
W ostatnich dniach Minister Sprawiedliwości, Adam Bodnar, wystosował list do Prezydenta RP, Andrzeja Dudy, w związku z niedawnymi słowami prezydenta, które, w opinii ministra, podważają podstawowe zasady niezależności sędziowskiej i rządów prawa. List ten jest reakcją na wypowiedź prezydenta, w której zaapelował do sędziów o „reset” w wymiarze sprawiedliwości, sugerując, iż bez niego może dojść do sytuacji, w której sędziowie zostaną „wyrzuceni ze stanu sędziowskiego, bez prawa do stanu spoczynku”.
Kontrowersyjne Słowa Prezydenta
W swoim liście Minister Bodnar zwrócił uwagę, iż słowa prezydenta są niedopuszczalne i podważają podstawowe zasady demokracji i rządów prawa. Minister przypomniał, iż prezydent jest najwyższym strażnikiem Konstytucji, a jego słowa powinny być zgodne z zasadami ustrojowymi państwa. Bodnar podkreślił również, iż prezydent, jako wykształcony prawnik, powinien szanować niezależność sędziowską i nie podważać orzecznictwa sądów powszechnych, Sądu Najwyższego, Naczelnego Trybunału Administracyjnego, oraz Trybunału Konstytucyjnego.
Atak na Wymiar Sprawiedliwości
Minister Bodnar stwierdził, iż słowa prezydenta są częścią szerszego ataku na wymiar sprawiedliwości, koordynowanego przez obóz polityczny prezydenta. Bodnar przypomniał, iż prezydent podpisał ustawy, które rozmontowały niezależność sądownictwa w latach 2016-2023, co doprowadziło do kryzysu w wymiarze sprawiedliwości i narastającej niepewności oraz braku bezpieczeństwa prawnego obywateli.
Zagrożenie dla Demokracji
Minister Bodnar zaznaczył, iż słowa prezydenta są zagrożeniem dla demokracji i zasad rządów prawa. Bodnar stwierdził, iż prezydent miał szansę uzdrowić sytuację i naprawić konstytucyjny porządek, ale wolał pogłębiać zamęt i niepewność. Minister podkreślił, iż prezydent powinien zaangażować się w odbudowę zaufania do sądów, zamiast atakować uczciwych obywateli i podburzać społeczeństwo przeciwko sędziom.
Obrona Wartości Europejskich
W liście Minister Bodnar przypomniał, iż prezydent Duda odebrał Order Wolności, najwyższe odznaczenie od władz Ukrainy. Bodnar zaznaczył, iż Ukraina stara się o członkostwo w Unii Europejskiej, a słowa prezydenta podważają kwintesencję wartości europejskich – rządy prawa i niezależność sądownictwa. Minister stwierdził, iż prezydent powinien pamiętać, iż wartości europejskie są podstawą dla rozwoju i bezpieczeństwa Polski.
Według danych Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, w 2022 roku, liczba skarg na Polskę wyniosła 12 311, co stanowi 12,3% wszystkich skarg złożonych w Trybunale. Z kolei Komisja Europejska szacuje, iż brak niezależności sądownictwa w Polsce kosztował już 2,5 miliarda euro.
W świetle tych wydarzeń, Minister Bodnar wezwał prezydenta do szacunku dla Konstytucji i niezależności sędziowskiej, a także do przeciwdziałania dalszemu rozmontowaniu sądownictwa. Minister zaznaczył, iż odbudowa zaufania do sądów jest konieczna dla przyszłości Polski i integracji z Unią Europejską.