Obciążają kręgosłup i powodują ból pleców. Torby na kółkach nie tak bezpieczne, jak się wydaje

kobieta.interia.pl 6 godzin temu
Zdjęcie: materiały promocyjne


Torby na kółkach od lat cieszą się popularnością, szczególnie wśród osób starszych, dla których w życiu codziennym liczy się wygoda i funkcjonalność. Jednak fizjoterapeuci coraz częściej podkreślają, iż niewłaściwe użytkowanie tego rodzaju akcesoriów może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Jak uniknąć nadmiernego obciążania kręgosłupa i dolegliwości bólowych przy użytkowaniu torby na kółkach?







Torby na kółkach dla seniorów. Czy aby na pewno są dobre dla kręgosłupa?


Torby na kółkach uważane są za idealne rozwiązanie dla osób, które nie mogą lub nie chcą dźwigać ciężkich zakupów. Wyposażone w kółka i wygodną rączkę, mają za zadanie odciążyć kręgosłup i ułatwić przemieszczanie się z ciężkimi zakupami.Jednak, jak podkreślają specjaliści, w praktyce ich używanie wcale nie jest tak bezpieczne, jak się wydaje.
Zobacz również: 500 plus dla seniora w małżeństwie. Kto może liczyć na pieniądze?Reklama



Jak torby na kółkach wpływają na postawę? Fizjoterapeuta przestrzega przed skutkami


Jak wyjaśniają fizjoterapeuci, torby na kółkach wymagają od użytkownika pewnych nawyków ruchowych, które mogą wpływać na ciało w niekorzystny sposób. Ciągnięcie za sobą takiego bagażu wymusza asymetrię tułowia, co z czasem może prowadzić do problemów z postawą ciała. Podczas ciągnięcia torby często dochodzi do skrętu tułowia lub pochylania się do przodu, co szczególnie obciąża odcinek lędźwiowy kręgosłupa.Arkadiusz Kabat, fizjoterapeuta z tarnowskiego Zespołu Przychodni Specjalistycznych, zwraca uwagę, iż choćby niewielki ciężar może stać się problemem, jeżeli jest przenoszony nieprawidłowo. Ciągłe obciążenie jednej strony ciała prowadzi do nierównomiernego rozkładu sił, co może skutkować bólami pleców, a choćby przeciążeniami stawów biodrowych i kolanowych.


Zobacz również: Szybki test dla osób po 50 roku życia. Sprawdź swoje zdrowie w 30 sekund

Seniorzy bagatelizuje ten problem. Oto najczęściej popełniane błędy


Choć zadaniem torby na kółkach ma być odciążenie kręgosłupa, problemem okazuje się najczęściej niedoszacowany ciężar. Użytkownicy, chcąc maksymalnie wykorzystać przestrzeń torby, nie zwracają uwagi na wagę pakunku. Wypełnienie torby zakupami o łącznej wadze kilku kilogramów może sprawić, iż choćby na równym podłożu ciągnięcie jej będzie bardzo obciążające.Dodatkowym wyzwaniem są nierówne chodniki i krawężniki, na które natykamy się w przestrzeni miejskiej. Gdy kółka torby utkną w szczelinach lub na przeszkodach, użytkownik musi podnieść cały ciężar torby, co wymaga zaangażowania mięśni ramion, pleców i nóg. Taki ruch, wykonywany nagle i bez przygotowania, może prowadzić do naciągnięcia mięśni lub kontuzji.Seniorzy często bagatelizują problem, nie zdając sobie sprawy z potencjalnych zagrożeń. Zdarza się, iż choćby niewielkie przeciążenie powtarzane codziennie prowadzi do przewlekłego bólu lub urazów. Ważne jest, by pamiętać o prawidłowej postawie podczas ciągnięcia torby - unikać garbienia się, skręcania tułowia i zbyt gwałtownych ruchów. najważniejsze jest także dopasowanie wysokości rączki do wzrostu, co pozwoli na zmniejszenie obciążenia odcinka lędźwiowego.


Zobacz również: Dlaczego seniorzy powinni włączyć do diety ciemną czekoladę? 4 korzyści dla zdrowia

Alternatywy i dobre praktyki - jak chronić kręgosłup?


Fizjoterapeuci wskazują, iż osoby starsze powinny świadomie podchodzić do wyboru i użytkowania toreb na kółkach. Przede wszystkim warto inwestować w modele o regulowanej rączce i dobrej jakości kółkach, które ułatwiają przemieszczanie się po nierównym terenie. Istotne jest także ograniczenie wagi - zamiast jednorazowych dużych zakupów, lepiej postawić na częstsze wizyty w sklepie z mniejszym obciążeniem.Alternatywą dla toreb na kółkach mogą być lekkie plecaki lub torby noszone na dwóch ramionach. Dzięki równomiernemu rozłożeniu ciężaru znacznie mniej obciążają one kręgosłup. jeżeli jednak torba na kółkach jest jedynym rozwiązaniem, warto stosować się do kilku zasad:
dostosuj wysokość rączki do wzrostu,dbaj o równomierne rozłożenie ciężaru w torbie,unikaj nadmiernego przeciążenia - planuj zakupy z głową.
Świadomość zagrożeń i odpowiednie nawyki mogą pomóc zminimalizować ryzyko problemów zdrowotnych. Choć torby na kółkach są wygodne, należy pamiętać, iż ich użytkowanie wymaga rozwagi i ostrożności. Dzięki temu seniorzy mogą cieszyć się większym komfortem bez ryzyka nadwyrężenia kręgosłupa.
Idź do oryginalnego materiału