chodzi tutaj o jego konstrukcję, która została wykonana z drewna. Nie powinna być ona popękana ani też nie powinno być na niej widocznych śladów pleśni. Gdyby jednak okazało się, iż są jakieś uszkodzenia, należy je usunąć przed przystąpieniem do ocieplenia dachu. Podobnie wygląda kwestia wentylacji – trzeba ją również przygotować przed położeniem izolacji.
Przed rozpoczęciem ocieplania należy rozłożyć folię paroprzepuszczalną, która będzie odprowadzać wilgoć z warstwy poddasza. Należy ją odpowiednio przymocować do krokwi lub dodatkowych listew, aby była naciągnięta.
Kolejną kwestią jest zamontowanie uchwytów przeznaczonych do położenia waty izolacyjnej. Dzięki nim wszystkie późniejsze prace przebiegną sprawniej.
Ocieplenie dachu
Najpopularniejszym izolatorem jest wata. Warto zwrócić uwagę, iż izolacja przygotowana za jej pomocą powinna składać się z dwóch warstw. Pomiędzy nimi należy zostawić przestrzeń 3-4 cm, która zapewni odpowiedni poziom wentylacji.
Wata jest sprzedawana w postaci dużych sprasowanych rolek. Są one stosunkowo lekkie, co znacząco ułatwia ich transport. Nie ma problemów z jej rozłożeniem, a także docięciem do indywidualnych potrzeb. o ile zaś chodzi o drugą warstwę, należy przymocować ją prostopadle do krokwi, nabijając na uchwyty, które zostały wcześniej przygotowane.
Wykończenie ocieplonego dachu
Ocieplony dach wymaga jeszcze wykonania prac wykończeniowych. Zanim zostaną one rozpoczęte, warto przyjrzeć się instalacji elektrycznej. Otóż jest to dobry moment na dokonanie ewentualnych zmian w przebiegu przewodów, czy też założenia nowych kontaktów.
Konieczne jest także zadbanie o prawidłowe ułożenie folii paroszczelnej. Zabezpiecza ona warstwę izolacyjną przed parą wodną. Montuje się ją dzięki taśmy dwustronnej, która jest przyklejana do profili. Należy jednak pamiętać, iż powierzchnia, do której zostanie przyklejona taśma, powinna zostać wcześniej odtłuszczona i osuszona.
Kolejnym etapem jest montaż płyt gipsowo-kartonowych. Można to zrobić dzięki wkrętów do blachy. Przydatna będzie z całą pewnością wiertarko-wkrętarka. Ich grubość to minimum 20 mm, a zalecana długość – 1 m. Wodoodporne płyty stanowić będą dodatkowe zabezpieczenie przed parą wodną oraz przed różnego rodzaju uszkodzeniami. Po zakończeniu montażu płyt konieczne będzie przeprowadzenie szpachlowania szczelin pomiędzy nimi i wzmocnienie dzięki taśmy z włókna szklanego, a następnie wyrównanie zaprawą i oszlifowanie.
Paweł Stasiuk