O czym należy pamiętać, planując oświetlenie w ogrodzie? Wskazówki!

ebudowa.pl 15 godzin temu
Zdjęcie: O czym należy pamiętać, planując oświetlenie w ogrodzie? Wskazówki!


Oświetlenie w ogrodzie spełnia funkcje praktyczne i dekoracyjne. Możemy jednak zdecydować się tylko na jeden typ lamp, w zależności od tego, na jakim efekcie najbardziej nam zależy. Jak jednak dobrać odpowiednie produkty oświetleniowe do swojego ogrodu? Na co zwracać uwagę, aby finalnie cieszyć się satysfakcjonującą aranżacją oraz przydomową przestrzenią, która prezentuje się efektownie? Podpowiadamy!

Lampy do ogrodu – czym powinny się charakteryzować?

Lampy stosowane w ogrodzie muszą być przede wszystkim odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym warunków atmosferycznych. Z tego względu zaleca się wybór produktów, które oferują jak najwyższy parametr IP. Minimum powinno to być IP44. Lampa o takiej skali zabezpieczenia, będzie chroniona przez bryzgami wody, a także wnikaniem ciał obcych, który średnica wynosi co najmniej 1 mm.

Im bardziej narażone na działanie trudnych warunków lampy – w tym zanieczyszczenia, wodę czy nacisk, tym wyższy parametr IP jest zalecany. Najwyższym muszą się charakteryzować lampy najazdowe, które montowane są na równi z powierzchnią ścieżek czy podjazdu do garażu. Takie produkty można znaleźć na stronie https://azzardo.com.pl/.

Które strefy warto doświetlić?

Wśród miejsc i stref, którym warto zafundować oświetlenie, znajdują się wytyczone ścieżki ogrodowe. Ich oświetlenie wpływa na bezpieczne i komfortowe poruszanie się wszystkich osób korzystających z ogrodu, niezależnie od pory dnia czy nocy. Efektownie będzie się również prezentować światło, które znajdzie się w strefach relaksu, np. wokół altany ogrodowej czy też miejsca przeznaczonego na ognisko. Dodatkowo światło pozwoli zbudować przyjemną atmosferę w takich przestrzeniach.

Funkcjonalne czy dekoracyjne oświetlenie?

Musimy również zwrócić uwagę na to, w jakim celu chcemy umieścić oświetlenie w ogrodzie. Czy zależy nam przede wszystkim na rozświetleniu ścieżek ogrodowych, aby bezpieczniej i wygodniej się po nich poruszać, czy szukamy lamp, które podkreślą miejsca wypełnione rabatami, dekoracjami lub kolorowymi i efektownymi wizualnie gatunkami roślin. Od tego bowiem zależy, jakich lamp będziemy szukać.

Oświetlenie elektryczne czy lampy solarne?

Jeśli w grę wchodzi oświetlenie kluczowych ścieżek ogrodowych, wejścia do domu i okolicy bramy, potrzebne będzie standardowe oświetlenie podłączane do źródła prądu. Jeśli zaś szukamy sposobu na uatrakcyjnienie aranżacji ogrodowej, a lampy mają się znaleźć w pobliżu wybranych roślin, wystarczą nam produkty solarne.

W przypadku tych ostatnich nie musimy modyfikować ani układać od nowa instalacji elektrycznej. Lampy solarne do pracy potrzebują jedynie światła słonecznego, które staje się dla nich źródłem niezbędnej „energii” do pracy. Gdy w grę wchodzi montowanie tradycyjnych lamp, czeka nas praca z instalacją elektryczną – z tego względu oświetlenie w ogrodzie planujmy zanim zaczniemy prace w ogrodzie. W późniejszym czasie przeróbki czy dołączenie nowych elementów będzie możliwe, ale może się okazać kosztowne, czasochłonne i trudne w realizacji.

Rodzaje lamp zewnętrznych

Wśród oświetlenia, które sprawdzi się w różnych częściach ogrodu – w zależności od przeznaczenia danych stref – możemy montować słupki, latarenki, kule ogrodowe, lampy najazdowe czy naświetlacze. Wybór na rynku jest ogromny i bez problemu znajdziemy produkty, które wpiszą się nie tylko w budżet zakupowy.

Przyjrzyjmy się dostępnej ofercie, planom dotyczącym aranżacji i wyposażenia ogrodu, a następnie zestawmy to z projektem, który chcemy wdrożyć.

Materiał promocyjny

Idź do oryginalnego materiału