Lubczyk to wspaniały przykład zioła, które niesamowicie podbija smak dań. Nie bez powodu roślinę tę nazywa się maggi z ogródka. Lubczyk bowiem charakteryzuje się smakiem nieco zbliżonym do umami, przez co świetnie odnajduje się w zupach i daniach mięsnych. Nie tylko dlatego warto mieć w zanadrzu kilka łodyżek tej rośliny. Jej drogocenne adekwatności są nieocenione.
Lubczyk to zioło o niezwykłych adekwatnościach i różnorodnych zastosowaniach. Jego naukowa nazwa to Levisticum officinale. Lubczyk należy do rodziny selerowatych, jest rośliną wieloletnią o wysokości sięgającej choćby 2 metrów. Charakteryzuje się grubymi, soczystymi łodygami i pierzastymi liśćmi o intensywnym zapachu. Pochodzi z Azji Zachodniej, ale w tej chwili jest uprawiany w wielu regionach świata ze względu na swoje liczne zalety.
Przeczytaj również: Pachnie jak cola, wspomaga trawienie. Jest też skutecznym środkiem na komary i mole
Lubczyk w medycynie ludowej
W medycynie ludowej lubczyk od wieków ceniony jest ze względu na swoje lecznicze adekwatności. Roślina ta zawiera wiele cennych substancji, takich jak olejki eteryczne, flawonoidy, witaminę C i sole mineralne. Działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, dlatego lubczyk wykorzystywany jest w naturalnych metodach leczenia różnych dolegliwości.
Napary z liści lubczyku stosuje się w przypadku problemów żołądkowych, trudności trawiennych, bólów reumatycznych i infekcji dróg moczowych. Spożywanie tej rośliny może wspomagać procesy trawienne i łagodzić ból menstruacyjny u kobiet, sprawdzi się również w przypadku problemów z obrzękami, kamieniami nerkowymi lub nadciśnieniem. Warto wspomnieć, iż lubczyk ma działanie diuretyczne, czyli wspomagające proces oczyszczania organizmu i usuwania nadmiaru płynów.
Lubczyk – Pyszności; Foto: Canva.com
Afrodyzjak i kosmetyk
Lubczyk ma również zastosowanie w kosmetyce. Jego naturalne adekwatności odżywcze są wykorzystywane w produkcji kosmetyków do pielęgnacji skóry. Ekstrakt z lubczyku jest częstym składnikiem kremów, maseczek i balsamów. Działa nawilżająco, regenerująco i łagodząco, przyczyniając się do poprawy wyglądu skóry i zwalczania różnych problemów skórnych.
Ponadto olejek eteryczny z lubczyku stosuje się w aromaterapii ze względu na swoje adekwatności relaksujące i uspokajające. Dodanie kilku kropel olejku eterycznego do kąpieli lub stosowanie go w masażu może przynieść ulgę w przypadku stresu i napięcia. Lubczyk uważany jest także za naturalny afrodyzjak. Zawarte w nim związki terpenowe i alkiloftalidowe sprawiają, iż narządy płciowe są lepiej ukrwione. To zaś wpływa pobudzająco na czynności seksualne i zwiększające libido.
Co więcej, lubczyk charakteryzuje się silnym działaniem antyoksydacyjnym, co oznacza, iż chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i może wspomagać ogólny stan zdrowia. Zawarte w nim substancje przeciwutleniające pomagają w walce z procesami starzenia się, redukując uszkodzenia komórek i wspierając układ odpornościowy.
Do czego używać lubczyku w kuchni?
Wartości kulinarne lubczyku są nieocenione. Jego intensywny smak i aromat nadają potrawom niepowtarzalnego charakteru. Liście lubczyku można dodawać do zup, sosów, marynat, sałatek, mięs i ryb. Ich korzystne adekwatności smakowe sprawiają, iż potrawy nabierają głębszego smaku i są bardziej aromatyczne. Dodatkowo lubczyk jest częstym składnikiem tradycyjnych dań, takich jak barszcz ukraiński czy sos maggi.