Nowość w Google Arts & Culture – Legendy Dolnego Śląska

imagazine.pl 5 miesięcy temu

Legendy Dolnego Śląska, to najnowsza wystawa na platformie Google Arts & Culture, jest już dostępna dla wszystkich na całym świecie. To pierwszy tego typu projekt dotyczący polskiego regionu, powstawał we współpracy z 21 dolnośląskimi instytucjami kultury oraz organizacją UNESCO.

Zamek Grodziec (Muzeum Architektury we Wrocławiu/materiały prasowe)

Wirtualne podróże online oferowane przez Google Arts & Culture to interesująca strawa dla duszy, szczególnie o ile interesują was ciekawostki dotyczące jakiegoś regionu, dziedziny sztuki itp. Dostępna na całym świecie platforma Google Arts & Culture daje użytkownikowi możliwość poznania nieznanych mu dzieł sztuki, architektury, krajobrazu, pereł lokalnej kultury i innych ciekawostek. Teraz platforma udostępniła nowy projekt dotyczący regionu naszego kraju: Legendy Dolnego Śląska.

Słynna Tower of London – teraz możesz ją zwiedzić nie ruszając się z miejsca

Projekt Legendy Dolnego Śląska to wirtualna podróż, podczas której możemy odnaleźć najpiękniejsze skarby tego województwa. W kolekcji znajdziemy ponad 100 wystaw oraz obejrzymy tysiące eksponatów, w tym dusznickie polichromie, które są źródłem nieocenionej wiedzy o życiu i statusie społecznym ówczesnych papierników. Dzięki Street View internauci wybiorą się na wirtualny spacer po ponad 70 miejscach, między innymi po Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu lub Błędnych Skałach, które tworzą malowniczy labirynt w Górach Stołowych.

Wnętrze Teatru Muzycznego Capitol (fot. materiały prasowe)

Nowa kolekcja w Google Arts to wielowątkowa opowieść, która została podzielona na 4 rozdziały pozwalające odkryć przyrodę regionu, jego liczne zamki, wyjątkowe miasta oraz legendy. To one prowadzą miłośników podróży i tajemnic przez Jaskinię Niedźwiedzią w Kletnie, spowity mgłą zamek Karpniki, Ostrów Tumski i największą budowlę sakralną na świecie pochodzącą z XVII wieku, czyli Ewangelicki Kościół Pokoju w Jaworze.

Zamek Książ (fot. materiały prasowe)

Wystawa Legendy Dolnego Śląska powstała z potrzeby ukazania atrakcyjności i różnorodności tego regionu w całkowicie odmienny i innowacyjny sposób – rosła pod okiem kuratorów z 21 dolnośląskich instytucji partnerskich, dzięki czemu udało się zachować najwyższą jakość merytoryczną prezentowanych treści. Dolny Śląsk jest pierwszym polskim regionem, który doczekał się własnej kolekcji na Google Arts & Culture. Rok temu dołączył tam Kraków i stał się pierwszym polskim miastem obecnym na platformie.

Zamek Karpniki (fot. materiały prasowe)

Dolny Śląsk to raj dla miłośników krajobrazów i przepięknych widoków, na które składają się między innymi wyjątkowe formacje skalne: Błędne Skały i Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych. Popularnym celem turystycznym jest również Góra Ślęża. Oprócz ciekawostek, które przyszykowała sama natura, szacuje się, iż na Dolnym Śląsku znajduje się około 600 zamków, pałaców i warowni – najwięcej w Polsce. Każdy z dolnośląskich zamków ma swoją historię, a niektóre choćby mroczne tajemnice. Czerwony Upiór i Czarna Prababka nawiedzają zamek Grodziec, z kolei po wejściu do zamku Książ natychmiast czuje się chłód – miłośnicy duchów twierdzą, iż panuje tu niewytłumaczalne zimno. Na wirtualnych zwiedzających czekają także ruiny zamku Chojnik położonego w Karkonoszach. Ta średniowieczna twierdza przyciąga turystów między innymi legendą o Kunegundzie, która skoczyła z zamkowej wieży, a jej duch podobno do dziś nawiedza ruiny. Dodatkowo dzięki Street View od dzisiaj można przespacerować się po zamku w Karpnikach czy Pałacu Marianny Orańskiej w Kamieńcu Ząbkowickim. Do dyspozycji będzie również ekspozycja Kopalni Złota w Złotym Stoku.

Wrocławski Krasnal Papa (fot. materiały prasowe)

To co, może znajdziecie chwilę na wirtualną wyprawę na Dolny Śląsk? Podrzucam wam link do wystawy Legendy Dolnego Śląska na stronie Google Arts & Culture dostęp do tych treści można uzyskać również za pośrednictwem aplikacji Google Arts & Culture dostępnej w Google Play i App Store.

Odd One Out – czy odróżnisz sztukę od AI? Nowa gra Google Arts & Culture

Idź do oryginalnego materiału