Nowość! Dynamiczny wzrost turystyki w małych obiektach w 2023 r.

wbijamszpile.pl 4 miesięcy temu

W 2023 roku małe obiekty noclegowe w Polsce, posiadające mniej niż 10 miejsc noclegowych, cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem turystów. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) wynika, iż z takich form zakwaterowania skorzystało aż 1,7 miliona turystów, którym udzielono 5,7 miliona noclegów. To imponujące liczby, które świadczą o rosnącej popularności kameralnych miejsc noclegowych.

W porównaniu z rokiem 2022, liczba turystów korzystających z noclegów w małych obiektach wzrosła aż o 535 tysięcy osób, co stanowi wzrost o 46 proc. To dowód na to, iż turyści coraz chętniej wybierają mniejsze, bardziej kameralne miejsca, które często oferują unikalne i spersonalizowane doświadczenia.

Wzrost turystyki. Dominacja turystów krajowych i wzrost zainteresowania z zagranicy

Z ogólnej liczby 1,7 miliona turystów, aż 84 proc. stanowili turyści krajowi. Wśród zagranicznych gości dominowali Niemcy, którzy stanowili prawie 30 proc. wszystkich zagranicznych turystów, oraz Ukraińcy z udziałem 20,8 proc.

Szczególnie warto odnotować znaczny wzrost liczby turystów z Węgier, których w porównaniu z 2022 rokiem przybyło aż 18 razy więcej. Również turyści ze Słowacji i Norwegii wykazali znacznie większe zainteresowanie, przybywając odpowiednio 3,5 i 2,5 razy częściej niż w poprzednim roku.

Dynamiczny wzrost turystyki w małych obiektach w 2023 r. (FOTO: wijamszpile.pl)

Województwa najchętniej odwiedzane

Najwięcej turystów korzystających z małych obiektów noclegowych przybyło do województwa zachodniopomorskiego, które przyciągnęło 22,9 proc. ogółu odwiedzających. Na kolejnych miejscach uplasowały się województwa pomorskie i małopolskie, z udziałami przekraczającymi 20 proc. To pokazuje, iż te regiony, dzięki swoim walorom turystycznym, skutecznie przyciągają zarówno krajowych, jak i zagranicznych turystów.

Preferowane typy zakwaterowania

Zdecydowana większość turystów, bo aż 77 proc., wybierała noclegi w pokojach gościnnych. Natomiast 22,4 proc. skorzystało z kwater agroturystycznych, które często oferują unikalne doświadczenia związane z życiem na wsi i bliskością natury.

Sezon wakacyjny na szczycie

W miesiącach wakacyjnych, czyli w lipcu i sierpniu, małe obiekty noclegowe odnotowały największe obłożenie. W tym okresie przebywało w nich 33,6 proc. wszystkich turystów korzystających z noclegów w ciągu całego roku. To potwierdza, iż sezon letni jest najpopularniejszym czasem na wakacyjne wyjazdy i odpoczynek.

Średni czas pobytu, a wzrost turystyki

Turyści spędzali średnio 3,3 doby w małych obiektach noclegowych, co jest nieznacznie mniej niż w 2022 roku, kiedy to średnia wynosiła 3,4 doby. Mimo tego niewielkiego spadku, małe obiekty przez cały czas przyciągają turystów na stosunkowo długie pobyty.

Rok 2023 okazał się więc przełomowy dla małych obiektów noclegowych w Polsce. Zwiększone zainteresowanie zarówno wśród turystów krajowych, jak i zagranicznych, świadczy o rosnącej popularności kameralnych i unikalnych miejsc zakwaterowania. Dzięki różnorodności ofert oraz atrakcyjnym lokalizacjom, małe obiekty noclegowe zyskują coraz większe uznanie wśród podróżujących, co przekłada się na ich dynamiczny rozwój i rosnącą rolę w polskim sektorze turystycznym.

mn

Idź do oryginalnego materiału