O celibacie duchownych na Soborze Nicejskim – za nami kolejny wykład wielkopostny

doxa.fm 2 dni temu
Fot. Radio Doxa

Hasło tegorocznych spotkań brzmi: 1700 lat Soboru Nicejskiego. Sobotni wykład był o celibacie duchownych, czyli o aktualności starożytnej dyscypliny kościelnej.

– Na temat celibatu wypowiada się osoba, która w tym celibacie żyje, ale też celibat obserwuje, zatem wystąpię w podwójnej roli – mówi ks. prof. dr hab. Konrad Glombik, profesor Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. – To jest temat, który i w naszych czasach jest i kontrowersyjny i aktualny, wzbudzający wiele emocji ale też pytań. Nie zmieniło się też wiele od 1700 lat, bo wtedy też te kontrowersje i dyskusje były dość żywe. Analogie do tego tematu dotyczą, moim zdaniem, nie sformułowań ale motywów dlaczego obowiązek celibatu dla osób duchownych są i wówczas i dzisiaj podobne. adekwatnie my dzisiaj mamy dziedzictwo tych motywów, które kiedyś stały się racją przyjęcia takiego rozwiązania obowiązku celibatu dla osób duchownych. Podczas wykładu skupię się na trzech motywach, tj. ustrzeżeniem duchownych przed zgubnymi skutkami, zagrożeniami niewłaściwych zachowań, a od strony pozytywnej, to swoista zachęta do do prowadzenia takiego życia wzorcowego dla wiernych i budującego dla wspólnot. Druga kwestia to kontekst w jakim rodził się celibat. Jest to kontekst dziś widziany inaczej. Chodzi o kontekst rozumienia seksualności i czym ona jest w życiu człowieka. Trzecia sprawa dotyczy kultu religijnego i jego pełnienia. W tamtych czasach ten kult widziano jako to, aby kult sprawował ktoś zupełnie czysty.

– To mój drugi wykład i uważam, iż mogę dowiedzieć się więcej i to wiedza, której nie ma w podręcznikach, albo jeżeli są, to są niedostępne – mówi Janusz, uczestnik wykładów.

– Mnie celibat nie dotyczy, ale chciałabym posłuchać o nim od osoby, która w celibacie żyje, więc zna temat od podszewki – dodaje Jadwiga, uczestniczka wykładów. Znam kilku księży, którzy chcieliby aby celibat został zniesiony, jednak raczej się na to nie zapowiada. Zakres tematów poruszanych na wykładach jest bardzo szeroki i cieszy mnie to, ze mogę w nich uczestniczyć. Chodzę na nie od lat. Zawsze czekam z niecierpliwością, aby znów na nie przyjść.

Konrad Glombik, Janusz, Jadwiga:

Kolejny wykład zaplanowany jest na 5 kwietnia br. i będzie dotyczył wyznania wiary w liturgii Kościoła. Wykłady Wielkopostne realizowane są w Soboty Wielkiego Postu w Muzeum Diecezjalnym w Opolu przy ul. Książąt Opolskich 44, o godzinie 16:30.

Galeria:

Idź do oryginalnego materiału